Ilmastotutkimuksen historia

Ilmastonmuutoksen tieteellisen tiedon historia on pitkä. Jo vuonna 1827 ranskalainen fyysikko Joseph Fourier ymmärsi, että ilmakehä toimii samaan tapaan kuin kasvihuone: se päästää valoa lävitseen hyvin, mutta huomattavasti heikommin lämpösäteilyä, joksi valo muuttuu maassa. Niinpä kasvihuoneilmiön ansiosta maapallon keskilämpötila on 15 astetta -18 asteen sijaan.

Ensimmäiset ilmaston lämpenemistä käsittelevät teoriat kehitettiin jo 1850-luvulla. Brittifyysikko John Tyndall julkaisi silloin tieteellisen artikkelin ilmakehän kaasujen kyvystä sitoa lämpöä. Tyndall löysi siis kasvihuoneilmiön molekyyliperustan.

Vuonna 1896 Svante Arrhenius tutki ensimmäisenä kvantitatiivisesti kasvihuoneilmiötä, erityisesti hiilidioksidin ja vesihöyryn lämpösäteilyominaisuuksia. Arrhenius oivalsi jo silloin, että fossiilisten polttoaineiden käyttö tulee nostamaan ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta ja johtaa ilmaston lämpenemiseen.

Asiaan palattiin sitten vasta 1950-luvulla. Lämpösäteilyn havaitsemisteknologian (ns. infrapunaspektroskopian) kehittyminen teki mahdolliseksi tarkemmat mittaukset. Vuonna 1955 Gilbert Plaas osoitti, että hiilidioksidin pienikin lisääntyminen vaikuttaa kasvihuoneilmiöön. Tämä johtuu siitä, että vesihöyry absorboi (eli sieppaa säteilyä) vain heikosti aallonpituusalueella, jolla hiilidioksidi puolestaan vaikuttaa voimakkaasti. Vesihöyry on siis lähes läpinäkyvä tällä alueella, joka sattuu myös vastaamaan maapallon lähettämän säteilyn maksimia. Samana vuonna Hans Suess ilmoitti havainneensa ilmakehässä ihmisen tuottamaa kivihiilen poltosta peräisin olevaa hiilidioksidia (radiohiiliajoitus).

Hiilidioksidin pitoisuuksien mittaustekniikka kehittyi 1960-luvulla Charles Keelingin ansiosta ja mittaukset osoittivat luotettavasti ihmiskunnan päästöjen lisäävän ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta. Se oli vuosikymmenen loppuun mennessä noussut n. 0,032%:iin eli lisääntyneen runsaan 10% esiteolliseen aikaan verrattuna.

Suomessa kasvihuoneilmiö tuli suuren yleisön tietoon vuonna 1975, kun professori Juhani Rinne kirjoitti siitä artikkelin Helsingin Sanomiin.

1980-luvulla NASAn tutkija James Hansen aloitti globaalin lämpötilan seurannan ja analyysin. Tulokset näyttivät lämpenevää trendiä.

Vuonna 1999 tutkija Michael Mann julkaisi osittain proxy-aineistoon perustuvan globaalin lämpötilan kuvaajan viimeiseltä tuhannelta vuodelta. Kuvaaja näytti jyrkkää lämpenemistä viimeisen sadan vuoden ajalla. Tämä kuvaaja sai nimen Lätkämaila ja se on ollut skeptikkojen jatkuvien hyökkäysten kohteena. Lätkämailassa ei kuitenkaan ole pystytty osoittamaan olennaisia virheitä ja useat erilliset riippumattomat tutkimukset ovat myös päätyneet lätkämailan muotoiseen kuvaajaan.

Ilmastotutkimuksen noloin hetki koettiin kun rikolliset murtautuivat vuonna 2009 Itä-Anglian Yliopiston tiedostoihin ja julkaisivat ilmastotutkijoiden yksityistä viestienvaihtoa. Tarkoituksena oli saattaa tutkijoiden toiminta epäilyksenalaiseksi. Tapahtuma käynnisti useita tutkimuksia, mutta ulkopuoliset riippumattomat asiantuntijat eivät löytäneet tutkijoiden toiminnasta moitittavaa.

Nyt tultaessa 2010-luvulle voidaan todeta vuosikymmenen alkaneen lämpimämpänä kuin edellisen, joka puolestaan oli edellistä vuosikymmentä lämpimämpi jne.
Ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos jatkuu.

23

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sähköteurastaja

      Tuossa Fourierin teoreema, eli tähdet lämmittävät kasvihuonetta.

      "Fourier combines this with confused ideas of heating from the interior of the earth and all the stars. No mathematical formulas are presented, only vague ideas in words. The step from Saussure's little experiment to the Earth with atmosphere is immense."

      Jos IPCC tiede perutuu tuohon, kuten he mustavat vedota, paljastuu etteivät ole tutustuneet Fourierin hourimointiin lainkaan, tai vaihtohtoisesti vetoavat auktoriteettiin, voisivat kokella myös ukko ylijumalaa ilmastoguruna.

      http://claesjohnson.blogspot.com/2010/10/fourier-and-his-greenhouse-effect.html

    • Jönkö

      Fourier oli arvostettu fyysikko eikä tuon akuankkalinkin väite muuta sitä tosiasiaa millään tavalla.

      Jean Baptiste Joseph Fourier (21 March 1768 – 16 May 1830) was a French mathematician and physicist best known for initiating the investigation of Fourier series and their applications to problems of heat transfer and vibrations. The Fourier transform and Fourier's Law are also named in his honour.

    • -

      Voi ei. Late on herännyt. Taisit Late herätä väärään aikaan.

      • -

        Sehän on pyhäinhäväistystä, että Late mainitsee Fourierin nimen.


    • ....................

      Näin se tiede etenee!

      "Uusimmat tutkimustulokset osoittavat, että Auringon poikkeuksellisen voimakkaan aktiivisuuden kausi on päättymässä...Muutama vuosi sitten osoitettiin, että Auringon magneettinen toiminta on ollut viimeisten 70 vuoden aikana aktiivisempaa kuin koskaan yli tuhanteen vuoteen. Näillä muutoksilla on suuri merkitys maapallon ilmastolle. Aiempi Auringon voimistunut toiminta on osaltaan aiheuttanut maapallon ilmaston lämpenemistä sadan viime vuoden aikana. Avaruusilmaston nykyinen muutos kohti heikompaa aktiivisuutta voi siis jatkossa viilentää ilmastoa ja täten merkittävästi muuttaa maapallon ilmaston ennustettua kehitystä lähivuosina."

      http://www.oulu.fi/ajankohtaista/uutiset/2009A/aurinkotutkimus.html

      Astrofyysikko Piers Corbyn: hiilidioksidin vaikutus ilmastoon on nolla.

      Corbynin mukaan ilmaston muutokset aiheutuvat Auringon toiminnan vaihteluista, eivät hiilidioksidista.

      http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=2028

    • Sähköteurastaja

      Myöskin Arhenius oli väärässä.
      Tämä kallonkutistaja ja malthussilainen sentään myönsi olleensa väärässä.

      http://members.casema.nl/errenwijlens/co2/arrhrev.htm

      Jos ilmastotiede perustuu tälläisiin erehdyksiin, paljastuu etteivät tämän päivän limatolookit ole yhtään kummosempia kuin nämä kaksi historiallista kallonporaajaa.

      Vos vetoaa heihin tieteen auktoriteettina ilmastokysymyksissa, osoittaa pöljyytensä.

    • Oli mielestäni huvittavaa havaita, että oikeiden kasvihuoneiden toimintaperiaatteeksi ensin kuviteltiin Fourierin ja Arrheniuksen löytämä säteilypakote, kuten Maapallon tapauksessa, mutta vasta 1900-luvun puolella todettiin olleen väärässä: kasvihuoneen toimintaperiaate on konvektion estäminen.

      Kasvihuone ja Maapallon ilmakehän säteilypakote eivät siis lämmitä samalla periaatteella, mutta jos haluttaisiin oikein saivarrella, niin säteilypakote keksittiin ensimmäisenä, joten kasvihuoneen lämmönkarkaamisen pysäyttämiselle se toinen nimitys pitäisi keksiä!

      • Ihan kysyn vaan

        Mutta avaruuden taustasäteily lämmittää?


      • Ihan kysyn vaan kirjoitti:

        Mutta avaruuden taustasäteily lämmittää?

        Toki. Onko sinulla jotain sitä vastaan?

        Itse olen käyttänyt avaruuden taustasäteilyä vain esimerkkinä siitä, kuinka todellakin kylmä voi lämmittää kuumempaa. Ei ole vielä löytynyt ketään osoittamaan todisteiden kera, ettei objektista irtaudu sähkömagneettista säteilyä myös itseään lämpimämmän objektin suuntaan. Löydätkö sinä?


    • -

      Keskitytään nyt yhteen asiaan kerrallaan.

      Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

    • -

      Ei ole vaikea kysymys, eihän?

    • Vastaus peliin

      Vastausta kaivataan.

      Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

    • Nooh?

      Sinä voi olla koko Fourierin teoreema katkolla. Kuis se on?

      Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

    • Jönkö

      Kollimaattori: Eikös lasi kuitenkin päästä valoa paremmin läpi kuin lämpösäteilyä?

      • Ei ole merkitystä. On huomattava, että ohuinkin muovikalvo ajaa aivan saman asian kuin tukeva lasinen kasvihuonekin, ja aivan samalla tavalla kummassakin lämmittävä vaikutus katoaa avattaessa katonrajasta pieninkin aukko.


    • -

      Zot, Late.

      Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

      Kysymys on sentään fysiikan perusperiaatteesta.

      Kai te nyt osaatte sanoa sen.

    • ... hyvä yhteenveto

      Mikä tuosta tulee esille on, että ilmastotutkimuksen lähtökohta on aina ollut hypoteesi ihmisen aiheuttamasta lämpenemisestä ja sitten sitä on pyritty tukemaan mittauksin. Sinällään ihan validi tapa tehdä tiedettä, mutta erittäin altis ns. tieteelliselle biakselle. Esim Hansen aloitti Nasan GISS tutkimuslaitoksessa ilmastotutkimukset tutkittuaan Venuksen kaasukehää ja arveltuaan pintalämpötilojen syyksi ns karanneen kasvihuoneilmiön. Nykytietojen valossa asia on kuitenkin monimutkaisempi. Globaalin lämpötilan tutkimisen hän aloitti osoittaakseen saman olevan vaikuttamassa myös Maapallolla.

      Ns lätkämailakäyrän olennainen ominaisuus oli, että mailan lapa oli suora (hyvin vähän vaihtelua) ja sitten yhtäkkiä suuri muutos, joka tulkittiin ihmisen syyksi. Tuota seikkaa korostettin esim. Al Goren dokumentissa (josta sai jopa nobel palkinnon)
      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ed/Hockey_stick_chart_ipcc_large.jpg
      http://www.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/gore-stick.jpg
      http://climateaudit.files.wordpress.com/2007/11/gore_a2.jpg

      Alkuperäisessä kuvassa kuitenkin on harmaa alue, joka tarkoittaa käyrän virherajoja, mutta julkisuudessa se jätettiin usein pois. Lisäksi käyrä sisältää kahdenlaista tietoa. Proxydata sinisellä ja mittausdata punaisella. Erottelu on hyvin tärkeä sillä proxydata ei itse asiassa osoita viimeaikoina tapahtuneen mitään aiemmasta merkittävästi poikkeavaa lämenemistä. Itse asiassa voidaan epäillä, että koska proxydata ei pysty kuvaamaan viimeisimpien vuosikymmenten lämpötilapiikkiä ei se pysty niitä kuvaamaan menneisyydessäkään.

      Ilmastomalleissa CO2 vaikutuksen itse asiassa oletetaan nykyään näkyvän merkittävästi vasta 60 luvun jälkeisessä lämpenemisessä. Sitä aiempi lämpeneminen selitetään auringon ja esim. tulivuorten aerosolien vaikutuksella. Lätkämaila soti sitä vastaan sillä sen mukaan noissa tekijöissä ei olisi ollut juuri mitään vaihtelua ennen 1900 luvun alkua. Tässä ehkä hieman vanhentunut kuvaaja.
      http://grist.files.wordpress.com/2006/11/20th_attribution.png

      Lisäksi "rikolliset" eivät ilmeisesti murtautuneet itä-Anglian tietokoneille vaan monien arvioiden mukaan luultavasti asialla oli joku siellä työskennellyt, joka oli kyllästynyt asiaintilaan. Tapahtumaan liittyvä keskustelu julkisuudessa on vielä kesken sillä yliopisto on vastustanut eräiden englannin lain mukaan julkisten tietojen luovuttamista.

      Ns cliamtegaten tärkein paljastus oli, että se osoitti muutamien johtavien ilmastotutkijoiden harjoittavan painostusta esim. tieteellisiä lehtiä kohtaan ja tarkoituksellisesti yrittävän torpedoida omien tutkimustensa kanssa ristiriidassa olevien artikkelien julkeisemista toimiessaan peer review prosessissa. Tuo on tieteen kannalta erittäin tuomittavaa sillä se juuri voi johtaa tieteellisen biaksen muodostumiseen.

      Julkisuudessa on myös ollut climategateen paljastama "hide the decline" ja siihen liittymä "trick", joka liittyi siihen, että proxydatan kuvaajasta jätettiin 1900 luvun jälkipuolelta pätkä pois koska se ei enää oile mittaustulosten osoittaman lämenemisen kanssa sopusoinnussa:
      http://www.ihatethemedia.com/wp-content/uploads/briffa_recon.png

      Trikki on siis poistaa tuo pätkä ja korvata se paksulla mittusdatalla, tämä on jäljellä vielä uusimmassakin lätkämailavarsiossa.
      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/1000_Year_Temperature_Comparison.png

    • -

      Ihme juttu, että täällä siteerataan Fourieria, mutta näinkin yksinkertainen asia odottaa vastausta.

      Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

      Autetaan sen verran, Late, että vastauksella on syvällinen merkitys Fourierin teoreeman kannalta. Jotain, minkä sinä olet unohtanut teoreettisen fysiikan opinnoistasi. No?

      • -

        Kollimaattori? Miksi olet niin hiljaa?

        Lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?


    • -

      Tämä kirjataan kysymyksiin, jotka ovat äärimmäisen kiusallisia alarmisteille.

      Fourierin nimeen, lämmittääkö avaruuden taustasäteily maapalloa vaiko eikö lämmitä?

      • -

        Kolme minuuttia on kulunut.

        --------------------------------


      • -
        - kirjoitti:

        Kolme minuuttia on kulunut.

        --------------------------------

        On kulunut viisi minuuttia.

        Osa teistä läpäisi testin, osa ei.


    • -

      Lauri Gröhnin tarina - tiedän sen, koska itse olin Lauri Gröhn - todettiin henkiseksi väärennökseksi.

      Sorry, old chap. Better not screw up yourself anymore. And so on.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      205
      4997
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      118
      4083
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3589
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3565
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3430
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      37
      2957
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2579
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2336
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      32
      2101
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      22
      1960
    Aihe