Tyttäreni oli viime vuonna vaihto oppilaana Kiinassa ja tapasi siellä kiinalaisen pojan. Nyt he ovat alkaneet seurustelemaan. Olenko ahdasmielinen, kun en pidä tästä yhtään?
tyttäreni kiinalaisen pojan kanssa
9
723
Vastaukset
lyhyesti ja ytimekkäästi, olet.
- saksalainenvävy
Miksi et tykkää? Oletko huolissasi, että tyttäresi voi haluta muuttaa pojan luokse? Äitinä tuo on ymmärrettävää, että olet huolissasi. Mikäli kyse on siitä, että poika on kiinalainen niin kyllä, olet ahdasmielinen. Tai ehkä kyse on siitä, että vieras asia pelottaa. Näin ollen "ahdasmielinen" on melko rajusti ilmaistu.
- Chungguo
Kiinalaiset ovat kohteliaita ja hyväkäytöksisiä (vrt. edellinen kirjoittaja)
- 10 + 3
Sanoisin, että ennemmin kiinalainen kuin esim. irakilainen. Jos tyttäresi seurustelisi muslimimaasta tulevan miehen kanssa, olisin sinuna paljon enemmän huolissani. Kiinalaisista taas on kuva, että ovat aika rauhallisia ja hyväkäytöksisiä...
- Nuorimies
Itse seurustelen kiinalaisen naisen kanssa. Isäni eikä naisystäväni isäkään pidä asiasta. Mutta meidän molempien äidit taas ovat hyväksyneet asian todella hyvin.
Olen tavannut kiinalaisia ihmisiä ja kulttuuria vasta nyt. He ovat pääasiassa rauhallisia(hieman ehkä ujoja) ja hyväkäytöksisiä, kuten edellä mainittiin. Miehet yleensä pitävät hyvää huolta naisestaan, mutta saattavat olla hieman "lapsellisia" euroopalaisiin nähden. Monet kiinalais miehet muuttavat kotoa vasta lähempänä kolmeakymmentä.
Myöskään he eivät esimerkiksi asu yhdessä tyttöystävänsä kanssa ennen avioliittoa jos vahemmat ajattelevat vanhoilliseen kiinalaiseen tapaaan. Myöskin monella kiinalaisella englannin kielen taito on melko huono, mutta tuskin tässä yhteydessä.- heh....
pistä se opettaan sulle xian-qia ja weiqiä. Jokainen kinukki osaa xian-qia
- Lpelle
ei tuo haittaa. ajatteles jos se olis ollu joku lakanapelle!
- --
Itse olen kuullut kiinalaiselta naiselta, että usein kiinalaiset miehet ovat epäkelvollisia kumppaneita. Eiköhän kuitenkin joukkoon mahdu hyviäkin yksilöitä. Ja, ehkäpä nuorempi polvi on jo parempi? Kiina on pikku hiljaa murtautumassa ulos perinteistään. Kiinassa riittää valinnanvaraa, kun yhtä naista kohden riittää useita miehiä.
- Lǎohàn
Jos mielikuva kiinalaisista, sekä miehistä että naisista, perustuu kiinalaisiin elokuviin ja nykyään niin usein töllöstä tuleviin "dokumentteihin", ollaan hieman pielessä, tai ei nyt niin hiemankaan.
On pelkästään positiivista, että tyttäresi saa kontaktia vieraaseen kulttuuriin ns. ruohonjuuritasolla, se kun aidosti kasvattaa ihmistä ja varsinkin itämaisen kulttuurin perhekeskeisyyden näkeminen ja ymmärtäminen tekee hyvää kenelle tahansa yksilökeskeisyyteen vihityssä länsimaisessa nuoressa ja miksei vanhemmassakin.
Yleisesti ottaen kiinalaiset miehet ovat työteliäitä, yhä useammin koulutettuja, mikä tässäkin tapauksessa on todennäköistä - tyttäresi ei luultavimmin ole tavannut poikaa riisivainiolla - , tekevät kaikkensa perheensä eteen, arvostavat sekä omia, että appivanhempiaan ja muutenkin yleisesti vanhempia ihmisiä.
Uutisoinneissa, "dokumenteissa" ja erilaisilla keskustelupalstoilla ovat sitten esillä negatiiviset puolet, joista useimmat eivät silti ole tätä päivää.
Olen ollut kohta kymmenen vuotta naimisissa kiinalaisen naisen kanssa ja tänä aikana viettänyt Kiinassa yhteensä yli vuoden. Olen törmännyt siellä myös huonoihin asioihin, mutta enimmäkseen pelkästään positiivisiin.
Ole siis huoletta, tytärtäsi ei tungeta pimeän torpan pankolle odottelemaan anopin määräilyä. Tuli suhteesta jotain tai sitten ei, on tyttäresi takaisin saavuttuaan paljon viisaampi ja avarakatseisempi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318291Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4597488SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2185657Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en914627Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374592Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044442Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104152Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03820Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p172970Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132700