Huojuntataajuus -tehtävä tentissä

Anonyymi teekkari

Iltaa vaan kaikille palstalaisille

TKK:n Fysiikka 4 -kurssin tentissä tuli viime kuussa vastaan tehtävä, jonka ratkaiseminen ei onnistunut, vaikka loput kysymyksistä olivat ihan mukavia. Jos voisitte kertoa tehtävän ratkaisuperiaatteen ja vastauksen. Voin sitten tarkastaa osaanko laskea sen oikein. En pääse kokeen palautustilaisuuteen, jolloin mallivastaukset jäävät katsomatta, joten pitää täältä kysäistä.

Tentti löytyy tuolta http://tenttiarkisto.fi/exams/9916.1.pdf ja kyseessä on siis toinen tehtävä.

Ratkaisemista varten tehtävässä on kerrottu tuo huojuntataajuus ja ilmeisesti siinä pitää hyödyntää ainakin doppleria. Ja eikös tuo matkaerokin tule ottaa huomioon?

6

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maskdmaskldm

      Vaikuttaa samantyyliseltä kuin perus tutkatehtävät? Tutka lähettää signaalia, ja kun tiedetään lähetetty taajuus ja mitataan vastaanotettu taajuus, voidaan dopplersiirtymästä päätellä kohteen nopeus.

      Alkuperäinen taajuus oli nyt 10 MHZ. Koska havaitaan huojunta 8 krt/min, voidaan tuosta laskea suoraan ilmakerroksesta heijastunut taajuus (huojuntataajuus = taajuus 1 - taajuus 2).

      Tämän jälkeen geometrisella kikkailulla ja dopplersiirtymän kaavalla varmaankin saa nopeuden ilmaistua alkuperäisen ja heijastuneen taajuuden avulla, jotka molemmat tiedetään ja näin nopeus voidaan laskea. Itse tosin sekoan noissa geometrioissa joten en jaksanut alkaa laskea. :)

      • Anonyymi

        Tuo geometrinen kikkailu on juuri se kohta, joka ei onnistunut :).


    • Nytenymmärrä

      Olenko tyhmä vai yksinkertainen?
      Kymmenellä megalla aallonpituus on 30 m. Eikö maksimikohdat osu kohilleen, kun heijastuneen aallon kulkumatka kasvaa tuon aallonpituuden verran. Eli kun tasasivuisen kolmian kylkien pituus kasvaa 30 m, paljonko kasvaa sen korkeus.

      Vaiko eikö????

      • Anonyymi

        Mutta huojunta-ilmiössähän nuo maksimikohdat eivät osu aina samalle kohdalle. Ajattelin tuota matkaeroa siten, että kun tuo ilmeisesti ionosfääristä heijastuva lähetys saapuu takaisin pinnalle niin sen ja maanpintaa pitkin kulkevan lähetyksen välillä olisi vaihe-ero. Tarvitseeko tätä edes tietää koko tehtävässä? Toisaalta miten tuo ilmakehän vauhti suuntaan tai toiseen edes synnyttää tuon dopplerin?

        Ehkä tehtävän yksityiskohtaisempi selitys olisi sittenkin paikallaan :).


      • Epäselväköhän?
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta huojunta-ilmiössähän nuo maksimikohdat eivät osu aina samalle kohdalle. Ajattelin tuota matkaeroa siten, että kun tuo ilmeisesti ionosfääristä heijastuva lähetys saapuu takaisin pinnalle niin sen ja maanpintaa pitkin kulkevan lähetyksen välillä olisi vaihe-ero. Tarvitseeko tätä edes tietää koko tehtävässä? Toisaalta miten tuo ilmakehän vauhti suuntaan tai toiseen edes synnyttää tuon dopplerin?

        Ehkä tehtävän yksityiskohtaisempi selitys olisi sittenkin paikallaan :).

        Mielestäni doppler on lähes merkityksetön. Kyse on kulkuaikaviiveen kasvusta etäisyyden funktiona tasasivuisen kolmion korkeuden kasvaessa. Kun kenttävoimakkuus muuttuu maksimista maksimiin 8 minuutissa, tarkoittanee se sitä, että heijastuva aalto kulkee siinä ajassa kokoaallon matkan pidempään eli 30 m enemmin. H:n muutos on peruskoulugeometriaa.
        Toki dopplerin voi ottaa teoreettisena huomioon, mutta monennessako desimaalissa se vaikuttaa? Onko sen huomioiminen esimerkin tarkoitus?

        Itse asiassa asiaa pähkäiltyäni, konsa kyse TKK:n esimerkistä on, niin konnuuksissaan juuri tämä on tehtävän pihvi, jottei se olisi liian helppo.

        Toki heijastusrajapinnan liike synnyttää myös doppleria. Onhan se katsottava toisioantenniksi ja siten sm-säteilyä emitoivaksi kohteeksi. Sen nopeus on vaan mitätön.

        Tai sitten en osaa erotta etäisyyden kasvua dopplerista, kuten nyt pahasti pelkään käyneen.

        Ota tästä nyt sitten selvää.

        Heh ; )


    • olisko kaavaa?

      500 x 10 = 50 000
      8 x 200 = 12 00

      50 000 12 00 = 51 200

      51 200 / 4 = 12 800

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3098
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2515
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2486
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1626
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1562
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1371
    Aihe