Fiksuja lapsia Rovaniemellä.

Esimerkkilapsi.

Meillä olisi paljon oppimista lasten liikennekäyttäytymisestä. Liikun itse sekä polkupyörällä että autolla. Pyöräillessäni olen pannut merkille että alle 10-vuotiaat lapset osaavat liikkua jalkakäytävän oikeassa reunassa, eivät pyöräile ajoradalla, jättävät muillekin tilaa liikkua.

Jossain teini-iässä sitten joku muutos tapahtuu, varsinkin keski-ikäiset ovat varsinaisia pahvipäitä. Polkupyörät ja rullasuksiporukka pyyhkii surutta menemään autojen seassa. Tietysti tämä sakki on vähemmistönä mutta aiheuttaa paljon vaaratilanteita ja tukkii autojen kulkuväyliä. Ehkä näitä liikkujia on korkeintaan yksi kahdestakymmenestä, mutta ajatelkaapa tilannetta että kahdeskymmenesosa autoilijoista ajaisi jalkakäytävillä.

Jalkakäytävällä sattuu olemaan oikeanpuoleinen liikenne sekä jalankulkijoilla että pyöräilijöillä, mikäli sitä ei mahdollisesti joku tietäisi. Jos jalkakäytävämerkissä ei ole pyörän kuvaa, se ei ole polkupyöriä varten, jos siinä on kuva pyörästä, silloin se myös on pyöräilijälle varattu reitti.

Oma lukunsa on rullasuksilla ajoradoilla seikkailevat taliaivot. Rullasuksissa ei ole jarruja, siitä huolimatta alamäkiä lasketaan autojen seassa. Rullasuksilla luisteleva henkilö vie ajoradasta koko leveyden.

Kuitenkin kun törmäys tapahtuu auton kanssa, aina saa autoilija sakon varomattomuudesta liikenteessä. Ei auta selitykset että pyöräilijä tuli liian suurella tilannenopeudella, ajoi ajoradalla väärällä puolen tietä. Miksiköhän näitä teiden tukkoja ei viitsi poliisikaan pistää kuriin? Ainakin sakotuksen paikka olisi.

2

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marwe

      Pistäppäs sitten vireille rullasuksirata ounasvaaralle. Mieluusti 5 kilsan lenkki vaihtelevassa maastossa. Pääset sitten eroon noista muutamasta rullasuksihiihtäjästä jotka sinua vaivaa. Sun täytys myös kokeilla pyöräilyä jos kunto riittää niin tieteäisit miksi jotku ajaa liikenteen seassa vaikka vieressä kulkee huonokuntoinen pyörätie/jalkakäytävä. Samalla voit miettiä miksi mopot on nykyään joissakin paikoissa autojen seassa eikä viereisellä pyörätiellä/jalkakäytävällä.
      En nyt väitä että kaikki pyöräilijät liikkuu liikennesääntöjen mukaan. Sellaisia kahjoja ole nähnyt itsekkin pyörällä&autolla liikkuessa. Autoilijoissakin on samanlaisia välinpitämättämiä kuskeja jotka vähät välittää jos joku on maantiellä pyörällä tai rullasuksilla. Ne pitäs itse laittaa samaan asemaan. pyörällä maantielle ja kokeilemaan kuinka auton paineaalto tuntuu kun auto painaa reilua sataa ohi väistämättä juuri yhtään. Tiet on tehty kaikille liikkujille.. ei vain autoille.

      • Esimerkkilapsi

        Kyllä kuntoni mukaan ja kuntoillakseni liikunkin pyörällä kolmisen tuhatta kilometriä vuodessa. Minulla ei tosiaankaan ole mitään ongelmia ajaa pyörätietä pitkin, suurin osa rullaluistelijoista ja hiihtäjistä myös osaavat käyttää kevyen liikenteen väylää. Varsinkin lapset osaavat liikkua liikennesääntöjen mukaan jalkakäytävillä.

        Autot eivät takuulla ohita vierestä hipoen jos pysyttelet jalkakäytävällä minne sinut on pyöräsi/suksiesi/luistimiesi kanssa tarkoitettu liikkumaan. Taas alueella missä ei ole kevyen liikenteen väyliä, on yritettävä mahtua autojen sekaan liikkumaan. Kyllä autoilijoissakin on eroja, Yllättävää kyllä, suuret rekat ja kuorma-autot tuntuvat antavan parhaiten tilaa pyöräilijöille ja henkilöautotkin normaalisti hiukkasen väistävät. Kaikista hankalimmaksi ajoneuvoryhmäksi olen moneen kertaan todennut matkailuautot, jostain syystä ne menevät hiljentämättä vierestä hipoen.

        Olen vain ihmetellyt pyöräilijöitä jotka ajavat autoille varatuilla teillä, yhtä suuri oikeus autoillakin olisi ajaa jalkakäytävillä. Onneksi autot yleensä pysyttelevät siellä missä pitääkin.

        Jos lapset osaavat pääsääntöisesti kulkea jalkakäytävän oikeassa reunassa, mikseivät aikuiset osaa? Jos kevyen liikenteen väylä kelpaa lapsille pyöräilypaikaksi, miksi aikuiset katsovat voivansa ajaa ajoradalla? Ei voi kuin ihmetellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe