Fiksuja lapsia Rovaniemellä.

Esimerkkilapsi.

Meillä olisi paljon oppimista lasten liikennekäyttäytymisestä. Liikun itse sekä polkupyörällä että autolla. Pyöräillessäni olen pannut merkille että alle 10-vuotiaat lapset osaavat liikkua jalkakäytävän oikeassa reunassa, eivät pyöräile ajoradalla, jättävät muillekin tilaa liikkua.

Jossain teini-iässä sitten joku muutos tapahtuu, varsinkin keski-ikäiset ovat varsinaisia pahvipäitä. Polkupyörät ja rullasuksiporukka pyyhkii surutta menemään autojen seassa. Tietysti tämä sakki on vähemmistönä mutta aiheuttaa paljon vaaratilanteita ja tukkii autojen kulkuväyliä. Ehkä näitä liikkujia on korkeintaan yksi kahdestakymmenestä, mutta ajatelkaapa tilannetta että kahdeskymmenesosa autoilijoista ajaisi jalkakäytävillä.

Jalkakäytävällä sattuu olemaan oikeanpuoleinen liikenne sekä jalankulkijoilla että pyöräilijöillä, mikäli sitä ei mahdollisesti joku tietäisi. Jos jalkakäytävämerkissä ei ole pyörän kuvaa, se ei ole polkupyöriä varten, jos siinä on kuva pyörästä, silloin se myös on pyöräilijälle varattu reitti.

Oma lukunsa on rullasuksilla ajoradoilla seikkailevat taliaivot. Rullasuksissa ei ole jarruja, siitä huolimatta alamäkiä lasketaan autojen seassa. Rullasuksilla luisteleva henkilö vie ajoradasta koko leveyden.

Kuitenkin kun törmäys tapahtuu auton kanssa, aina saa autoilija sakon varomattomuudesta liikenteessä. Ei auta selitykset että pyöräilijä tuli liian suurella tilannenopeudella, ajoi ajoradalla väärällä puolen tietä. Miksiköhän näitä teiden tukkoja ei viitsi poliisikaan pistää kuriin? Ainakin sakotuksen paikka olisi.

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marwe

      Pistäppäs sitten vireille rullasuksirata ounasvaaralle. Mieluusti 5 kilsan lenkki vaihtelevassa maastossa. Pääset sitten eroon noista muutamasta rullasuksihiihtäjästä jotka sinua vaivaa. Sun täytys myös kokeilla pyöräilyä jos kunto riittää niin tieteäisit miksi jotku ajaa liikenteen seassa vaikka vieressä kulkee huonokuntoinen pyörätie/jalkakäytävä. Samalla voit miettiä miksi mopot on nykyään joissakin paikoissa autojen seassa eikä viereisellä pyörätiellä/jalkakäytävällä.
      En nyt väitä että kaikki pyöräilijät liikkuu liikennesääntöjen mukaan. Sellaisia kahjoja ole nähnyt itsekkin pyörällä&autolla liikkuessa. Autoilijoissakin on samanlaisia välinpitämättämiä kuskeja jotka vähät välittää jos joku on maantiellä pyörällä tai rullasuksilla. Ne pitäs itse laittaa samaan asemaan. pyörällä maantielle ja kokeilemaan kuinka auton paineaalto tuntuu kun auto painaa reilua sataa ohi väistämättä juuri yhtään. Tiet on tehty kaikille liikkujille.. ei vain autoille.

      • Esimerkkilapsi

        Kyllä kuntoni mukaan ja kuntoillakseni liikunkin pyörällä kolmisen tuhatta kilometriä vuodessa. Minulla ei tosiaankaan ole mitään ongelmia ajaa pyörätietä pitkin, suurin osa rullaluistelijoista ja hiihtäjistä myös osaavat käyttää kevyen liikenteen väylää. Varsinkin lapset osaavat liikkua liikennesääntöjen mukaan jalkakäytävillä.

        Autot eivät takuulla ohita vierestä hipoen jos pysyttelet jalkakäytävällä minne sinut on pyöräsi/suksiesi/luistimiesi kanssa tarkoitettu liikkumaan. Taas alueella missä ei ole kevyen liikenteen väyliä, on yritettävä mahtua autojen sekaan liikkumaan. Kyllä autoilijoissakin on eroja, Yllättävää kyllä, suuret rekat ja kuorma-autot tuntuvat antavan parhaiten tilaa pyöräilijöille ja henkilöautotkin normaalisti hiukkasen väistävät. Kaikista hankalimmaksi ajoneuvoryhmäksi olen moneen kertaan todennut matkailuautot, jostain syystä ne menevät hiljentämättä vierestä hipoen.

        Olen vain ihmetellyt pyöräilijöitä jotka ajavat autoille varatuilla teillä, yhtä suuri oikeus autoillakin olisi ajaa jalkakäytävillä. Onneksi autot yleensä pysyttelevät siellä missä pitääkin.

        Jos lapset osaavat pääsääntöisesti kulkea jalkakäytävän oikeassa reunassa, mikseivät aikuiset osaa? Jos kevyen liikenteen väylä kelpaa lapsille pyöräilypaikaksi, miksi aikuiset katsovat voivansa ajaa ajoradalla? Ei voi kuin ihmetellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe