Stereotypioista

vegaaaaaaaani

Kertokaa vegaanit itsestänne jotain muutakin, kuin mitä syötte.
Oletteko ituhippejä, kiihkoilijoita, rastapäitä jne?

Voin kertoa jotain itsestäni. En ole stereotyyppinen vegaani. Harrastan kuntoilua, lenkkeilyä, meikkaan, en ole rastapää, värjäilen hiuksiani, seuraan muotia, en ole vihainen enkä kiihkoilija ihminen, ainakaan omasta mielestäni :). Minulla on paljon ystäviä niin kasvissyöjissä, vegaaneissa kuin sekasyöjissäkin. Olen onnellinen ja terve nuori aikuinen siis.

Pointtini on se, että vegaaneja on varmasti ihan yhtä paljon kuin tarinoita sen takana.

1

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtuy6

      Rastat on epähygienisiä, sillä ei voi saippuoida päänahkaa ja huuhdella kunnolla.
      Mutta minä siis suosin luomuja kaikessa, paitsi että kaupasta ei aina saa ostettua luomuja, koska hinnat on niiiiin korkeat. Olen tarkka kierrättämisessä.
      en enää värjää hiuksiani enkä meikkaa kuin aniharvoin. Meikkini aijon hankkia jatkossa eläimiä testaamattomilta merkeiltä. Tärkeetä on että oma kumppani on kasvissyöjä, mutta kavereina voi olla mitä vaan. Jokaisen oma valinta, mitä kurkustaan alas pistelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe