ilmaston lämpenemisestä
http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-1288475269291.html?pos=ok-nln
Huipputodiste
9
84
Vastaukset
- ---
--- "Kun tutkijat porasivat reiän metrin paksuiseen merijäähän"---
Ahh, mitä me akateemikot emme tekisi apurahan eteen.- Tp
Kollimaattori kirjoitti:
"Valehtelija epäilee jokaista valehtelijaksi." Tunnistatko itsesi?
" - Jos joku olisi aiemmin kysynyt, voimmeko tutkimusmatkalla löytää tällaisen vedenalaisen kukinnon, olisin vastannut sen olevan mahdotonta. Löytö oli täydellinen yllätys, hämmästelee tutkimusta johtanut Kevin Arrigo Kalifornian Stanfordin yliopistosta."
Kun eivät tienneet, mutta olettivat, ja kun totesivat, olettavat johtuan ilmastonmuutoksesta.
Koita nyt kolli löytää jotain sanottavaa. Tp kirjoitti:
" - Jos joku olisi aiemmin kysynyt, voimmeko tutkimusmatkalla löytää tällaisen vedenalaisen kukinnon, olisin vastannut sen olevan mahdotonta. Löytö oli täydellinen yllätys, hämmästelee tutkimusta johtanut Kevin Arrigo Kalifornian Stanfordin yliopistosta."
Kun eivät tienneet, mutta olettivat, ja kun totesivat, olettavat johtuan ilmastonmuutoksesta.
Koita nyt kolli löytää jotain sanottavaa.Voisit vaikka sanoa sanottavasi siitä, että merijää Arktiksella oli metristä. Aikaisempi multinikkisi kieroili siihen kantanaan, että väite on valheellinen.
Onko se?- 4+8
Kollimaattori kirjoitti:
Voisit vaikka sanoa sanottavasi siitä, että merijää Arktiksella oli metristä. Aikaisempi multinikkisi kieroili siihen kantanaan, että väite on valheellinen.
Onko se?Kuulehan kolli se riippuu vähän siitä mihin kohtan poraa sen reijän. Eiköhän se Polarsteni kapteeni ajanut reittiä, missä on ohuempi jää ja näin oli tutkijoilla myös helpompi kairailla reikiä laivan läheisyydessä ohuempaan jäähän. Kyllä sieltä Jäämereltä löytyy myös paksumpaa jäätä.
4+8 kirjoitti:
Kuulehan kolli se riippuu vähän siitä mihin kohtan poraa sen reijän. Eiköhän se Polarsteni kapteeni ajanut reittiä, missä on ohuempi jää ja näin oli tutkijoilla myös helpompi kairailla reikiä laivan läheisyydessä ohuempaan jäähän. Kyllä sieltä Jäämereltä löytyy myös paksumpaa jäätä.
Kuka on Polarsternistä muu maininnut kuin sinä? Ihmettelen...
- 4+8
Kollimaattori kirjoitti:
Kuka on Polarsternistä muu maininnut kuin sinä? Ihmettelen...
Sorry! Väärinkäsitys sehän olikin Healy, jolla nuo jäänporaajat kesällä 2011 matkustivat.
"The Coast Guard Cutter HEALY (WAGB - 20) is United States' newest and most technologically advanced polar icebreaker. HEALY is designed to break 4 ½ feet of ice continuously at three knots and can operate in temperatures as low as -50 degrees F."
Mutta muuten samat sanat. Jos kyseinen jäänsärkijä pystyy etenemään reilun metrin jäissä niin kas kummaa kun porailee laivan lähelläaina on sitä noin metrin jäätä
- on se todiste
Nasalle hyt nauraa muutki kun naurismaan aidatkin.
- 4+8
Kukaan ei ilmeisesti ollut kertonut noille nasan "huippututkijoille", että samanlainen "huippulöytö" on tehty jo monta kertaa aikaisemminkin ja asiasta olisi löytynyt kyllä tietoa netistä.
Ehkä näille huippututkijoille tuli halu uusia viime kesäinen matkansa myös tänä kesänä ja julkaistiin tämä vuoden vanha "tutkimus" nyt toivossa, että jatkotutkimukseen löytyisi rahoitusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094