Voiko matkaa ajaa ilman topattuja pyöräilyhousuja?

Ovatko topatut pyöräilyhousut matka-ajossa välttämättömyys? Jokainen varmaan tietää mitä tarkoitan. Raakaa hommaa ajaa vaikkapa sata kilometriä verkkareilla. ;)
7275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minä käytän elastisia (nailonia?) lyhytlahkeisia alushousuja molemmin päin väärinpäin: saumat ulkopuolella ja housujen etuosa takana. Jos tarvii lisää välihousuja niin niistäkin saumat ulkopuolella.
Puuvillakalsarit eivät enää aiheuta ongelmia, kun enää käytä niitä pyöräillessä.
Varmaankin alusvaatteet muodostavat 70% ongelmasta.

Äänestä

Päälle vaan jotku trikoot, jotka ei mee ruttuun hanuriin ja hinkkaa mestoja. Näillä on taitettu tuhansia kilometrejä ilman ongelmia.

Äänestä

Enpäs osaa tuohon vastata, kun en ole ikinä kokeillut muutamaa kilometriä enempää.

Äänestä

On rautaperseitä, jotka eivät tarvitse pehmustettuja pyöräilyhousuja, Kun satula vain sattuu olemaan sopivan kapea. Yleinen ongelma on liian leveä ensiasennussatula.

Normaalisti mukavinta on ajaa pehmustetuilla housuilla. Retkiajossa mukana on kahdet housut. Pesen ne joka ilta, eikä pehmuste ehdi kuivua yhdessä yössä.

Äänestä

Riippuu varmaan aika paljon siitä, että onko satula joku pehmustettu mummomalli vai maantiepyörän kapea ja kova satula. Toisessa kuuluu olla pehmuste housuissa ja toisessa ei.

Äänestä
  • Vain riittävän kapealla ja kovalla voi yleensä ajaa pitkiä matkoja, koska leveät satulat hiertävät ja painavat reisiä sekä pehmeät satulat painavat verenkierron pysähdyksiin.

    Äänestä

Ihmisten takapuolet ovat niin erilaisia että en uskalla sanoa mitään toisten takapuolten puolesta. Itse kuitenkin käytän aina topattuja pyöräilyhousuja yhtään pidemmillä matkoilla. Tosin en ole vuosiin ilman ajanut joten vertailukohta tavallisiin housuihin verrattuna uupuu mutta mukavat ne sinällään minusta ovat...

Terveisin: eilen 134 km Pirkan pyöräilyssä ja tänään ei tunnu takapuolessa yhtään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auts kirjoitti:

Ovatko topatut pyöräilyhousut matka-ajossa välttämättömyys? Jokainen varmaan tietää mitä tarkoitan. Raakaa hommaa ajaa vaikkapa sata kilometriä verkkareilla. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu