kana-curry voileipäkakun ohje???

Olisko jollakin Pirkan kana-curry voileipäkakun reseptiä, kuulosti hyvältä ja en löytänyt sitä Pirkan sivuilta?
34073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käy Plussa.com sivuilla niin kyllä löytyy! Kakku on todella hyvää....

Äänestä
  • Bongasin viestisi, ja halusinpa minäkin tutustua ko. ohjeeseen.
    löysin kyllä sivut, mutten ohjetta. Plussakorttia en omista, joten en voinut kirjautua.

    Jos joku pistäisi ohjeen tähän, olisin kiitollinen.

    Äänestä

Kana-curryvoileipäkakku
(20 annosta)

Pyöreä leipä:

4 dl vettä
25 g hiivaa
2 rkl sokeria
1/2 tl suolaa
1 tl sokeria
n. 8 dl vehnä- tai hiivaleipäjauhoja
Kostutus:

3 dl kasvislientä
Täyte 1:

2 pkt (700 g) Pirkka hunajamarinoituja broilersuikaleita
2 tuubia(à150g) majoneesia
1 1/2 tl currya
Täyte 2:

200 g tuoreita herkkusieniä
1 paprika
1/2 purjosipulia
1 rkl öljyä
200 g Yrtti-tuorejuustoa
1/2 tuubia majoneesia
Kuorrutus:

1/2 tuubia majoneesia
400 g Yrtti-tuorejuustoa
Koristelu:

keltaisia kirsikkatomaatteja
persiljaa
1 punainen paprika


Leivo leipä pari päivää ennen tarjoilua ja täytä se tarjoilua edeltävänä päivänä. Liuota hiiva kädenlämpöiseen veteen. Lisää suola, sokeri, öljy ja jauhot pienissä erissä. Alusta taikina tasaiseksi ja anna sen kohota lämpimässä paikassa. Leivo taikinasta pyöreä leipä ja nosta se voideltuun, pyöreään kakkuvuokaan (halkaisijaltaan noin 26 cm) ja kohota. Pistele leipä ja paista sitä 200-asteisen uunin alaosassa noin 40 minuuttia. Paista broilerisuikaleet pannulla. Anna jäähtyä ja hienonna veitsellä leikkaamalla leikkuulaudalla. Lisää joukkoon curry ja majoneesi, sekoita tasaiseksi. Laita jääkaappiin odottamaan täyttämistä. Puhdista ja hienonna kasvikset. Kuumenna öljy paistinpannulla ja kuullota kasviksia siinä noin 5 minuuttia. Anna kasvisten jäähtyä ja sekoita joukkoon tuorejuusto ja majoneesi. Leikkaa leivästä reunat ja pinta pois aaltoreunaisella veitsellä. Leikkaa leivästä neljä levyä ja kostuta ne kasvisliemellä. Levitä puolet broileritäytteestä alimpaan, kasvistäyte keskimmäiseen ja loput broileritäytteestä ylimpään väliin. Kääri kakku tiukasti kelmuun ja anna maustua viileässä painon alla yön yli. Sekoita kuorrutuksen aineet keskenään ja levitä kakun päälle. Koristele kirsikkatomaateilla, paprikalla ja persiljalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


blondiini kirjoitti:

Olisko jollakin Pirkan kana-curry voileipäkakun reseptiä, kuulosti hyvältä ja en löytänyt sitä Pirkan sivuilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu