Yhden päivän juomadieetti

-.-.-.-

"Päivän aikana juodaan noin 3 litraa nestettä, josta noin puoli litraa on tuoremehua ja loput vettä tai yrttiteetä. Dieetti perustuu nesteiden poistoon."

Eli voiko tuon dieetin aikana syödä mitään vai pärjätäänkö koko päivä pelkillä juomilla?
Jos tästä on ollu jo aihe niin ilmoittakaa

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karu totuus

      En ole nähnyt mutta kysymys kuuluu: yhden päivän juomadieetti ?
      Luulis että ei auta yhtikäs mihinkään.
      Kyllä päivän pärjää pelkillä juomilla, jopa useammankin, kuten esim paastossa. Se tosin kannattaa tehdä lääkärin valvonnassa.
      Mitään yhden päivän ihmedieettejä ei ole olemassakaan ja miten poistat nestettä jos lipität sitä koko ajan ?
      Nesteiden poistoon on ihan lääkeitäkin ja luonnonmukaisesti sitä poistaa
      mm ananas. Mutta et saa kurvikasta vartaloa päivässä, sorry.

      • derhjxh

        Siis tuossahan on vissiin tarkoitus poistaa kuona-aineita kehosta nopeasti. Niiden siis luultavimmin pitäisi poistua samalla noiden nesteiden mukana..?


    • valelääkäri;)

      Jos se ei ole pehmeäpaasto, niin sitten on tarkoitus lipittää itse puristettuja mehuja (ei kuituja), juureksista tehtyjä kasvisliemiä, vettä. Mutta en usko yhden päivän paastoihin. On melkoinen stressi elimistölle. Sama jos 24/7 käyvät tehtaat suljettaisiin yhdeksi päiväksi ja sitten käynnistetään uudelleen.

      Jos paastoaa, kannattaa vähintää 1 vk ja sekin mieluiten paastokurssilla tms. Se on sen verran rajua joillain, että pitää olla paljon tietoa ennen kuin sellaiseen ryhtyy. Paastoon valmistaudutaan jo paria vk aikaisemmin.

      Pelkkää vesipaastoahan ei nykyään enää suositella, etkä ole sellaista tekemässäkään.

      Saman voisit ilman paastoa tehdä juomalla koivunlehtiteetä, ananasmehua, kultapiiskua tms.

      Nesteitäkään ei liiaksi saa kehosta poistaa ja jotkut nesteitä poistavat yrtit voivat olla voimakkaita, eivätkä sovellu pitkäaikaiseen käyttöön. Nesteitä poistuu hengityksen, ihon ja virtsan kautta jo muutenkin.

      Miksi haluat poistaa kehostasi nesteitä? Joskus turvotus jaloissa ja sormissa, voi olla merkki nestehukasta.

      Jos taas ajatuksena on kuona-aineiden poistaminen, on yhden päivän dieetti plus-miinus-nolla. Monet, vuosien aikana kertyneet kuona-aineet, joilla ei ole ollut mahdollisuutta poistua kehosta jatkuvan syömisen vuoksi, ovat niin syvällä, että lyhyet paastot vain tekevät enempi haittaa kuin niistä on hyötyä. En suosittele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe