Tapailin muutaman kuukauden ajan tosi kivaa miestä, meillä oli mukavaa yhdessä. Hän ei kuitenkaan halunnut sitoutua minuun, koska ei ollut päässyt exästään yli, eikä minullakaan mitään suuria sitoutumishaluja ollut. Mutta nyt tämä ex pamahti takaisin kuvioihin (heillä on ollut sellainen on-off suhde parin vuoden ajan) ja minä olen aivan hajalla. Haluaisin edelleen tapailla tätä kivaa miestä, mutta onko järkeä ? Pitäisikö jatkaa yrittämistä vai unohtaa koko tyyppi?
Iskeä kiinni vai unohtaa koko juttu ?
8
772
Vastaukset
- mä vaan
Tollanen mies ei osaa sitoutua kun jatkaa on off suhdetta exiin. parempi sun etsii joku joka sitoutuu sinuun 100 % eikä haikaile exän perään.
- unohda se
Totuus on että jos hän olisi todella kiinnostunut sinusta, olisitte jo yhdessä. Hänellä on kuitenkin exä niin paljon mielessä, että ei voi alkaa mihinkään vakavaan uusien naisten kanssa. Jos on-off-suhde on kestänyt jo pari vuotta, miehellä ei ole aikomustakaan unohtaa exäänsä. Kannattaa unohtaa koko jätkä, sinä olet hänelle vain laastari. Tulisit vain satuttamaan itsesi. Etsihän joku jolle kelpaat yksin.
- 19 + 9
Jos varmasti tiedät, että säätää myös exänsä kanssa niin kannattaa unohtaa. Selvitä asia kuitenkin kunnolla, ettei jää mitään epäselvyyksiä. Voihan olla, että ovat exänsä kanssa vain kavereita tms.
- miesitsekin
Sekin mahdolisuus tuossa on, että mies säätää exänsä kanssa koska ei ole varma siitä mitä sinä haluat. Tiedätkö itse? Sanot, ettei sinulla ollut suuria sitoutumishaluja, joten voihan se olla, ettei mieskään siksi koe exänsä kanssa säätämistä niin pahana. Jos haluat tuon miehen niin toimi itse sen mukaan ja kerro se hänelle ja kysy mikä tilanne exän kanssa on. Ja sen tiedon mukaan sitten toimit.
- Riippuu mitä haluat
Sellaiset miehet jotka eivät tiedä mitä haluavat, eivät koskaan tiedä, eivät tule tietämään ja ovat ikuisia pettymyksiä. Todennäköisesti myös sellaiset naiset miehille, en tiedä, kun ei ole kokemusta, kun ei se puoli kiinnosta sillai, mutta ainakin nyt näin.
Se "tosi kiva mies" huotaa ja soutaa eikä ressukka osaa edes valita on-off suhteessaan vaikkei tunnu siitä ylikään pääsevän, joopa joo, se on joku munaton, pelle tai pelaaja, vaikka olisi miten kiva. Ja jos sinä isket kiinni ja päätät kuten kunnon äidiksi haluava tekee tulevalle pojalleen, sinä sitten huudat syömään, päätät muustakin ja kun se nyssy ihastuu taas koulupojan tavoin, kun teillä on pienet lapset ja sinä et ehdi sitä kaitsemaan, se ei osaa kieltäytyä eikä päättää, ei kestä mitään, pettää, ei osaa valita ja sitten selittää sinulle, miten on vaikeeta, kun jää kiinni.
Se on vaan niin kiltti... Uusi muija ajattelee sinun olevan ihan narttu ja säälii tuota pikku-miestä joka on jäänyt vangiksi... Ja mies jälleen kerran soutaa, on soutanut aina ja tulee soutamaan myös niissä tilanteissa, kun pitäisi oikeasti tajuta että nyt on pidettävä yhtä.
Siis tämä tulee olemaan tuollaisten huopaajien kanssa se kuvio. Heillä on aina pelkkiä narttuja ja vaikeeta pidemmän päälle, jos haluat että sinua varmasti petetään, ota mies, millä ei ole periaatteita eikä selkärankaa millä valita mitään. Hänellä ei ole, hän on todistanut sen jo pitkältä ajalta.
Kasvaako nuo? Tuskin. Niille löytyy aina joku "ymmärtäjä" joka on ihana, pehmeä ja kaikkea, ainakin sen on-vaiheen ajan ja kunnes ne kyllästyy ja niistä tulee narttuja. Exät ne pamahtelee kuvioihin ja ai kun on taas on ja off ja niin...
Että jos haluat pelle-suhteen lapsen kanssa, joka ehkä sitten osaa laittaa sen pilin oikeaan paikkaan, niin iske kiinni vaan ja jatka epätoivoista yrittämistä.
Kivoja ne kaveritkin on, eikä niiden kanssa naida tarvitse. Kivoja ihmisiä on maailman täynnä, miksi siis haaskata kaveruutta enempää yhteen selkarangattomaan? Mukavaa nyt on löhötä sohvallakin, mutta jos siihen loppuelämäkseen jää, tulee amerikan-läski ja kuolee elämättä.
Tuollaisten miesten kanssa (ehkä siis naistenkin, enpä tiedä) paras suhde on juurikin se muutama kuukausi, mikä teillä meni jo. Sen jälkeen kannattaa vaan siirtyä eteenpäin, kun toi tuuliviirinä olo ei tuosta kuitenkaan laannu. Hän on kertonut jo mikä on, ja on sitä edelleen, avoimesti. Mikä on hyvä asia sinulle.
Jos se on oikein kiva, voithan olla kaveri, siis jos teillä on oikeasti mitään yhteistä. Käytte esim. syvällisiä keskusteluja, ja pystytte puhumaan kaikesta, ja tunnet että hän on ystävänä aidosti läheinen. Ystävä voi olla parempi kuin suhde. (Tosin tuo oli ironiaa puoliksi, epäilen vahvasti, että jos olet rehellinen, teillä ei ole itseasiassa mitään syytä edes jatkaa)
Mutta. Kaverina on helpompaa olla, kaverina saa kaiken paitsi ei seksiä, mitä saa muiltakin, eikä sydänsuruja, mitä voi hankkia toiveikkaammasta kohteesta sitten...
Ymmärrän, että haluat tapailla kivaa miestä, mutta kivoja miehiä on muitakin. Tuosta olet saanut sen mitä sillä on annettavaa, ja teidän suhteenne on matkansa päässä. Olet nähnyt mitä se on ja mikä on teidän suhteenne suunta: ei yhtään mikään.
Joten jos jatkat "yrittämistä" älä sitten itke ja inise, nyt tiedät ainakin mitä valitset. Ei se paljon tuon selvempää voi olla.
Jos hän jonain vuonna kuin ihmeen käydessä muuttuukin, hän muuttuu ensin.
Minä unohtaisin koko jutun. - MX-2600
Okei, siinähän olikin varsin kaikenkattava vastaus :) Täytyy kyllä sanoa että emmä mitään tulevaisuuden haaveita tässä olekaan elätellyt, itsekin vasta erosin pitkästä parisuhteessa ja haluan ihan kyllä pysytellä vapaana. EI tämä mies missään vaiheessa ole minulle mitään turhia lupauksia antanut, vaan ihan rehellisesti ja avoimesti ollaan asioista puhuttu. Ja tällä hetkellä hän haluaa (jälleen kerran) yrittää uudelleen exänsä kanssa. Olen kyllä kokoajan tiedostanut että tässä on kyseessä laastarisuhde, jota ei kovinkaan pitkäaikaiseksi ole tarkoitettu, kuitenkin jäin vähän niinku ihmettelemään et tässäkö tää oli? Kyllä olisi ollut vielä tarpeellista viettää enemmän aikaa yhdessä, siis minulle, ei ilmeisesti hänellä. Tai ainakaan hän ei näe asiaa niinkuin minä. Mutta mitäpä näistä, on niitä muitakin miehiä, ja toistaiseksi vain kaveritasolla :)
- rva_auervaara
Unohda!!
- .....
Voisitteko olla kolmistaan ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668