Outo hokema,aamen ja halleluja

Ylihengellisyyttäkö

Seurasin erästä kaveria joka määrätyssä seurassa korostuneesti hoki joka välissä aamenta ja hallelujaa, mutta ollessaan tuttavien uskovien seurassa päivittäin en ole kuullut noita sanoja,mikä on tämä outo korostuksen muoto määrätyssä seurassa.

12

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18

      - Aamen tarkoittaa "totisesti, näin on". Sanalla vahvistetaan, sakramentaalisesti nostetaan ja tuodaan julki koettu totuus.

      - HalleluJah tarkoittaa "kunnia ja ylistys Jumalalle". Se sisältää Jumalan Nimen 'Jah' ja sen turha käyttö ja turhaan lausuminen on kymmenessä käskyssäkin mainittu kuolemansynti (2. käsky).

      • jaikal.se

        Jumalan sydämestä lähtevä ja suusta tuleva ylistäminen hallelujaa huudahduksilla ei ole Jumalan nimen turhaan lausumista eikä sitä rangaista millään tavalla. Jumala käskee ylistämään Häntä.
        Jumala sanoo vielä että "elävät sinua ylistävät" Eivät hengellisesti kuolleet ihmiset ylistä Jumalaa. Vain elävät uskovat ylistävät ja heidän suustaan saattaa kuulla hallelujaata vähän siellä ja vähän täällä ja joskus yllättävissäkin tilanteissa. Sydän kun on täynnä kiitosta ja ylistystä, se saattaa tulvia yli ja paikkaa ei aina valita. Se ylistys vain tulee suusta.

        Olen itse ollut tällaisissa tilanteissa joissa olen kokenut että tahtoisi huutaa hallelujaata mutta en ole voinut tilanteen tähden. Uskosta osaton kun ei välttämättä ymmärrä hallelujaahuudahdusten syytä.


    • Viime vuonna kävin paikkakuntani helluntaiseurakunnassa.
      Eräs etupenkissä istuva mieshenkilö sanoi Aamenen joka väliin, kun saarnaaja puhui.
      Itse koin sen häiritsevänä.
      Olin tavannut hänet aikaisemmin eräässä toisessa tilaisuudessa.
      Silloin hän suositteli itseään puhujaksi, kun kerroin järjestäväni kotonani pihaseurat.
      Joillakin näyttää olevan kova tarve pitää itseään esillä.

      • Aamen, totisesti.

        Oma kokemukseni.

        Seurakunnassa lausuttiin sanoja aamen ja hallelujaa ahkerasti. Sitten tuli julistaja, joka saarnasi evankeliumia Jeesuksesta ja kehotti kuulijoita tekemään parannuksen. En kuullut kenenkään sanovan aamen tai hallelujaa. Ja tämä on totta.

        Kepeästihän noita sanoja käytetään. Tuskin edes ymmärretään mitä ne merkinnee.


      • jaikal.se

        >>>Joillakin näyttää olevan kova tarve pitää itseään esillä.


      • 898
        Aamen, totisesti. kirjoitti:

        Oma kokemukseni.

        Seurakunnassa lausuttiin sanoja aamen ja hallelujaa ahkerasti. Sitten tuli julistaja, joka saarnasi evankeliumia Jeesuksesta ja kehotti kuulijoita tekemään parannuksen. En kuullut kenenkään sanovan aamen tai hallelujaa. Ja tämä on totta.

        Kepeästihän noita sanoja käytetään. Tuskin edes ymmärretään mitä ne merkinnee.

        Ne ovat ns. voima- eli kirosanoja ja typeriä sellaisia.

        J akuuluvat tyhjäkäyntiin.


      • Jeesus sanoi aamen.
        898 kirjoitti:

        Ne ovat ns. voima- eli kirosanoja ja typeriä sellaisia.

        J akuuluvat tyhjäkäyntiin.

        Ei aamen mikään kirosana ole. Jeesuksen käyttämä sanat "totisesti, totisesti" on alkutekstissä "aamen, aamen".


    • MatildaRosa

      Jotkut käyttävät noiden sanojen hokemista eräänlaisena shibbolet-testinä jolla osoitetaan omaa hengellistä oikeaoppisuutta.

      Tai niinkuin Tapio522 kertomuksessa aamenen hokija arvattavasti yrittää mielistellä saarnaajaa toivossa, että saarnaaja vastapalveluksena järjestäisi hänelle puhumistilaisuuksia.
      Tällainen kaupankäynti on valitettavan yleistä hengellisissä piireissä ja valitettavinta sinä on, että se yleensä toimii.

      • jaikal.se

        Voisi aamene hokija myöskin olla samassa Hengessä puhujan kanssa ja kokea yhtyvänsä saarnaajan jokaiseen lauseeseen.
        Mutta kyllä motiivi voi olla, niin kuin sanot. myös itsekäs ja epäpuhdas. Mutta se voi myös olla ilon ja yhteyden kokemista Pyhässä Hengessä.


      • jaikal.se kirjoitti:

        Voisi aamene hokija myöskin olla samassa Hengessä puhujan kanssa ja kokea yhtyvänsä saarnaajan jokaiseen lauseeseen.
        Mutta kyllä motiivi voi olla, niin kuin sanot. myös itsekäs ja epäpuhdas. Mutta se voi myös olla ilon ja yhteyden kokemista Pyhässä Hengessä.

        Lainaus linkistä: http://sley.fi/mediakirjasto/12510/ilm-22

        Ilm.22:20,21

        Ilm:n lopputervehdyksessä on kaksi osaa.
        Jae 20 on ilmeisesti osa varhaisen kirkon jumalanpalvelusliturgiaa. Siihen kuuluu Jeesuksen sana ‑ "Tämä on tosi, minä tulen pian" ‑ seurakunnan vastaus ‑ "Amen" ‑ ja seurakunnan rukous ‑ "Tule, Herra Jeesus".
        Ensimmäisessä korinttilaiskirjeessä on vastaava kohta (1 Kor 16,22).

        Jae 21 on paitsi toivotus myös vakuutus jokaiselle Ilm:n lukijalle: Jeesuksen armo on meidän kanssamme. Armoon luottaen odotamme Herramme paluuta. Armo turvanamme meillä ei ole hätää.
        Jeesuksen armo on kanssamme joka päivä, myös sinä päivänä, jona Jumala tuomitsee tämän maailman.


    • namupetteri

      Koska olemme yksi suuri mielisairaala jossa jokainen hullu on keskenään tasa-arvoinen jäsen. 700.000 syö mielialaläkkeitä ja loput ovat luonnehäiriöisiä.

      Oi Maamme Suomi...

    • body

      Se on tyhjyyden "huutamista",

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      881
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe