Setin löytämät lähetteet yhä mysteeri!

Tolossa tänne saatan

ei ole ionimoottori kokeilu venäjän..
Usa liiskans setin mutta se singnaali on vahva..ja voimistuu!

voisi ko se olla se avaruusalus??

27

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän edes yritystä tuohon trollaukseen jos saisi pyytää. Tuo on yhtä löysää kurasontaa kuin kirjoittajansakin: ei mitään kunnianhimoa edes trollin aivottoman karriäärin mittapuulla.

      • Shakespeare

        Sehän on runo!


      • Trolli! Hah hah..
        Shakespeare kirjoitti:

        Sehän on runo!

        Mokä ihmeen Trolli?

        Setiharrastajat pitkin mailmaa on tutkinut singnaalia.
        Joten avaus ei ole trolli,

        Atveluita kohteesta ei voi trollata, Mutta tosiasia on edeleen että singnaali on kuin ionimoottorista mm. ja isosta.


    • eipä ihmeitä

      Seti on muistaakseni jo lopetettu varojen puutteessa. Ennen lopetusta ei mitään havaintoja mistään.

    • onhan sekin havainto

      SETI ei tosiaankaan tuottanut juuri sen kummempia tuloksia kuin sen että lähistöllä ei tunnu olevan etsittyä toimintaa.

    • Lord Focus

      Kosmiset mittasuhteet ja meidän fysiikan lait huomioon ottaen mikäli jotakin jengiä täällä kuokkii niin silloin tuo jälkimmäinen elikä fysiikan lait on meillä pielessä.

      Kukaan ei tule tänne satoja, tuhansia tai miljoonia vuosia katsomaan kun savolainen autokauppias valehtelee Toyota Avensiksen todelliset ajokilometrit.

    • minä vs tursas

      Mielestäni SETI on liian syvällä ihmisten ajattelumallissa ja väittää että se on tähtienvälinen tapa kommunikoida universumissa.

      Otetaan omalta palloltamme esimerkki niin tursaalla esim on suuret aivot ja se kykenee suoriutumaan laskutoimituksista ja osaa käyttää työkaluja sekä naamioitua ja puolustautuu joltakin suurelta kotilolta lainatun kilven kanssa mutta me emme saa siihen kontaktia.
      Ihmisiksi luokiteltavia heimoja ja lajeja on kenellä on vähemmän sanoja käytössään kuin delfiinillä. Valaat ovat kyenneet kommunikoimaan miljoonia vuosia jopa 500 kilometrin päästä. Me vasta reippaat sata vuotta lennättimen avulla.

      Palloltamme on löytynyt myöskin elämää olosuhteista joita pidettiin pari vuotta sitten mahdottomuutena.

      Elikäs elämän monimuotoisuus ja mahdolliseen teknologiseen yhteivöön johtavat seuraukset voivat olla niin moninaisia että sitä voi verrata siihen että yrittäisit pelata bakteerin kanssa shakkia.

      • Missä menee totuus?

        Luullakseni setin tarkoituskin on olla se maalikko kuuntelija..
        Koska tähtitieteen tutkijoita on roppakaupallla kuuntelemassa..

        setin ongelma on että seti kuulee kaiken näköisiä singneeleita, Myös ihmisen lähettämistä laitteista, joista osa on sotillaisija ja salaisija ja siten ei ole setin kartoissa.

        Seti on ainakin 20 kertaa julkaisut singnaalin joka sitten useimmiten aina Nasa on tyrmännyt!

        Tämän ison kohun aiheutti kun usan ilmavoimat tyrmäs sen ensin! ja nasa vasta sen jälkeen.

        Lisäksi jos tutkit tarkemin setin anomaaleja, gentaurista tulee kokoajan heikkoa singnaalia, jonka seti kerran jo esitti älyksi.. mutta mutta..


      • Tekoasta mutta ei ti

        Seti ei toimi täysin tieteellisesti

        Setin singnaalien tulkinta vaatiikin julmetun määrän laskentatehoa, jota taas tänäpäivänä se pytyy ajaan ihan livenä!

        Seti etsii, ei ymmärrettävää mutta silti älykästä singnaali lähdettä.
        Jossa on satunnaisuudesta poikeava lähete..
        Ja seti kuuntelee paljon matalammalta kuin yksikään tieteellinen kuuntelija
        siksi seti kuunteelee ionimoottoreiden inventereitäkin.
        Lisäksi seti ohjelmistoradiot tallentaa lähetteen aaltomuotoa, ja ainakin seti itse uskoo että pystyy siitä näkeen lähenevän tai loitonevan kohteen, vaihka varsinasta kantotaajutta ei tiedettäisi.

        Tämän lisäksi seti kystyy keilaamaan jollain matkalla singnaalilähdettä, pitkin mailmaan olevilla laiteillaan.

        Sitten on lukunsa vielä Seti harrastajat.....


    • beegeee

      Nasa Ja ilmavoimat kieltää ionimoottorikokeet siellä..
      Myös venäjä! Muuta tiedetään että 60luvulla NL teki kokeita jotka suuntasi jupiteriin..

    • ongelmallista.

      Keinot on ymmärettävästi rajalliset ja poliittiset sekä uskonnolliset piirit tuo omat piirteensä ongelmineen.
      Jenkit kun on kaksinaismoralismin kultamaa ja uskonto tunkee jokapaikkaan mukaan niin mahdollisten tulosten julkistamisessa on tai olisi melkoinen dilemma.
      Lahkojohtajien lisäksi (joita löytyy korkeista poliittisista viroista) armeijalla olisi omat intressinsä estää tuloksien julkaisu ja omia ne omaan mahdolliseen hyötykäyttöön ja salata tiedot sekä kansalta ja muilta laitoksilta sekä vierailta valloilta.

      Eli lopulta on niin että SETI ei työskentele itselleen eikä kansalle vaan armeijalle sekä poliittiselle johdolle.

    • Voi pieksut

      Että oikein "singnaalit" ja "gentauri". Lisäksi vielä joku tursas, joka on kuin herneenpalko ituineen; yhtä paljon järkeä molemmilla!
      Täällähän tehdään oikein tiedettä...

      • Lisää tursasta!

        Tursaista:
        "Yhtenä uransa huippukohdista Anderson pitää sitä, kun hänen tursaansa oppivat avaamaan lapsilukollisen lääkepurkin. Silloin oli jo selvää, että ne selviytyvät tavallisesta kierrekorkista, joten mies päätti antaa hoidokeilleen haasteen. Ensimmäisenä päivänä ne ähelsivät tunnin verran purkin kimpussa ennen kuin pääsivät käsiksi sen sisälle kätkettyyn ruokaan. Viikossa ne oppivat avaamaan purkin viidessä minuutissa.

        Purkkien avaamisen hallitsee myös Helsingin Sea Life merimaailmaan tänä keväänä saapunut meritursas. Tursaan kyvyt paljastuivat, kun se tarttui hoitajan kädessä olevaan ruokapurkkiin, avasi sen ja nappasi sisältä katkaravun"

        Veikkaan että herra nimimerkki "Voi pieksut" ei osaisi avata lapsilukollista purkkia ilman että joku ei olisi näyttänyt miten se toimii. Myöskään herra nimimerkki "Voi pieksut" ei osaa naamioitua taustaansa luonnostaan muutoin kuin paskaläjään luonnollisesti luontaisen olemuksensa ja geeniperimänsä vuoksi.

        Kaikkein pöljimmät meistä ihmisistä ovat kultakalan tasoa jotka eivät kykene keskustelemaan itse asiassa mistään asiasta mutta ovat aina silti puuttumassa toisten keskusteluihin.

        Eikös se kerro jotakin jo tuon kommentoija älykkyydestä ja tieteellisyydestä...?


    • kerty

      Oli uutinen, jossa ilmoittivat jotain isompaa olevan tulossa maapallolle päin! Mahdollisesti maapallon lähellä joulukuussa!

      • joulupukkinen

        Se on Santa Claus


    • Niin se vaan menee..

      Totuus ei koskaan selviä!

      • uyfyitdir6d

        Totuus tuossa asiassa on ajat sitten selvinnyt. Aloitus ei kuulu tähtitieteeseen.


    • adkl

      Nuo havaitut ovat maapallon lähellä ilmeisesti 21.12.2012!? May'a kalenteri loppuu tuolloin ja mitä se tarkoittanee!?

      • Silloin se....

        Jep.


      • Trolli pois

        Se tarkoittaa, että kirjoittelet tiedepalstalle täyttä roskaa.


    • t2tc1

      Ai, niinku mitkä lähetteet??

    • ...

      Taasko jotain avaruusolioita? Ja tämäkö on se paras aihe?

      • ...

        Ja nytkö koko tiede palsta uskoo may'a kalenteriin silkkaan paskaan?


      • kakarat pois
        ... kirjoitti:

        Ja nytkö koko tiede palsta uskoo may'a kalenteriin silkkaan paskaan?

        Ei. koulut ovat loppuneet ja keskenkasvuiset kakarat ovat löytäneet tähtitiedepalstan.
        Valitettavaa.


    • 16+4

      Seitpäälliköt vertaavat tähänastista avaruuden tutkimista samaan kuin olisi tutkittu maapallon valtameriä katselemalla sieltä otettua lasillista vettä. Sitten oltas ihmetelty, että eipä näy kaloja joten ei niitä ole olemassakaan.

      http://www.newscientist.com/article/mg21428714.100-seti-chief-still-waiting-for-et-to-call.html

      SETI chief still waiting for ET to call

      SETI, the search for extraterrestrial intelligence, has been going on for 50 years. What fraction of the universe has been searched so far?
      I think a pretty accurate comparison is to consider the searchable space as being like the oceans of the Earth. We have scooped one 8-ounce glass out of the ocean, stared at it and said, is there a fish there? Well, gee, no fish? Does this mean there are no fish in the ocean, or does that mean we haven't sampled it very well yet? I certainly think it's the latter.

    • ¢

      aurinkokuntamme on auringon muodostama kupla tähtienvälisessä tyhjyydessä. Kaikki ufot ja niitten signaalit meille, kimpoaa sen kuplan pinnasta takaisin kuin tutkan säteet. Sen takia me luullaan olevamme täällä yksin. Aurinkokuntaa kiertämään pitääkin lähettää muutama Bruse Willis äänittämään ufomiesten signaaleja ja ääninauhat tulevat sitten kätevästi Maahan itsestään painovoimalla kun Bruse poraa reijän kuplan pintaan ja pudottaa sen siitä sisään.

    • pitkät sullekki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe