Pistäkääs Youtubeen hakusanaksi. Esko Valtaoja ja muut vastaavat superälyt keskustelevat henkeviä punaviinin äärellä. Maratonina vedin varmaan sen viisi tuntia putkeen noita mielenkiintoisia keskusteluja.
Radiotaajuuskuulokkeet päässä.
Radiotaajuuskuulokkeet päässä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kosmologiassa jokainen uskoo olevansa asiantuntija vaikka ei tunne edes taivaan kirkkaimpia paljain silmin näkyviä tähtiä ja planeettoja.
Kosmologeille galaksitkin ovat näkyvyyttä haittaavia roskia.
En muista kuka noin on sanonut, mutta astronomia tutkii universumin kohteita ja kosmologia kokonaisuutta.
Näin ainakin ymmärrän.
Vaatimuksesi ovat verrattavissa siihen, että molekyylibiologi olisi kelpaamaton työhönsä jos hän ei muistaisi ulkoa nisäkkäiden hammaskarttoja.
No, no. Nyt loukkasit kollijotakin.
Itsensä pikkupojaksi tunteminen on erittäin ihana tunne. Sellaista koen harvoin. Vaikka superälyt vain keskustelevat asioista pikkupienissään, sieltä tuli välillä sellaista läppää, joka sai meikäläisenkin ajattelemaan:
Tuota en ole koskaan tullut ajatelleeksi.
Joo, Ihan ok paskanjaujantaa..
Olis ollut kivenpi jos Proffan vieraana olis ollut muutama alternativismi harrastaja..
Olis keskustelu ollut jännenpää!
Ei punkun lipitys mitenkään näy keskustelussa.. olis josku enemmän viinaa!