Parvekkeella saa grillata

hehheh

Katkerat ja kateelliset keksineet järjestyssääntöihin usein vain kiellon.

http://www.mtv3.fi/makuja/minisaitit/artikkeli.shtml/2012/05/1539976/grillikausi-kaynnistyi--mutta-saako-parvekkeella-grillata?grillaamo/uutiset

"Kiinteistöliiton päälakimies Anu Kärkkäisen mukaan kategorista kieltoa parvekegrillaukseen ei ole olemassa.

– Parvekkeella grillaus kuuluu kesään, eikä naapureiden grillaamista voi siksi lähteä vaatimaan lopetettavaksi. Paloturvallisuuteen tulee kuitenkin aina kiinnittää huomiota, niin parvekkeella kuin missä tahansa muuallakin grillatessa, Kärkkäinen kertoo.

Jos parvekerakenteet ovat puuta, voi grillaus parvekkeella olla paloturvallisuusriski. Grillaajan tulisikin muistaa, että avotulen teko puutaloissa tai puurakenteisilla parvekkeilla on kielletty.

– Mikäli vaikuttaa siltä että naapurin parvekkeella tapahtuva grillaaminen on vaarallista, ratkaisee pelastusviranomaisen päätös tällöin sen onko parvekkeella turvallista grillata, Kärkkäinen selittää.

Parvekegrillaus on mahdollista kieltää siis vain paloturvallisuuteen vedoten. Esimerkiksi pelkästään sen takia että grillaus jotakuta häiritsee, ei parvekkeella tapahtuvaa grillausta voida kieltää.

– Pelkkä grillaus ei yleensä pahemmin naapureita häiritse, mutta grillauksen lieveilmiöihin kuuluva alkoholi ja sen käytöstä seuraava meteli voivat sen sijaan olla häiriöksi naapureille, Kärkkäinen muistuttaa.

Kärkkäinen kehottaakin parvekkeella grillaajia ottamaan myös naapurit huomioon, ja pitämään mielessä paloturvallisuuden."

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehheh

      No joilla ei ole varaa ostaa parempaa asuntoa joutuvat grillailemaan kerrostalon parvekkella.

    • oma piha

      Niinkuin esim. sinä.

    • Määrääkö yhtiö?

      Taloyhtiön säännöt määräävät kai mikä on sallittua ja mikä ei, vai miten on? Meillä saa sääntöjen mukaan grillata sähkögrillillä mutta ei kaasugrillillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      145
      7834
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6808
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      74
      6372
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6136
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6054
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      5932
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe