Katkerat ja kateelliset keksineet järjestyssääntöihin usein vain kiellon.
http://www.mtv3.fi/makuja/minisaitit/artikkeli.shtml/2012/05/1539976/grillikausi-kaynnistyi--mutta-saako-parvekkeella-grillata?grillaamo/uutiset
"Kiinteistöliiton päälakimies Anu Kärkkäisen mukaan kategorista kieltoa parvekegrillaukseen ei ole olemassa.
– Parvekkeella grillaus kuuluu kesään, eikä naapureiden grillaamista voi siksi lähteä vaatimaan lopetettavaksi. Paloturvallisuuteen tulee kuitenkin aina kiinnittää huomiota, niin parvekkeella kuin missä tahansa muuallakin grillatessa, Kärkkäinen kertoo.
Jos parvekerakenteet ovat puuta, voi grillaus parvekkeella olla paloturvallisuusriski. Grillaajan tulisikin muistaa, että avotulen teko puutaloissa tai puurakenteisilla parvekkeilla on kielletty.
– Mikäli vaikuttaa siltä että naapurin parvekkeella tapahtuva grillaaminen on vaarallista, ratkaisee pelastusviranomaisen päätös tällöin sen onko parvekkeella turvallista grillata, Kärkkäinen selittää.
Parvekegrillaus on mahdollista kieltää siis vain paloturvallisuuteen vedoten. Esimerkiksi pelkästään sen takia että grillaus jotakuta häiritsee, ei parvekkeella tapahtuvaa grillausta voida kieltää.
– Pelkkä grillaus ei yleensä pahemmin naapureita häiritse, mutta grillauksen lieveilmiöihin kuuluva alkoholi ja sen käytöstä seuraava meteli voivat sen sijaan olla häiriöksi naapureille, Kärkkäinen muistuttaa.
Kärkkäinen kehottaakin parvekkeella grillaajia ottamaan myös naapurit huomioon, ja pitämään mielessä paloturvallisuuden."
Parvekkeella saa grillata
hehheh
3
124
Vastaukset
- hehheh
No joilla ei ole varaa ostaa parempaa asuntoa joutuvat grillailemaan kerrostalon parvekkella.
- oma piha
Niinkuin esim. sinä.
- Määrääkö yhtiö?
Taloyhtiön säännöt määräävät kai mikä on sallittua ja mikä ei, vai miten on? Meillä saa sääntöjen mukaan grillata sähkögrillillä mutta ei kaasugrillillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668