Tiedon/datan riittävyys

Mitä yleistä voidaan sanoa siitä milloin data riittää tehtävän ratkaisuun?

Tehtävä voi olla esim. teorian kehittäminen.

Teorian ei tarvitse olla ns. tieteellinen vaan myös - miten sen sanoisi - arkiteoriakin riittää.
2216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

>Teorian ei tarvitse olla ns. tieteellinen vaan myös - miten sen sanoisi - arkiteoriakin riittää.

Niinpä. Miten tämän nyt sanoisi: siinä vaiheessa kun kysymys muotoillaan yleisesti, tuskin muu kuin täydellisyyteen pyrkivä teoreettinen ratkaisu tulee kysymykseen.

Jos se jotain auttaa, aivotutkijat tietävät kertoa, että aivot ovat ongelmanratkaisussa parhaimmillaan silloin kun ne käsittelevät varsin rajallista tietomäärää. Liekö ohjeeksi?

Äänestä

Väitän että kaikkein epätieteellisin ja naurettavinkin uskomuspohja kykenee lopulta saavuttamaan tietoa. Todellisuus kun taivuttaa uskomusjärjestelmää ja pakottaa sen kehittymään kohti stabiilia muotoa.

Uskomusjärjestelmä tarjoaa huonoimmassakin tapauksessa mystisen X:n etsimisessä tarvittavan termistön.

"Ääretön", "Loputon", "Ikuinen", "Voima", "Valta", "Käsky" ovat esimerkkejä termistöstä jotka ovat perua mystillisestä maailmankuvasta tai sen jatkeista.

Tässä mielessä tiedoksi riittää se että edes yrittää selittää vasten parempaa tietoa.

Esimerkiksi primitiivisten kulttuurien uskonnollinen näkemys joka edustaa koko luonnontietoa saattaa perustua kokonaan esimerkiksi henkimaailman esi-isien toiminnalle ja asioiden käsittämiseen sen viitekehyksen kautta - tämä ei tarkoita että kulttuurillinen toimintakykyu olisi lamaantunut vaan päinvastoin; "väärä" näkemys saattaa tarjota hyvinkin laajan mahdollisuuden rakentaa toimivaa ja kehittyvää maailmankuvaa!

Siinä missä me kutsumme tiettyä ilmiötä painovoimaksi voi myyttisyyteen taipuvassa yhteisössä syntyä havaintojen perusteella persoonallinen jumala joka kiskoo asioita alaspäin. Tietosisältö on loppujen lopuksi sama vaikka tietoisuuden rakenne on kulttuureissa erilainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kogfe kirjoitti:

Mitä yleistä voidaan sanoa siitä milloin data riittää tehtävän ratkaisuun?

Tehtävä voi olla esim. teorian kehittäminen.

Teorian ei tarvitse olla ns. tieteellinen vaan myös - miten sen sanoisi - arkiteoriakin riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu