Mikä olisi sopiva voide ottaa pitemmälle pyöräretkelle mukaan ajatellen takapuolen hiertymiä, joita ainakin meikälle näyttää vääjäämättä tuleva?
Perseenhoitoohjeita
4
1931
Vastaukset
- Takapuoli kuntoon
Vaihdoin Brooksin nahkasatulan, ei ole tullut enää hiertymiä. Takapuoli kylläkin niin kipeeksi, ettei istua voinut kun ajoin kolmene peräkkäisenä päivänä 70 km/pv. Aijon lähteä heinäkuun puolivälissä useamman tuhannen kilometrin reissuun. Pakko vaan koittaa saada takapuoli tottumaan. Mulla ainakin joka kesän alkuongelma on toi takapuoli. Pitää varmaan alkaa ajelemaan myös talvisin, niin säilyy tuntuma. Viimekesänä poljin hiukan yli 5000 km ja vasta loppukesästä takapuoli oli oireeton. Saa nähdä vaikuttaako tuo satulan vaihto, toivottavasti auttaa. Olen nyt vasta tänäkesänä polkenut vajaa 600 km, eikä ainakaan vielä hiertymää tullut.
Hiertymiin en ole laittanut mitään rasvaa, olen kuvitellut rasvan vaan pahentavan ja hidastavan parkkiintumista. Pessyt vaan hyvin ja vähän talkkia peliin. - 23
Kunnolliset pyöräilyhousut ! Ei varmasti tule hiertymiä ! Olen ajanut 365 km yhteen putkeen nousematta satulasta. 540 km 2 kusitauolla, eikä ole tullut hiertymiä tai muitakaan ongelmia.
- 37män
Pyörän satulan säätö: (Armeijan jääkäripataljoonan polkupyöräkomppaniassa.)
Ensin säädetään pyörän satula päin per***tä ja ajetaan niin kauan kuin suinkin voidaan.
Sitten satula säädetään niin että pyörällä taas voidaan ajaa.
Siinä se on, ei siinä muuta tarvita. - Laakasuo
Ehdotan, että tarkistutat ajoasentosi. Esimerkiksi voisit koittaa laskea satulaa. Muista, pyöräillessä jalat liikuvat, takapuoli ei.
Myynnissä on myös pehmustettuja pyöräilyhousuja. Niiden pitäisi auttaa. Jos et innostu pyöräilyasuista, tarkistuta kuitenkin housujesi istuvuus.
Olen myös kuullut puhuttavan vaseliinin tai muun voiteen käytöstä ajon aikana. Sopii kokeilla.
Kannattaa myös olla hygienian kanssa tarkka. Muista, että haarojenvälisi on kuuman hikinen koko urheilusuorituksen ajan, joten vaatteet pesuun ja mies suihkuun heti session jälkeen. Pyöräily ei ole harrastus, jossa pätee 60-vuotiaiden sääntö: kerran viikossa saunaan. Itse asiassa suosittelen saippuaa, jossa mukana on maitohappobakteereja. Löytyy edullisesti monista kaupoista.
Ja, koska karvojen ajelu ei ole vitsi, mainittakoon se tässä. Ajellut alueet vaativat hyvää hygieniaa, mutta ajelulla on myös vaikutus hiertymiin. Karvoitus on iholla tarkoituksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750