Tiedättekö jotain suomalaisia vaatemerkkejä joiden tuotteet myös valmistetaan Suomessa? Tuntuu vaan niin kamalalta, kun ei meinaa sellaisia vaatteita enää mistään löytää, enkä haluaisi pukeutua Aasiassa valmistettuihin vaatteisiin. Olisi mukava tukea kotimaisia yrityksiä ja samalla saisi hyvän mielen, kun ei tarvitsisi miettiä kuka esim. kiinalainen on tämän paidan nälkäpalkalla ja epäinhimillisissä työoloissa valmistanut, vai onko se peräti lapsen tekemä.
Ivana Helsinki on tuttu, mutta sen vaatteet ovat harmillisesti aivan liian kalliita. Joidenkin neuleita valmistavien pikkufirmojen vaatteet ( merkkejä on nyt muista) ovat puolestaan liian "aikuismaisia", vaikka kauniita ovatkin. Vai pitäisikö alkaa nyt itse ompelemaan, kun en haluaisi alastikaan kulkea? ; ) Olen jo vuosia ostanut näitä "vääriä" vaatteita ja nyt haluan tehdä muutoksen, joten apua kaipaan. Ja kaikki joilla ei ole mitään kunnon sanomista pitäköön suunsa kiinni. En kaipaa arvostelua, enkä halua tästä mitään väittelyä. Ja jos ei mieleen tule mitään suomalaisia merkkejä niin myös Pohjoismaissa ja Euroopassa valmistetut tuotteet kelpaavat. Kaipaan tietoa myös niistä vaate-, kenkä- ja tavaramerkeistä, joita ei missään tapauksessa kannattaisi ostaa juuri näiden työolojen, lapsityövoiman yms takia. Kiitos kaikille jotka auttavat : )
Suomalaisia vaatteita nuorelle naiselle : )
8
1210
Vastaukset
- tyty_
Täällä: http://www.vihreatvaatteet.com/vihreat-tuotemerkit/ on lsita suomessa valmistettavista eettisistä vaatemerkeistä.
Ja jollei vaatteen tarvitse olla suomessa valmistettu, niin käsittääkseni Gudrun Snodenin vaatteet tehdään euroopassa. http://www.gudrunsjoden.com/fi/start-pages/2012/summer-sale/summer-sale- madeinfinland : )
Kiitos! Ehkä nyt löytyy kivoja vaatteita : )
- Maija Kaislasta
madeinfinland : ) kirjoitti:
Kiitos! Ehkä nyt löytyy kivoja vaatteita : )
Moi,
oletko tutustunut Noolanin vaatteisiin (www.noolan.com) tai Kainoon (www.kaino.fi), edellä mainitut tulevat Pietarsaaresta, jälkimmäiset Köyliöstä.
Pidän itse Turun keskustassa liikettä nimeltä Kaisla ja meillä kaikki vaatteet ja asusteet ovat luonnonmateriaaleista Suomessa valmistettuja. Äsken mainuttujen lisäksi löytyy myös monen muun valmistajan tuotteita, esim. ihania laukkuja ja ballerinoja sekä Ruskovillan luomulaatuiset aluskerrastot.
www.kaislamyymala.fi ei ole vielä nettikauppa, mutta toivottavasti muuttuu sellaiseksi vielä jossakin vaiheessa :) Nyt sieltä löytyy mm. linkkejä valmistajien omille sivuille.
- RockNympho
www.pienellenaiselle.fi Tuolla valmistetaan pienikokoisille naisille vaatteita.
- vieras3
Virossa valmistettuja pellava- ja villavaatteita:
www.eestidesign.fi - suomidesign
Tsekkaa www.designshopoutlet.com. Siellä kaikki vaatteet valmistetaan joko Suomessa tai Eestissä ja ovat pienten suomalaisten brändien suunnittelemia ja jopa itse valmistamiakin!
- regtregter
www.uniikkiputiikki.fi facebookissa luki että heillä tulee omia malleja jotka suomessa valmistettu
- MilesLocsin
Hello there! I http://keywordsgenerator.org/ know this http://howto-becomerich.com/ is somewhat off topic but I was wondering if you http://anorexiastories.org/ knew where I could locate http://howtosingbetter.org/ a http://howtomakeagirllikeyou.net/ captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604976Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362259Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti612134- 2062081
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2131334Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä181118- 89956
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47923- 66877
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12839