Alkaa pää hajoamaan. Itse ajan jätepakkaajaa taajamassa joka päivä ja siellä on paljon pääasiassa keski ikäisiä ja eläkkeellä olevia vanhoja naisia jotka ajavat pyörällä tiellä. kallis pyörätie on rakennettu verorahoilla mutta kun ei. sitä ei voi käyttää. itse tarvitsen jäteauton kanssa tilaa ja yllätys että aina ne on edessä. nämä taajaman maantiepyöräilijät ovat rasite. pyörät pyörätielle eikä autojen sekaan. näitä ns. teiden omistajia pitäisi sakottaa.
Pyörä kuuluu pyörätielle
roskakuski69
10265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miten olisi jos sitten autot pysyisi siellä tiellä eikä tukkis jatkuvasti pyöräteitä pysäköimällä pyöräteille.
Kyllä vain, minunkin pyöräni kuuluu pyörätielle. Takaratas pitää vapaalla rullatessa sen verran kovaa raksutusta, että kyllä se pyörätielle kuuluu, kunhan pyörätie ei ole kovin kaukana. Pyörätiellä ei viitsi ajaa, koska ne ovat uurteisia kuin pakanamaan kartta, ja pienin väliajoin pitää miltei pysäyttää vauhti niiden kanttikivien vuoksi. Ajorata puolestaan on sileä kuin lapsen peppu.
Pitäjänmäellä pyörätiellä oli tänään ohjaus, joka osoitti tien yli. Tien toisella puolella oli jalkakäytävä! Eli, suositettiin käytämään pyörätien sijaan maantietä.
Aleksiskiven kadulla 100 metrin matkalla pyörätieltä ohjataan vastakkaiselle puolelle tietä. Se ei ole enää edes turvallista ajoa. Jokainen tien ylitys on riski.
Tänään Etelä-Leppävaarassa rakennusliikkeen auto tukki pyörätien. Ainoa etenemisväylä oli jalkakäytävä, mutta sehän on laiton.
Hakamäentieltä Ilmalan kohdalla radan varteen laskeuduttaessa kivetys on 15-20cm. Millä pyörällä sinne pyörätielle on tarkoitus ajaa?
Pitäjänmäellä pyörätiellä on asianmukainen pyörätien merkki, mutta yleinen tulkinta on, että merkin puuttuessa et saa ajaa. Arvaa vain kuinka monta poikkikatua on ilman pyörätiemerkkiä. Eli Pitäjänmäen aseman kohdalla saat laillisesti ajaa noin 50m.
Ammatikseen ajavilla pitäisi olla niin hyvät hermot etteivät ne ala krenkkaamaan ainakaan liikenteen vuoksi.
On tainnut tuolta roskakuskilta mennä pyörätiet ja jalkakäytävät sekaisin. Itse en muista juuri koskaan nähneet mummoja tiellä sellaisessa paikassa jossa kevyenliikenteenväylä olisi tarjolla.
Yleensä taajamisa ajetahan keula pystysä.
Ja ne urheiluhemmot hienoine pyörineen ajelee ajoradalla vaikka vieressä on pyörätie. Joku joskus sanoi syyksi että pyörätie on kapealle renkaalla liian monttuinen. Eli vastaavasti jos ajotiellä on töyssyjä niin voinko tasapuolisuuden nimissä mennä ajamaan autollani pyörätielle.
Mikäs siinä, kunhan vastaat seurauksista, kuten pyöräilijäkin.
Autoilijoiden yleinen väärinkäsitys on, että pyörätiet ovat parkkipaikkoja tai lastauslaitureja. Hyvin usein näkee taksien, muuttoautojen, rakennusliikkeen autojen, lähettiautojen, poliisien, vartioliikkeen edustajien, huoltoautojen, mopoautojen ja jurpojen kuskien ajavan pyörätiellä, joten et todellakaan olisi ensimmäinen.
Pitäisikö autoilijoille asettaa ikäraja pyöräteille, kun eivät uskalla ajaa ajoradalla?
Ajorata
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla, kun:
Ajoradan suuntaista pyörätietä ei ole. Tieliikennelaki 8 § 1 momentti, Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.
Lyhyellä matkalla silloin, kun pyörätie on vain tien vasemmalla puolella, ja ajoradan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa. Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.
Kun erityiset syyt siihen pakottavat. Esimerkiksi pyörätie voi olla käyttökelvottomassa kunnossa tai tukittu parkkeeratuilla autoilla. Tieliikennelaki 8 § 3 momentti.
Pyöräilijä voi myös joutua siirtymään ajoradalle esimerkiksi ryhmittyäkseen kääntymistä varten.
PS: Autoilija ei voi päättää pyöräilijän puolesta sitä onko pyörätie käyttökelvottomassa kunnossa. Sen päätröksen tekee pyöräilijä.