Kyseessä miesten keihään finaali ja tosi vähän väkeä. Ihmiset ovat tajunneet, että kyseessä ovat todelliset tynkäkisat. Melkein joka lajissa todelliset huiput valmistautuvat Lontoon olympialaisiin.
Puolityhjä stadion
9
236
Vastaukset
- mötönen
Mutta onhan meillä varaa!
http://www.iltasanomat.fi/yleisurheilu/art-1288481003140.html - Maksakaa velkanne
kukaan muu "viisas maa" ei näitä kyläkilpailuja halunnut.....on tässä maassa kyllä todella pässejä urheilujohtajia ja tyhmyys tuntuu vaan edelleen tiivistyvän..!!??
- new era
Voisiko olla etteivät suomalaiset enää ole kiinnostuneita maajoukkueurheilusta. Vika ei ole yleisurheilussa lajina eikä kisojen ajankohdassa vaan yksinkertaisesti ihmisiä ei enää kiinnosta katsoa suomalaisten urheilijoiden edesottamuksia. Sama trendihän oli nähtävissä lätkän MM kisoissa. Lehterit paistoi tyhjyyttään.
Juttuhan on niin että Suomi on nykyään vain yksi osavaltio Euroopan Unionissa. Kansallistunne sellaisena kuin se oli ennen EU:ta on taaksejäänyttä elämää.
Ei suomalaisurheilijoiden suoritukset olympialaisissakan enää samalla tavalla kiinnosta kuin ennen.- edelliseen lisäten
kysyn jotta kannattaako suomalaisen yleiurheiluun enää satsata? Tulokset on surkeita eikä ne edes kiinnosta ketään. Eikä olisi fiksumpaa laittaa tukieurot vaikka ranskalaiseen tai saksalaiseen yleisurheilutoimintaan joka sentään tuottaa tuloksia? Noin ylipäätään huippu-urheilun rahoittamisen voisi Suomesta lopettaa ja ohjata rahat osavaltioihin joissa saavutetaan menestystä.
- -
edelliseen lisäten kirjoitti:
kysyn jotta kannattaako suomalaisen yleiurheiluun enää satsata? Tulokset on surkeita eikä ne edes kiinnosta ketään. Eikä olisi fiksumpaa laittaa tukieurot vaikka ranskalaiseen tai saksalaiseen yleisurheilutoimintaan joka sentään tuottaa tuloksia? Noin ylipäätään huippu-urheilun rahoittamisen voisi Suomesta lopettaa ja ohjata rahat osavaltioihin joissa saavutetaan menestystä.
Uskon, että jos menestys olisi parempaa, laji kiinnostaisi suomalaisia.
Nyt on kuitenkin niin, että tavallista suomalaista kiinnostaa vain laji, jossa Suomi pärjää. Jos yleisurheilussa tulisi MM-ja olympiatasolla vaikkapa noin 5 mitalia per kisat, tilanne olisi ihan muuta.
Tietenkin nuorisoa vetävät tällä hetkellä nuo joukkuelajit, mutta jos yksilölajien menestys olisi parempi, veisivät vanhemmat laajemmassa mitassa lapsiaan harrastamaan esim. yleisurheilua. - Kummola eläkkeelle
Ne lehterit oli MM-lätkäkisoissa tyhjillään korkeiden lippuhintojen takia, ei sen takia etteikö kiinnostusta olis ollut. Moni olis halunnut mennä katsomaan mutta tyytyi joko radio- tai tv-selostuksiin juuri noiden lipun hintojen takia josta Kummola saikin paljon aiheellista kritiikkiä. Muutenkin Kummola joutais jo eläkkeelle kun pelkkiä sammakoita laukoo vaan suustaan.
Huolestuttava, mutta hyvä kirjoitus "new eralta". EU:n tai "osavaltiona olemisen" vaikutukseen tässä asiassa en usko. Suomalaiset tekevät vaan vapaa-ajan vietossaan erilaisia valintoja tällä hetkellä kun ennen. Syitä tähän voi olla monia, kuten esim. hinnoittelu, menestys, jne jne. Uskon että lehtereitä saadaan taas tulevaisuudessa täyteen kunhan koko urheiluväki jaksaa tehdä hartiavoimin hommia asian eteen..
- JEesJees.. .
Douping kisat...
- Kulervo Kammola
Ai ne Kummolan kisat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111396- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624719- 144653
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481741