Kuinka tässä nyt näin pääsi käymään.
http://www.c3headlines.com/2012/06/extreme-climate-change-severe-weather-in-eu-region-falls-to-lowest-level-in-100-years.html
http://www.c3headlines.com/2012/06/extreme-climate-change-severe-weather-in-eu-region-falls-to-lowest-level-in-100-years.html
Vastaukset 22
Vanhimmat
Negatiivinen AO-indeksi kesäkuussa. Se oli syynä.
Mitä? Eikö CO2 olekaan ilmaston lämpötilaa määräävin tekijä? Ovatko luonnolliset syklit CO2:n lämmittävää vaikutusta merkittävämpiä? Eivätkö ihmiskunnan tupruttelut lämmitäkään planeettaa?
Voitko vastata kun en ymmärrä.
CO2 vaikutta varmasti ilmastoon, mutta nyt oli kyse tietyn alueen yhdestä kuukaudeta. Sen syynä oli negatiivinen AO. Se sai lämpimän ilman siirtymään Arktiselle, josta puolestaan tuli kylmä ilman Eurooppaan.
Kerro ihmeessä miten tuo CO2 vaikuttaa ilmastoon?
Tämän säikeen aihe ei ollut CO2, vaan kylmä kesäkuu Euroopassa. Se johtui tuosta negatiivisesta arktisesta oskillaatiosta. Jos haluat tietää CO2:n vaikutuksesta ilmastoon, käytä Googlea. Sieltä kyllä löytyy.
Eli et edes tiedä mitä väitteitä esität. Tyypillistä alarmismia.
En ole esittänyt mitään väitettä CO2:sta.
Mitäs tämä sitten on?
"CO2 vaikutta varmasti ilmastoon"
Tuosta ylempänä olevasta viestistäsi.
Taitaa olla kyseessä negatiivinen ÄO.
Eikö sitten ollut oikeata kylmää, vaan AO kylmää.
Pekka Poutahan selitti aiemmin että oikeesti on lämmintä,
mutta kun on tuota inversiokylmää joka saa mittarin näyttämään kylmää.
Viime kesä oli kylmin keski-Euroopassa vuosikymmeniin. Viime talvet, ainakin 3 peräkkäin, ovat olleet kylmimpiä vuosikymmeniin.
Alkaa olla hyvin irvokasta puhua öistään lämpenemisestä.
Vaikkapa Suomessa koettiin 12 kuukautta jolloin vain yksi niistä oli normaalia kylmempi. Kuumaa on ollut pitkin Itä-Eurooppaa ja Venäjää. Jatkuvia kuumuusennätyksiä 2010. Tänä vuonna USA ja Kanada olleet pariinkin otteeseen melkoisen kuumuusaallon kourissa. Ja arktisjäät sulaa joka syksy paljon vähempiin kuin muutama vuosikymmen sitten. Melko irvokasta puhua jostain kylmenemisestä.
Onko?
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trend
Tunge nyt tuo mitätön muutaman vuoden käppyrä sinne minne.......... Eikö sinulle ole tarpeeksi monta kertaa näytetty "liukuportaita", kuinka skeptikkoleiri valehtelee tässä asiassa. Näytetäänkö taas?
Kerro ihmeessä mitä valehtelua on kymmenen vuoden viilenemisessä?
eelikselle kelpaa todisteeksi jokin yksittäinen paikallinen lämpötila mutta ei kelpaa toteen näytetty kymmenen vuoden viileneminen. Ihme logiikkaa.
Nythän on selvästi 0.8 astetta lämpimämpää kuin vastaavassa säätilanteessa ennen vanhaan.
Sen nyt näkee sokea reettakin vaikka perssilmällä.
Eihän EU:ta ole edes ollut olemassa sataa vuotta! Siihen hyytyi hörhön denialistiset väitteet. Sitäpaitsi pahin ongelma on liikakansoitus! Sen ongelman voisi tämä Suomessa ja kaikkialla maailmassa jatkuva kuumuus ja kuivuus hoitaa jos hyvin kävisi.
Niin, tätähän te Linkolan ja fasismin puolestapuhujat, ilmastomuutokseen uskovat tarjoatte meille ratkaisuksi. Väkivaltaa ja pakkokeinoja. Ei yllätä yhtään.
Missäs niin väitetään? Panes Sähköteurastaja linkkiä, kun unohtui.
Kaipaamasi linkki.
Sika rypeköön läävässään.
http://www.martindurkin.com/blogs/nazi-greens-inconvenient-history
Alkuperäisessä linkissäsi ei kukaan väitä EU:n alueella olevan kylmintä sataan vuoteen, eikä tuossa toisessakaan. Jäitkö Sähköteurastaja taas kiinni valehtelusta?
Tällä palstalla juuri nyt denialistit vaahtoavat Euroopan kylmistä säistä. Pieni vilkaisu tuonne auttaisi heitä käsittämään, miten tilanne on maailmanlaajuisesti.
http://www.esrl.noaa.gov/psd//map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Kuitenkin heidän pitää länkyttää täällä denialistista roskaansa.