Onko 25 vuotias kypsä adoptoimaan lapsen?

Suomessahan tuon ikäinen saa laillisesti adotoida.
7122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Adoptioprosessi kestää monta vuotta, kyllä siinä selviää onko kypsä vai ei. Ja edellyttää hyvin vakiintunutta elämäntilannetta taloutta; adoptio ei ole pienituloisten juttu.

Äänestä

Hei,

Komppaan simasuuta, nopeampi lapsensaanti prosessi on perinteisellä tyylillä, adoptio kestää vuosia. Noin pitkän "raskauden" aikana kypsyy kyllä.

Voipi olla että "kypsyt" sen sijaan kaikkeen paperiselvitykseen yms ennen kuin edes pääset jonoon.....

Tsemppiä !

Äänestä

Jotkut on, jotkut ei. Ihmiset kasvaa henkisesti eri vauhtia. Jotkut ei edes 40v ikäsenä ole tarpeeksi kypsiä adoptoimaan.

Vaikka tosin 25v voisikin adoptoida, se ei tarkoita että jokainen 25v saisi lapsen. Kun kuitenkin adoptiossakin on kovat kriteerit eikä nyt ihan kuka tahansa lasta saa.

Äänestä

Siinä on yhtä isolla todennäköisyydellä tarpeeksi kypsä kuin kuka tahansa muu 25-vuotias joka tekee lapsen. Naurettavia sinänsä nuo adoptioehdot, (kun minkä ikäinen tahansa voisi tehdä lapsia), ainoa mitä pitäisi testata minun mielstä _ja kunnolla_ on tulevien vanhempien mielenterveys, eikä pelkästään niiltä jotka aikovat adoptoida.

Äänestä
  • Tässä on itua. Kuka tahansa normaalisti hedelmällinen voi nykyään tehdä lapsen, riippoumatta varalllisuudesta ja mielenterveydestä, kypsyydestä puhumattakaan. Olisi kaikkien etu, jos jokainen tuleva vanhempi olisi hieman tarkemman syynin alla.

    Äänestä

Olemme miettineet myös adoptiota, sillä minulla on todella paha synnytyspelko. Osittain johtuu siitä, että äidilläni ja isoäidilläni on ollut todella pitkät ja vaikeat kivuliaat synnytykset eivätkä he ole voineet synnyttää alakautta. Olen itsekin 25 vuotias ja mieheni on minua pari vuotta vanhempi. Periaatteessa en näe estettä adoptioon, sillä meillä on vakiintuneet tulot ja iso omakotitalo. Ainoa mikä mietityttää on, se että olenko todella vielä riittävän kypsä ottamaan harteilleni pienen lapsen elämän. Haluaisin kyllä kovasti lapsen ja mieheni on samoilla linjoilla. Mutta lapsen saaminen on aina iso elämänmuutos.

Äänestä
  • Meinasin just kirjoittaa erillisen viestin että miksi 25-vuotias ei olisi kypsä adoptoimaan lasta, toki vain siinä tapauksessa ettei adoptiohalut johdu siitä ettei itse halua/uskalla synnyttää :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


want to know kirjoitti:

Suomessahan tuon ikäinen saa laillisesti adotoida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu