goottimusiikin tyypit

hm...............

mietin tässä vaan että goottimusaahan on erillaista?
että minkä tyyppiset lasketaan gootiksi?

-mm.monet sanoo että metallityyppinen käy.mm.korn yms.

mut tiettyhän on ne vanhemmat (the cure yms.)

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaa
    • true goth black 666

      Hölöpölö siinä yllä. Oikea goottimusa on tämmöistä:

      http://www.youtube.com/watch?v=n4a8KQ7ggPk

      Eli mahdollisimman huonoa, halvalla tuotettua yksitoikkoista ulinaa, jota friikin näköiset työttömät kutsuvat synkäksi. Kasaraivaikutteet lasketaan plussaksi, jos esimerkiksi linkittämäni kappaleen olisi laulanut Rick "Rickrolled" Astley, se olisi jo goottiklassikko.

    • Sam Dunn on tehnyt todella hyviä dokumentteja kaikenlaisesta raskaasta ja vähemmän raskaasta metallista. Käsittääkseni gootti musa nimikkeenä on aikas uusi, raskaampaa kun love metalli, mut aika lailla yhtä suru mielistä.

      • fghjrtyucvbn

        Sori vaan, mutta olet väärässä. Sanoisin jopa, että olet pihalla kuin lumiukko. En sano tuota kuitenkaan millään pahalla. Nykyään on sen verran vaikea törmätä perinteiseen goottirockiin ilman, että alkaa varta vasten kaivelemaan tietoa asiasta, ja kuullessaan tätä perinteistä goottirockia aniharva tunnistaa genreä. Ihmiset tuntuvat lähinnä kiinnittävät huomiota bändin ulkoasuun ja heidän musiikkinsa "äärimmäisyyteen", jolloin genreen tungetaan väärin perustein mitä ihmeellisimpiä tuotoksia.

        Onneksi on keksitty wikipedia, joka vaillinaisuuksistaan huolimatta on ihan kelvollinen tapa sivistää itseään ainakin pinnallisella tasolla:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Goottirock


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1974
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      77
      1432
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1384
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1117
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1036
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      963
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      824
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      805
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      795
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      755
    Aihe