Oon teinityttö ja haluan laihtua kahdessa viikossa 9kg. Oon 169cm pitkä ja 49kg painava. En voi rajottaa ruokailuani radikaalisti vanhempien takia ... Onko olemassa jotain erityisesti auttavia ruokia tai urheilumuotoja ? Auttakaa mua, paras kaverikaa ei ota mua tosissaa ko sanon et haluun laihtuu. Tää olis mulle tosi tärkeetä. Ja oon sit pesco ovo vegetaristi eli syön vaa kalaa.
APUA LAIHDUTUKSEEN !?
8
329
Vastaukset
- Kyllä niin tarvitset
Olin itse parikymppisenä sentin sinua pidempi (170cm) ja painoin 48-52 kg eikä minulla ollut mitään tarvetta laihtua - päinvastoin!
Painaessani 30-vuotiaana 58 kg, minua sanottiin vielä hoikaksi, joten arvelen, että sinun kannattaisi mennä tohtorille? - höh!!!
Taitaa olla pila koko viesti. Tai sitten kirjoittaja on tosi kipee.
- Iwanna_be_skinny
oon iha tosissani ... Ja saan lähes joka päivä kuulla "hyi mite ohuet käet sulla on" tai "hyi ko sun luut näkyy läpi" yms, mut kaikki tollaset kääntyy mu pään sisällä iha vastakkaiseks. En oo pitkään aikaa nauttinu ruuasta ko mietin vaa mite se ruoka lihottaa mua. Tarviin oikeesti vinkkejä mite laihtuu !!
- tosi kysymyksessä
Iwanna_be_skinny kirjoitti:
oon iha tosissani ... Ja saan lähes joka päivä kuulla "hyi mite ohuet käet sulla on" tai "hyi ko sun luut näkyy läpi" yms, mut kaikki tollaset kääntyy mu pään sisällä iha vastakkaiseks. En oo pitkään aikaa nauttinu ruuasta ko mietin vaa mite se ruoka lihottaa mua. Tarviin oikeesti vinkkejä mite laihtuu !!
et ole tosissasi, vaan sairastumassa anorexia nervosaan tai ilmeisesti sinulla se dignoosi jo on. Jos ei ole, keskustele vanhempiesi kanssa ja varatkaa pikaisesti aika lääkäriltä. Tarvitset hoitoa.
- sdfasdf
Iwanna_be_skinny kirjoitti:
oon iha tosissani ... Ja saan lähes joka päivä kuulla "hyi mite ohuet käet sulla on" tai "hyi ko sun luut näkyy läpi" yms, mut kaikki tollaset kääntyy mu pään sisällä iha vastakkaiseks. En oo pitkään aikaa nauttinu ruuasta ko mietin vaa mite se ruoka lihottaa mua. Tarviin oikeesti vinkkejä mite laihtuu !!
Apua todellakin tarvitset, psykiatrista apua. Hanki sitä, nopeasti.
- notskinnyanymore
Heippa. Ilmeisesti ainakin vanhempasi tietävät syömishäiriöstäsi, mutta mitenkäs jos menisit vielä kouluterveydensoitajalle ja kertosit hänelle noista ajatuksistasi?
- morttis
Pitäisi ensin harkita tuon laihdutuksen syy. Me miehet ja miehenpuolet emme muuten oikeasti tykkää halata luurankoja.
Kaikissa ikäryhmissä on omat sosiaaliset kilpailunsa ja teinien iässä se saattaa sellaisia muotoja että sanotaan vaikka lihavaksi, kun ei muuta keksitä, syynä kateus taikka oma paha mieli muuten. Taikka kehutaan omilla mitoilla, jotka on kuin sen ja sen laulajattaren (jätetään sanomatta että hän on anorexia-hoidossa).
Liikunnassa tuolla motiivilla on omat riskinsä, se kun vaatii kulutuksen ja kulumisen vastapainoksi rakennusaineita, kalkkia ja proteiineja, vitamiineja ihan terveysopin kirjan täydeltä.
Ainakin on varottava yksipuolisuutta, tarkoittaen juuri että että vaikkapa akillesjänne kulutettuna ja rasitettuna ilman huoltotankkausta voi vähintäänkin kipeytyä. Punttisali on sinänsä nopea ja tehokas. Jos hauiksilla pystyy vääntämään vaikka 20 kg, niin 50 % kert 20 = 10 kg ja otetaan 10 toistoliikettä, menee nopeasti, vastaavasti ojentajat, jne, jalkakyykky (ja polvet suorana eikä heivausta polvet yhteen noston alussa, sitä polvet ei kestä) ja vatsalihakset lattialla jollei vielä mene vinolla laudalla, hölkkälenkki on voinut olla jo pohjustuksena. Sitten kehonrakentajat ottavat saman tien proteiinia, mutta ota Sinä piimää soijajauhotettuna ja maun mukainen marja- / hedelmäsose, kalaa, tonnikalapurkki edes, kokojyväleipää juusto ja omenamehua, pähkinöitä pureksit, banaani yms
Joku vuosi sitten kertoi tv:ssä kilpaurheiluna juoksua harrastanut tyttö, että menetti nopeutensa anoreksian vuoksi - Ei h-i !
Äkkiä flikka lääkäriin tai seuraava osoitteesi on hauta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708