Isäni ei olekaan biologinen isäni

Kata87

Luin juuri väestörekisterikeskuksen tiedoistani, että minut kasvattanut isäni on adoptoinut minut, kun olen ollut vauva. Olen nyt 25-vuotias ja perheellinen.

Olen ollut aina siinä luulossa että hän on biologinen isäni ja että olen osa hänen sukuaan. Vanhempani ovat keksineet eri selityksiä minkä takia olen eri näköinen, kuin muut sisarukseni, ja miksi minut on kastettu äitini tyttönimellä, ja myöhemmin vaihdettu isäni sukuun.

Kysyin äidiltäni asiasta, ja hän yritti aluksi kieltää kaiken ja valehdella lisää, ja biologista isää hän ei voi kuulemma varmaksi mennä sanomaan. Isäni kanssa en ole vielä keskustellut aiheesta, mutta tiedän että hän ei olisi halunnut minun koskaan tietävän. Joka tapauksessa pidän isääni "oikeana" isänäni, koska hän on minut rakastaen kasvattanut, ja kohdellut kuin omaa lastaan.


Kuinka voi enää luottaa ihmisiin jotka ovat voineet salata tälläisen asian näin kauan?
Kannattaako minun ottaa selvää biologisesta isästäni, vai toisiko se vain lisää harmia? Kuitenkin omat juuret mietityttävät (perimä, piirteet,sairaudet...)

Onko muilla vastaavia kokemuksia, miten tästä eteenpäin?

2

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä elämä kaikille

      Ei omaa kokemusta mutta olen lukenunt ja kuullut useiden omia kokemuksia. Ymmärrettävästi vanhemmatkin ovat vajavaisia ja on joskus neuvottomia miten menetellä lapsen parhaaksi tällaisessa tilanteessa. Nykyään on tutkittu ja saatu kokemusten myötä tietoa että on parasta jo ihan pienestä pitäen kertoa lapselle hänen ymmärryksensä mukaan kertoa lapsen elinhistoria: mien ihminen on saanut alkunsa, missä syntynyt, sairaudet ja missä juuret. Mitä salaamista siinä on. On varmaan järkytys kuulla sitten yllättäen jotkain hyvin itselle merkittävää vanhempien taholta. Sinun adoption aikaan on on ollut vielä käsitys salaaminen on lapsen kehitykselle parasta.
      Itse päätät otatko yhteyttä biologiseen isääsi. Jos ei synny tunneyhteyttä: hän tai sinä tai te molemmat koette että ei ole tarvetta pitää ja rakentaa jatkuvaa yhteyttä, niin on tärkeää tietää esim. periytyvistä sairauksita, suvun eri vaiheista ja piirteistä, lahjakkuuksita. Kaikkia se meitä kiinnostaa? Hyvä kuitenkin antaa miehelle jonkin verran aikaa sopeutua tapaammistilanteeseen, ettei tule kuin puun takaa - ettei sen vuoksi torju kohtaamista tai jännitä. Jos teistä ei tule sielullisesti sukulaisa niin asiallisesti kohdatessa voi tulla vaikka hyvät aikuiset kaverit. Ja hienoa kuulla että sinulla on ollut rakastava ja hyvä turvallinen isä. Mitä merkitystä sillä on jos isä on biologinen siittäjä jos miehellä ei ole mittaa ja sydäntä isäksi. Valitettavasti monella lapsella on siittäjä mutta ei isää eikä kotia. Rakkautta ja vastuullista vanhemmuutta ihmien tarvitsee. Toivotavasti tällä ajatuksella voit antaa anteeksi ja ymmärtää sinulle koitunutta vääryyttä nyt aikusena.

      • kata87

        Palasin taas asiaan, kun tämä alkoi mietityttämään.
        Olen puhunut kasvatti-isäni kanssa, ja sanoin hänelle että en muuta käsitystäni hänestä isänä, koska hän on minut hyvin kasvattanut jne..
        Mutta nyt lähiaikoina on alkanut tuntumaan siltä että hän on etääntynyt minusta, eikä ole yhtään oma itsensä kanssani. En tunne saavani häneen kontaktia oikein mitenkään. Joten tunnen välillä itseni torjutuksi.

        Tämä saattaa muuttaa välejämme, vaikken niin haluaisi. Ja siitä johtuen sitten mietin vielä enempi biologista isääni. Mutta jos tapaisin biologisen isäni, se loukkaisi varmasti kasvatti-isääni, myöskään sitä en halua. Kuitenkin tuntuu kuin osa minusta puuttuisi, koska en ole juurikaan samanlainen ulkonäöltäni ja luonteeltani, kuin muut sisarpuoleni.

        Ja vanhempani kertoivat, että äitini odotti jo minua, heidän tavatessaan. Biologinen isäni ei siis tiedä olevansa isä
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3525
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2750
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2682
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2368
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1937
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1646
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1324
    Aihe