Luin juuri väestörekisterikeskuksen tiedoistani, että minut kasvattanut isäni on adoptoinut minut, kun olen ollut vauva. Olen nyt 25-vuotias ja perheellinen.
Olen ollut aina siinä luulossa että hän on biologinen isäni ja että olen osa hänen sukuaan. Vanhempani ovat keksineet eri selityksiä minkä takia olen eri näköinen, kuin muut sisarukseni, ja miksi minut on kastettu äitini tyttönimellä, ja myöhemmin vaihdettu isäni sukuun.
Kysyin äidiltäni asiasta, ja hän yritti aluksi kieltää kaiken ja valehdella lisää, ja biologista isää hän ei voi kuulemma varmaksi mennä sanomaan. Isäni kanssa en ole vielä keskustellut aiheesta, mutta tiedän että hän ei olisi halunnut minun koskaan tietävän. Joka tapauksessa pidän isääni "oikeana" isänäni, koska hän on minut rakastaen kasvattanut, ja kohdellut kuin omaa lastaan.
Kuinka voi enää luottaa ihmisiin jotka ovat voineet salata tälläisen asian näin kauan?
Kannattaako minun ottaa selvää biologisesta isästäni, vai toisiko se vain lisää harmia? Kuitenkin omat juuret mietityttävät (perimä, piirteet,sairaudet...)
Onko muilla vastaavia kokemuksia, miten tästä eteenpäin?
Isäni ei olekaan biologinen isäni
2
625
Vastaukset
- hyvä elämä kaikille
Ei omaa kokemusta mutta olen lukenunt ja kuullut useiden omia kokemuksia. Ymmärrettävästi vanhemmatkin ovat vajavaisia ja on joskus neuvottomia miten menetellä lapsen parhaaksi tällaisessa tilanteessa. Nykyään on tutkittu ja saatu kokemusten myötä tietoa että on parasta jo ihan pienestä pitäen kertoa lapselle hänen ymmärryksensä mukaan kertoa lapsen elinhistoria: mien ihminen on saanut alkunsa, missä syntynyt, sairaudet ja missä juuret. Mitä salaamista siinä on. On varmaan järkytys kuulla sitten yllättäen jotkain hyvin itselle merkittävää vanhempien taholta. Sinun adoption aikaan on on ollut vielä käsitys salaaminen on lapsen kehitykselle parasta.
Itse päätät otatko yhteyttä biologiseen isääsi. Jos ei synny tunneyhteyttä: hän tai sinä tai te molemmat koette että ei ole tarvetta pitää ja rakentaa jatkuvaa yhteyttä, niin on tärkeää tietää esim. periytyvistä sairauksita, suvun eri vaiheista ja piirteistä, lahjakkuuksita. Kaikkia se meitä kiinnostaa? Hyvä kuitenkin antaa miehelle jonkin verran aikaa sopeutua tapaammistilanteeseen, ettei tule kuin puun takaa - ettei sen vuoksi torju kohtaamista tai jännitä. Jos teistä ei tule sielullisesti sukulaisa niin asiallisesti kohdatessa voi tulla vaikka hyvät aikuiset kaverit. Ja hienoa kuulla että sinulla on ollut rakastava ja hyvä turvallinen isä. Mitä merkitystä sillä on jos isä on biologinen siittäjä jos miehellä ei ole mittaa ja sydäntä isäksi. Valitettavasti monella lapsella on siittäjä mutta ei isää eikä kotia. Rakkautta ja vastuullista vanhemmuutta ihmien tarvitsee. Toivotavasti tällä ajatuksella voit antaa anteeksi ja ymmärtää sinulle koitunutta vääryyttä nyt aikusena.- kata87
Palasin taas asiaan, kun tämä alkoi mietityttämään.
Olen puhunut kasvatti-isäni kanssa, ja sanoin hänelle että en muuta käsitystäni hänestä isänä, koska hän on minut hyvin kasvattanut jne..
Mutta nyt lähiaikoina on alkanut tuntumaan siltä että hän on etääntynyt minusta, eikä ole yhtään oma itsensä kanssani. En tunne saavani häneen kontaktia oikein mitenkään. Joten tunnen välillä itseni torjutuksi.
Tämä saattaa muuttaa välejämme, vaikken niin haluaisi. Ja siitä johtuen sitten mietin vielä enempi biologista isääni. Mutta jos tapaisin biologisen isäni, se loukkaisi varmasti kasvatti-isääni, myöskään sitä en halua. Kuitenkin tuntuu kuin osa minusta puuttuisi, koska en ole juurikaan samanlainen ulkonäöltäni ja luonteeltani, kuin muut sisarpuoleni.
Ja vanhempani kertoivat, että äitini odotti jo minua, heidän tavatessaan. Biologinen isäni ei siis tiedä olevansa isä
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022306- 1151801
- 881449
- 1331397
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741248Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511067
- 36992
- 33844