Kuinka vähällä treenillä maraton maaliin?

Tuli tuossa hävittyä veto minkä seurauksena joudun juoksemaan maratonin syyskuussa... Mikä olisi minimi harjoittelumäärä, jolla pääsen maratonissa maaliin?

Kalenterini on melko täynnä niin mihinkään 3krt viikko harjoitteluun ei ole mahdollisuuksia.

Harrastan urheilua pari-kolme tuntia viikossa. Uintia ja pyöräily, talvella hiihtoa. Lenkillä en ole käynyt vuosiin.
304846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tarkennuksena vielä, että maraton on syyskuun lopulla.

Äänestä
  • Kannattaa muistaa tuolla asenteella se, että mitä huonommin harjoittelet, sitä karmeampi maratonkokemus sinua odottaa.

    Äänestä

  • cfvgbhnjm kirjoitti:

    Kannattaa muistaa tuolla asenteella se, että mitä huonommin harjoittelet, sitä karmeampi maratonkokemus sinua odottaa.

    tiedossa on, että hauskaa sitä ei tule... Kertaluontoisena kidutuksena sitä ajattelen.

    Äänestä

Ethän voi oikein muuta kuin yrittää saada juoksukuntoa hankittua. Vaikka sinulla olisi hyvä peruskunto noiden toisten lajien ansiosta, niin ne eivät voi korvata lajiharjoittelua kokonaan. Jalat tarvitsevat ennen kaikkea iskunsietokykyä, ja luonnolllisesti käytät vähän eri lihaksia juostuessa kuin fillaroidessasi.

Koita nyt edes pari kertaa viikossa päästä lenkille. Mahdollisimman pitkäkestoisia, rauhallisia lenkkejä. Tuossa aikaisemmin jo sanottiin, että ei ole kiva jos jalkoihin sattuu jo puolessavälissä. Toisaalta käveleminenkin on sallittua...mut ei ehkä ole kiva viettää kuusi tuntia radalla.

Äänestä

Helkkari. Ols tosi pöheetä, jos jaksaist raportoida homman etenemistä. Kyllä kesän aikana ehtisi taatusti harjoitella todella paljon ja järkevästi, jos vain halua riittää.

Suhteellisen pitkäkestoisia kävely- ja juoksulenkkejä mutta kevyellä rasitustasolla. Kuntosalilla käyt pumppaamassa jalkoihin kestävyyttä. 3x100 toistoja jalkaprässissä ihan kevyellä painolla tai penkille nousuja saman verran. Lenkkeilyn yhteydessä jotain koordinaatiotrenejä.

Vedä parikolme 2.30-3h kävelyhölkkätreeniä elosyyskuun vaihteessa.

Näillä treeneillä menee alle 4h tunnin melko kivuttomasti

Äänestä
  • kuvittelisin aikaa menevän vähän enemmän, ehkä 4 h 30 min - 5h 15 min

    Yritän tehdä pitkiä, yli 10km pituisia lenkkejä.

    Äänestä

  • känni-idea kirjoitti:

    kuvittelisin aikaa menevän vähän enemmän, ehkä 4 h 30 min - 5h 15 min

    Yritän tehdä pitkiä, yli 10km pituisia lenkkejä.

    No et todellakaan juokse lähellekään neljän ja puolen tunnin aikaa. Tuo vauhti vaatii jo 9,5 km/h keskivauhtia. Siihen ei kävellen pysty ja jalkasi ei tule kestämään 9 km/h vauhtia kahden kuukauden treeniä ainakaan yli 25 km. Että kävellen tulet viimeiset 17 km. Ja se vie helposti 2,5 h aikaa. Eli juoksuun menee se 2 h 45 min ja kävelyt päälle niin se on 5 h 15 min. Ei sinänsä hassumpi aika kokemattomalle ensikertalaiselle.

    Unohda koko helvetin haaste ja treenaa ennemmin vuosi kunnolla niin on kivempi juosta koko matka ja päästä edes alle viiteen tuntiin. Kaiken maailman pässit ne tälläkin palstalla huutelee ja vaikkeivat tietäisi lajista mitään niin sanovat että treenaamatonkin voi juosta koko maratonin jos vauhti ei ole kova. Mutta kun jalat eivät kestä sitäkään hiljaista vauhtia. Näin on todellisuudessa.

    Äänestä

Ajanpuute on usein tekosyy, joka harvoin on totta. Ei meillä himoliikkujilla ole yhtään vähemmän kiireinen/stressaava elämä kuin muillakaan.

Siirry ehdottomasti lajiharjoittelun pariin saman tien. Tee mahdollisimman pitkäkestoisia harjoituksia, kuten edellä ehdotettiinkin. Kävely-juoksuharjoitukset viikonloppuisin saavat kestää parikin tuntia.

Asenteesi on hankala, minimimäärällä pitäisi saavuttaa tuloksia... Yritä nähdä tässä oiva mahdollisuus nostaa itsesi kokonaan uudelle tasolle.

Äänestä

Jos mege olis tollasessa vedossa mukana niin treenaisin piruuttanikin melko hyvin.
Vedonlyöjät on melkein aina paskahousuja - puolin ja toisin. Älytöntä tyhjän puhumista ja jauhamista, eikä mitään todellisuudessa tapahdu.

Ala treenaan salaa ja yllätä syyskuussa itsesi ja vedonlyöjä. Mistä muuten löitte vetoa?

Äänestä
  • paskahousuja? minä hävisin vedon ja suoritan siitä hyvästä maratonin, eli tapahtuu.

    En vedon kohdetta viitsi paljastaa täällä inter netissä.

    Äänestä

  • känni-idea kirjoitti:

    paskahousuja? minä hävisin vedon ja suoritan siitä hyvästä maratonin, eli tapahtuu.

    En vedon kohdetta viitsi paljastaa täällä inter netissä.

    Mä arvaan: teillä oli yhdyssanojenoikeinkirjoitusveto?!..osuiko? ;-P

    Äänestä

Treenaa nimenomaan juoksemista! Mikään muu laji, vaikka peruskuntoa kasvattaakin, ei valmista jalkojasi tulevaan. Huonolla harjoittelulla rikot helposti esimerkiksi polvesi alta aikayksikön ja paraneminen voi kestää todella kauan. Harjoitteluaikaa on useampi kuukausi. Käytä se hyödyksesi.

Äänestä

Terveisiä lenkiltä. 60 minuuttia ja keskisyke aerobisen kynnyksen kohdalla. Välillä kävin keskisykkeillä ja välillä jopa 100 paikkeilla. Aamulla kävin kuntosalilla. Illalla menen vielä ulkoilemaan polkupyörällä öbaut 60 minuuttia.

Kesälomalla ehtii treenaan - jos vaan on motivaatiota. Ota sinäkin itseäsi niskasta kiinni ja nosta itsesi sohvalta ja kasvata samalla itsellesi selkäranka.

Onnea yritykseen. Maratoonin juokseminen ei ole mikään uroteko. Siihen pystyy yli 12.000 suomalaista vuosittain

Äänestä

Muutama lenkki takana, hankalalta tuntuu. Kiireiden takia seuraava lenkki vasta 2 viikon päästä...

Äänestä

Lyö hanskat tiskiin. Ei tosta mitään tule. Kaksi viikkoa huilia? Tuo on jo pelleilyä. Etkö osaa hallita ajankäyttöäsi?

Äänestä

1 edelliselle.

Ei mene läpi kiireet selityksenä. Aloittelijan juoksuharjoite pukeutumisen ja suihkun kanssa vie korkeintaan 1,5 tuntia. Jos tulet kotiin töistä esim. klo 21 kerkeät vielä hyvin, jos siis oikeasti haluat.

Äänestä

Tääkin aloitus lähti sellaisen henkilön kynästä jonka kaveripiiri halveksii maratonia koska eivät siihen itse pysty ja ovat pöllämystyneitä siitä miten paljon harjoittelua sen läpijuoksemiseen tarvitaan oikeassa elämässä. Halveksinta ilmenee juuri tällaisena maratonin vähättelynä jonka muka voi hoitaa milloin tahansa harjoittelematta jos oikein kovasti haluaa. Tollaiset käet pitäis todellakin pistää juokseen maraton harjoittelematta läpi. Katsottaisiin moniko tulisi hengissä maaliin :)

Äänestä

Niin totta. Niin totta.

Äänestä

Ei hätää. Aikaa on paljon ja pari lenkkiä viikossa riittää. Vaimon veli juuri veti maratonin läpi kuuden viikon treenillä 3.57, Yksi kympin lenkki ja toinen n.15km viikossa.
Kaksi viikkoa ennen 30km lenkki ja kolme viikkoa ennen 20km lenkki. Jos ei suju juosten niin kävele ripeästi.

Äänestä

Sinulla on ehkä riittävästi peruskuntoa juosta maraton hitaasti, mutta ongelmana on varmaan saada jalat kestämään yli neljän tunnin juoksu ja tukielimet vaatii kuukausia kehittyäkseen kesämään juoksemista.

Kokeile juosta 20km suunnileen niin hitaasi kuin pystyt ja katso miltä tuntuu.

Äänestä

Näitä löytyy aina, jotka kerskuvat vähillä harjoitteluillaan. 3.30 alitukseen ei pysty yksikään treenaamaton tavis.
Usein siellä taustalla on kauna niitä kohtaan, jotka jaksavat kuntoilla säännöllisesti ja jotka näyttävät jopa nauttivan hommasta.

Äänestä

En ole aloittaja, mutta ihmetyttää miksi niin monella täällä on moinen kauna ja viha vedon lyönyttä maratonille menevää kohtaan?

Äänestä

Taitavat olla voorumilaisia? Täällä on suhtautuminen tavallisesti rennompaa. Mutta voorumilla on uskoon hurahtaneita, jotka toipuvat uskostaan muutamassa vuodessa kun väärä harjoittelu on ajanut telakalle.
Ja kun on uskoon hurahtanut niin sehän johtaa putkikatseeseen, eikä edessä ole muuta kuin kovaa reenii ja kovaa reenii. Huumorintajusta ei tietoakaan.

Äänestä
  • siis mitä, minä olen palstan huumorintajusin tyyppi. Olen dumbe. Vänkään vaikka hamaan tappiin, kunhan saan sanoa MÄ MÄ MÄ. Syön Soirosia aamupalaksi hahaaa, vm menee iltapalana

    Mut hei hlinnassa tärähtää, siellä treenini tulos muodostuu ajaksi joka saa joka jannun kateelliseski.

    Äänestä

Kaverini lähti maratonille muutaman kuukauden harjoittelun jälkeen ja etukäteen kaikki näytti hyvältä kun lenkit olivat sujuneet ja kaverin lähtökunto oli ennestään hyvä. Jalat eivät kuitenkaan olleet ehtineet tottua juoksuun ja kasvaviin kilometreihin, minkä takia joutui keskeyttämään maratonin. Hän ei sitten useampaan vuoteen päässyt juoksemaan vihoittelevan jalan takia. Fisu ja selkärankainen tekisi nyt niin, että sanoisi kavereille, ettei kokonainen martsu tule nyt kysymykseenkään, vetäisi syksyllä hyvään aikaan puolikkaan. Harjoittelisi talven ja vetäisi huippuajalla koko matkan ensi keväänä. Moni pystyy vetämään maratonin hirveällä kiukulla ja itseään kiusaten, yhtä moni ei kykene pitkäjänteiseen treenaamiseen ja hyviin tuloksiin : )

Äänestä

Riippuu muuten urheilullisesta taustasi.

Itse juoksin ensimmäisen maratonin 5 viikon harjoittelulla 1998, Tällöin HS:ssä oli hieman huumorimielellä artikkeli tyyliin "maraton läpi 5 viikon harjoittelulla". Noudatin sitä ja juoksin HCM:n aikaan 4:17:XX

Tässä viiden viikon jaksossa minulla oli vain yksi yli 20 km:n lenkki, joten maraton pelotti ennakkoon pirusti, mutta ohjeella "ensimmäiset 10 km jarrutellen" juoksu on ollut maratonhistoriani helpoimpia. Jalka nousi kepeästi viimeisessä nousussa kohden Stadikkaa.

Taustani oli tuolloin sen verran urheilullinen, että harrastin kevytilmailua (reipasta ulkonaoloa ja kentänlaidalla seisoskelua). Lenkeillä (max 8 km) kävin silloin tällöin. Olin rakennusalan töissä, eli keho oli tottunut fyysiseen rasitukseen ja välillä pitkiinkin aterian väleihin (tämä viimeinen on mulle ollut skidistä asti luonteista, ehkä sillä onkin suuri merkitys juuri pitkäkestoista suoritusta ajatellen).

Jos todellakin vetoosi liittyy vain määritelmä Maraton läpi, niin ei huolta koska urheilet jo pari-kolme t, viikossa. Osta kunnolla tuetut lenkkarit ja puolijuoksu/kävely- tekniikalla homma hoituu hyvinkin pienellä lisätreenillä alle 6 tuntiin. Se on jo maraton läpi.

Äänestä

Miulla puolen vuoden treenauksella eka maraton noin 3.34. Treeni tosin oli melko säännöllistä.
Oli vielä helle ja varmaan kokemattomuudesta johtuen aika ei sitten painunut tavoiteaikaan 3.30.
Mutta se oli hyvä alku ja sillä tiellä ollaan edelleenkin.

Äänestä

Nyt olen taas käynyt muutamalla lenkillä, eilen viimeksi16 km, 1h 40min.

Äänestä

Haha, täälläkin peukuttelee miinuksia ne jotka ovat heikkoja juoksijoita?

Äänestä

Ja mara meni upeasti? Aika oli alle 3.30? Veto voitettu? No totta kai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


känni-idea kirjoitti:

Tuli tuossa hävittyä veto minkä seurauksena joudun juoksemaan maratonin syyskuussa... Mikä olisi minimi harjoittelumäärä, jolla pääsen maratonissa maaliin?

Kalenterini on melko täynnä niin mihinkään 3krt viikko harjoitteluun ei ole mahdollisuuksia.

Harrastan urheilua pari-kolme tuntia viikossa. Uintia ja pyöräily, talvella hiihtoa. Lenkillä en ole käynyt vuosiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu