Hui sentään. Entäpä, jos naista olisikin tönäisty audiolla? Tai pornovideolla? VHS vai DVD? Ei kai sentään Blu-Ray? Se alkaa olla jo aikas HD-kamaa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288483860853.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288483860853.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkoititko ehkä, että pitäisi sanoa ”videossa” eikä ”videolla”? Periaatteessa se toki olisi paremmin suomen kielen perinteen ja rakenteen mukaista, mutta vieraan vaikutuksen takia ulkopaikallissijat ovat nykyisin hyvin yleisiä tällaisissa yhteyksissä. Harva taitaa enää tallentaa tietoja tietokoneensa levyyn tai muistitikkuun.
Uutisessa asiallisesti kummallisempaa on, että poliisi selittää toimettomuuttaan sillä, että kyseessä olisi lievä pahoinpitely, joka on asianomistajarikos. Poliisi voisi aivan hyvin tutkia rikosta epäiltynä pahoinpitelynä, ja syyttäjä ja tuomioistuin sitten ottaisivat kantaa teon törkeyteen. Todellinen syy poliisin linjaan on se, että poliisillakin on tuottavuuspaineita eikä poliisi ole aikoihin tutkinut suurinta osaa edes sille ilmoitetuista rikoksista.
Miestä lyötiin televisiolla
vs.
Miestä lyötiin televisiossa
Vai olisiko kyseessä suomen kielen sijamuoto nimeltä ulko-olento? Naista tönäistään videolla, siis videon päällä seisten.