Varattu mies ei halua rikkoa perhettä eikä vaarantaa suhdettaan lapsiinsa. Rakkaus aviopuolioiden kesken on kuitenkin kadonnut, ei arvostusta ei yhteisiä kiinnostuksen kohteita. Arki toimii ja yhteiset lapset. Mies ottaa siis salarakkaan kestääkseen arkea ja pitääkseen perheen kasassa. Ainkain niin kauan kuin salarakas pysyy salaisena.
Mitä mieltä olette tällaisesta ratkaisusta?
Mitä mieltä olette tällaisesta ratkaisusta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tavallisempaa kuin uskotkaan.
Kunnon fuck-buddyt jotka eivät juorua ovat kultaakin kalliimpia.
Kenenkään naisen ei pidä alentua f1ckbuddyksi. Tämä kommentti on taas naisia arvostamattoman äijän retaleen tekstiä. Hyi hyi. Kutista pallis ja ole yksin.
Kaksi kohtaa tekstissäsi pistää ikävästi silmään: "ei arvostusta" ja "ottaa salarakkaan".
Pelkäänpä, että ongelmasi on se, että et osaa arvostaa muita ihmisiä, et omaa vaimoasi ja lastesi äitiä etkä salarakastasi.
Opettele arvostamaan kumpaakin, niin kuviosi voi hyvinkin toimia. Jos et opi arvostamaan toisia, ei mikään ihmissuhdekuviosi tule koskaan toimimaan.
Tärkeää tällaisissa tapauksissa on olla rehellinen sille salarakkaalle eli kertoa suoraan, että naimissa ollaan, eikä erota aiota. Tuollainen rehellisyys tekeekin salarakkaan löytymisen aika vaikeaksi.
Miksi ero vaarantaisi suhteen lapsiin? Useimmiten nykyään suhde lapsiin säilyy erossa aivan hyvänä, jos erovanhemmat ovat järkeviä aikuisia.
Summa summarum: Salarakas on ain typerä vastuuton ja moraaliton vaihtoehto. Eli ero ja sitten uusi kumppani ainoa oikea tie, ellei suhteelle ole tehtävissä mitään.
Ehdottomasti on kerrottava, että on naimisissa eikä aio erota. Olla rehellinen edes jossakin asiassa. Sittenhän pallo on sillä salarakkaalla, hän joko alkaa suhteeseen tai sitten ei. On sellaisiakin, jotka hyväksyy asian, tuskin on edes vaikeaa sellaista löytää. Kaikki kun ei halua puolisoa rinnalleen seisomaan 24/7. Sad but true.
Mistä moinen kysymys tuli mieleesi? Ajattelitko toimia sen mukaan mitä ihmiset palstalla ovat mieltä?
Toiseksi, että mistä mieleesi juolahti salarakkaan ottaminen? Näitkö jonkun ja kiinnostuit vai janottaako vanha suola, kun tälle palstalle laitoit kyselyn?
Miten suhde lapsiin vaarantuisi, jos eroaa? Eikö suhde lapsiin vaarannu enemmän siinä, että salaa lapsiltaan jotain? Entä mitä lapset ajattelevat, kun saavat tietää ennemmin tai myöhemmin? Minkä ikäisiä lapsia sulla on? Riippuu vähän iästä ja kasvatuksesta millaisia arvoja heille on "syötetty".
Vaihtoehtona voisi olla vaihtaa sellaiseen uskontoon tai maahan, missä voi pitää monta vaimoa. Tietysti, jos kuuluu lahkoon, missä eroja ei sallita, niin kurjaa sekin ja ainoa vaihtoehto on salarakkaat.
Suomalaiset tuomitsevat tai ovat tuomitsematta. Teit niin tai näin, aina on joku puolesta tai vastaan.
Tästä on vuosia monta, kun eräässä naistenlehdessä tai vastaavassa oli juttu naisesta, jonka mies otti toisen naisen. (Naimisissa, sitä en muista) Kuitenkin hän kertoi miten katkera hän oli siitä, kun se toinen nainen tuli ja rikkoi hänen onnellisen avioliiton. Vuosia myöhemin hän oli tavannut naimisissa olevan miehen ja silloin hän oli ymmärtänyt ja antanut anteeksi ja luopunut katkeruudesta.
Niin, onko sinulla jo kiikarissa joku salarakas? Suosittelen, että kerrot hänelle suoraan. Hän ottaa tai jättää.
Suosittelen myös kysymään vaimosi ja lasten mielipidettä. Kysyt kunnioittavatko he sinua enemmän sen jälkeen, jos jäät kiinni salarakkaasta vai sen jälkeen, jos kertoisit, että nyt liittomme on tiensä päähän tullut. Luulen, että suhde lapsiisi pysyy parempana rehellisyydellä. Mikä on avioliiton malli. minkä lapset saavat, kun kuitenkin vaistoavat vanhempien suhteen vain pakoksi.
se varsinainen salarakas jos kysäsee vaimolta ja lapsiltakin että otanko salarakkaan...heh heh...kyllähän noita neuvojia tuntuu löytyvän...niin kuin tietäisivät asiasta jotain...kuvitteleevat vaan että kun tähän nyt viisaasti neuvojani laittelen niin maailma pelastuu...joopa joo
eihän se vielä ole, jos kysyy otanko. Kun kysyy, mitä sanoisit, jos jäisin kiinni salarakkaasta, voi se toinen sanoa, no siitä vaan, niin voin hyvllä omalla tunnolla pitää sitä itekin.
Mene tai tule yksin vihkikirkkoosi ensi sunnuntaina, jos sellainen oli, niin siitä se alkaa.