Tänään kun ajelin rankkasateen urittamia ja kuopittamia soraisia ulkoilureittejä vanhalla fillarillani niin tulin pohtineeksi seuraavaa:
Vanha (n. 15v) hybridini on täyttä terästä ja hyvin on kestänyt erilaiset ajelut niin epätasaisella asfaltilla kuin maastossakin. Mielessä on kuitenkin pyörinyt uuden pyörän hankinta. Kestävätkö nykyiset alumiiniset rungot ja haarukat samanlaista jyrryyttelyä kuin eilispäivän teräsverisot? En nyt tarkoita mitään Bilteman versiota vaan vähän laadukkaampaa mallia. Matkalla kuitenkin on aina kuoppia ja töyssyjä, kanttareita pyöräteillä, korkeita päällysteen reunoja, juuria metsäpoluilla yms.
Kestääkö alumiini
6
2423
Vastaukset
- LZ 127
Kestävät. Alumiini tosin on sellainen materiaali että se väsyy normaalissakin kuormituksessa. Riittävän vankkatekoinen teräsrunko sen sijaan voi kestää hyvinkin ihmisiän mikäli sitä ei päästä ruostumaan.
Monien mielestä kunnollinen teräsrunko on kuitenkin epätasaisella alustalla mukavampi kuin alumiininen. En osaa sanoa, paljonko siinä on kyse lumevaikutuksesta.- et al.
Vaikka runko ja haarukka olisivatkin terästä, alumiinin kestävyyteen luotetaan niinkin kriittisissä pyörän osissa kuin vanteet, ohjaustanko, ohjainkannatin ja satulatolppa. Eli jos haluaa pyörän, joka varmasti kestää isältä pojanpojanpojanpojanpojalle, pitäisi noidenkin osien olla terästä. (Toinen asia on haluaako pojanpojanpojanpojanpoika ajaa sillä pyörällä ja metsästää 2000-luvun alun standardien mukaisia varaosia.)
- Kokemuksia
Ajoin läpi talven seitsemänä päivänä viikossa yli parikymmentä kilometriä päivässä (vain pari lumipyryisintä päivää jäi väliin) alumiinisellä halpapyörällä.
Yritin ajaa varovasti liikoja revittelemättä.
Etupyörän keskiöstä paukahti laakeri kovimmalla pakkasella (vähän yli 20 astetta)
Takavanteelta meni kahdeksan pinnaa poikki talven aikana.Viimetalven pakkasilla pyörä joutui kovaan rasitukseen lämpötilaeroista. Jos nimittäin lähti lämpimästä tallista liikkeelle, niin jäähtyminen oli nopeata.
Kiekkojen puolaus jäähtyy äkkiä ja ne kiristyy hetkessä. Meneekö liian kireälle (venyvät?) ja myöhemmin löystyy ja löysinä rasittuvat. Mulla meni nyt kesällä yksi puola poikki nippelin juuresta. Oli taittunut ja maastopyörän puola, että osunut johonkin oksaan metsässä?? Sopivalla kireydellä kestää pakkasetkin.
Laakereissakin taitaa tulla vastaan hyvä voitelu ja sopiva kireys. Liika kireys ja vähäinen voitelu voi pakkasilla rasittaa laakerin pintoja myös.
Alumiini ja teräs laajenee/kutistuu eritahtiin pakkasella ja siitä tulee lisäjännityksiä.- Miluaana
Oliko ne keskiönlaakerit alumiinia ja ne takavanteen pinnat myös.
Tuskinpa, joten niillä nyt ei ole mitään tekemistä sen kanssa että pyörän runko oli alumiinia.
- Joo, siis ei
Oikein laskettu ja muotoiltu alumiinirunko ja -haarukka kestää. Alumiini toki väsyy vähitellen. Joskus laatuvalmistajillakin tulee halvemman pään rungoissa vikatikkejä. Itse esimerkiksi omistan Spessun Tricrossin, jonka yhdessä mallissa on takahaarukoiden hitsausten ainevahvuudet, muotoilu tms. mennyt pieleen. Se paukahtaa rikki aikanaan takahaarukan päästä. Kun asian tietää, niin merkejä seuraa.
Hyvä kuiturunko on on siinä mielessä alumiinista parempi, ettei vastaavaa väsymisilmiötä ole. Toki laatupyörissä se ei ole kovin tavallista alumiinirungoissa. Jos haluaa pelata varman päälle, niin alumiinisista jättää kauppaa ne kaikkein halvimmat, alle 1500€:n kapistukset.
Kohtuu hyviä teräsrunkoisiakin pyöriä on taas jonkin verran markkinoilla. Yksi yleisesti Suomessa saatavissa oleva on Surly ja sen sisarmerkki Salsa.
http://surlybikes.com/bikes/cross_check
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7193174Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622882Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o692698Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä342606Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582118- 491669
- 831648
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise131641Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181639- 571529