Kestääkö alumiini

Teräs vai alumiini

Tänään kun ajelin rankkasateen urittamia ja kuopittamia soraisia ulkoilureittejä vanhalla fillarillani niin tulin pohtineeksi seuraavaa:

Vanha (n. 15v) hybridini on täyttä terästä ja hyvin on kestänyt erilaiset ajelut niin epätasaisella asfaltilla kuin maastossakin. Mielessä on kuitenkin pyörinyt uuden pyörän hankinta. Kestävätkö nykyiset alumiiniset rungot ja haarukat samanlaista jyrryyttelyä kuin eilispäivän teräsverisot? En nyt tarkoita mitään Bilteman versiota vaan vähän laadukkaampaa mallia. Matkalla kuitenkin on aina kuoppia ja töyssyjä, kanttareita pyöräteillä, korkeita päällysteen reunoja, juuria metsäpoluilla yms.

6

2336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LZ 127

      Kestävät. Alumiini tosin on sellainen materiaali että se väsyy normaalissakin kuormituksessa. Riittävän vankkatekoinen teräsrunko sen sijaan voi kestää hyvinkin ihmisiän mikäli sitä ei päästä ruostumaan.

      Monien mielestä kunnollinen teräsrunko on kuitenkin epätasaisella alustalla mukavampi kuin alumiininen. En osaa sanoa, paljonko siinä on kyse lumevaikutuksesta.

      • et al.

        Vaikka runko ja haarukka olisivatkin terästä, alumiinin kestävyyteen luotetaan niinkin kriittisissä pyörän osissa kuin vanteet, ohjaustanko, ohjainkannatin ja satulatolppa. Eli jos haluaa pyörän, joka varmasti kestää isältä pojanpojanpojanpojanpojalle, pitäisi noidenkin osien olla terästä. (Toinen asia on haluaako pojanpojanpojanpojanpoika ajaa sillä pyörällä ja metsästää 2000-luvun alun standardien mukaisia varaosia.)


    • Kokemuksia

      Ajoin läpi talven seitsemänä päivänä viikossa yli parikymmentä kilometriä päivässä (vain pari lumipyryisintä päivää jäi väliin) alumiinisellä halpapyörällä.
      Yritin ajaa varovasti liikoja revittelemättä.

      Etupyörän keskiöstä paukahti laakeri kovimmalla pakkasella (vähän yli 20 astetta)
      Takavanteelta meni kahdeksan pinnaa poikki talven aikana.

      • Viimetalven pakkasilla pyörä joutui kovaan rasitukseen lämpötilaeroista. Jos nimittäin lähti lämpimästä tallista liikkeelle, niin jäähtyminen oli nopeata.

        Kiekkojen puolaus jäähtyy äkkiä ja ne kiristyy hetkessä. Meneekö liian kireälle (venyvät?) ja myöhemmin löystyy ja löysinä rasittuvat. Mulla meni nyt kesällä yksi puola poikki nippelin juuresta. Oli taittunut ja maastopyörän puola, että osunut johonkin oksaan metsässä?? Sopivalla kireydellä kestää pakkasetkin.

        Laakereissakin taitaa tulla vastaan hyvä voitelu ja sopiva kireys. Liika kireys ja vähäinen voitelu voi pakkasilla rasittaa laakerin pintoja myös.

        Alumiini ja teräs laajenee/kutistuu eritahtiin pakkasella ja siitä tulee lisäjännityksiä.


      • Miluaana

        Oliko ne keskiönlaakerit alumiinia ja ne takavanteen pinnat myös.
        Tuskinpa, joten niillä nyt ei ole mitään tekemistä sen kanssa että pyörän runko oli alumiinia.


    • Joo, siis ei

      Oikein laskettu ja muotoiltu alumiinirunko ja -haarukka kestää. Alumiini toki väsyy vähitellen. Joskus laatuvalmistajillakin tulee halvemman pään rungoissa vikatikkejä. Itse esimerkiksi omistan Spessun Tricrossin, jonka yhdessä mallissa on takahaarukoiden hitsausten ainevahvuudet, muotoilu tms. mennyt pieleen. Se paukahtaa rikki aikanaan takahaarukan päästä. Kun asian tietää, niin merkejä seuraa.

      Hyvä kuiturunko on on siinä mielessä alumiinista parempi, ettei vastaavaa väsymisilmiötä ole. Toki laatupyörissä se ei ole kovin tavallista alumiinirungoissa. Jos haluaa pelata varman päälle, niin alumiinisista jättää kauppaa ne kaikkein halvimmat, alle 1500€:n kapistukset.

      Kohtuu hyviä teräsrunkoisiakin pyöriä on taas jonkin verran markkinoilla. Yksi yleisesti Suomessa saatavissa oleva on Surly ja sen sisarmerkki Salsa.

      http://surlybikes.com/bikes/cross_check

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3740
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3612
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3153
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1377
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1008
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      989
    Aihe