Onko kellään muulla samaa ongelmaa, että tuntuu että elää jotain julkkisten parisuhdetta.. Siis siinä mielessä, että jokaisesta riidasta tietää koko lähipiiri - ja kauempanakin. Pienehkön kaupungin ongelmia varmaankin... Ei tietenkään pitäisi välittää siitä, mitä muut ajattelevat, mutta ihmiset jotka eivät meitä lähempää tunne, määrittelevät kai suhteemme niiden juorujen perusteella mitä kuulevat. Varsinkin harmittaa esim kumppanin exien ja muiden kavereiden jotka jääneet pois parisuhteemme myötä ajatukset. Olen kuullutkin, että parisuhteemme on ollut useammassa illanistujaisessa puheenaiheena, ja kyllä on yksityiskohtaisesti tiedetty jos joku riita tai konflikti on ollut. Monesti myös hieman väritettynä tarinat. Ja vaikka ihmiset eivät meidän suhdetta määrittelisikään juorujen perusteella, niin en todellakaan halua että "kaikki" tietävät siitä, jos minulla on ollut huono päivä (enintään kerran kuukaudessa) ja on jostain tullut riitaa.
Suhteeni asiat kaikkien asioita?
kissankello
13243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihmissuhteet ovat mielenkiintoinen puheenaihe. Jotkut lehdet jopa myyvät tietoa toisten asioista, eli onhan se imartelevaa tietää että olet kiinnostava persoona.
Minun asioistani ei kukaan puhu mitään - kai.
Lääkäreillä on salassapitovelvollisuus ja joillakin muillakin, mutta yksityishenkilöt saavat juoruta minkä haluavat.
Anteeksi kuinka..?
Miten nämä hyvän päivän tutut saavat tietoonsa teidän riitanne ym..???
En oikein ymmärrä muuten kuin että itse kerrotte asioita ihmisille, jotka juoruavat ne heti tilaisuuden tullen eteenpäin?
Minulla on sellainen alle 10 immeisen "sisäpiiri", jossa tiedämme toistemme asiat. Mutta tiedämme myös, ettei niitä asioita juoruta eteenpäin tuttujen tutuille!
Jospa se juorukello on puolisosi?
Mies varmasti puhuu osasta ongelmista muka luotettaville "ystävilleen". Osa on sellaisia, joihin olen itsekin luottanut, mutta ovat puukottaneet selkään ja juorunneet asiat eteenpäin (tietenkään enää en näihin henkilöihin luota). Sitten on tietenkin sellaiset tilanteet, missä on joku muukin läsnä.
Tietenkään jokaikisestä asiasta ei kukaan muu tiedä, mutta nämä isoimmat kyllä. Tietenkin voi syyttää vain itseään siitä, jos joku muu sattuu näkemään riidan, mutta saisi olla puhumatta niistä eteenpäin.
Eli kyllä, juoruamista, epäluotettavia henkilöitä, joita ei pois elämästäkään saa (miehen puolelta).
Nyt taidat haukkua aivan väärää puuta. Ei kumppanisi ystävät ole tehneet mitään väärää jos ovat kuulleet teidän suhteen varjopuolista. Syyllinen tähän olet sinä tai kumppanisi. Jos sinä näitä asioita et ole kertonut niin kumppanisi.
Jos et halua elää ns. julkisessa suhteessa jossa kaikki asiat kerrotaan muille niin jätä kumppanisi.
Mutta onko muilla samaa ongelmaa, sitähän minä kysyin.. En missään vaiheessa ole mielestäni haukkunut ketään (no siis toki ne ihmiset jotka ovat pettäneet luottamukseni eivät ansaitse enää ystävyyttäni). Kyllähän sitä itsekin on kiinnostunut toisten asioista. Tuntuu vaan ettei muilla kavereilla samoja ongelmia ole samalla tavalla, kun ei esim. pääkaupunkiseudulla kaikki tunne kaikkia. Olen ollut aivan äimän käkenä, kun olen kuullut eri ihmisten kautta, että joku on sanonut minusta sitä ja tätä.. No pitää vain jättää omaan arvoonsa.
Enpä ole kuullut, että joidenkin parisuhde olisi niin supermielenkiintoinen, että kaveripiiri oikein useammatkin illanistujaiset käyttäisi vatvomalla näiden asioita... Nyt taitaa olla aika suuret luulot omasta mielenkiintoisuudestaan!
Se on tuttua, että kaikki puhuu kaikkien asioista. Juu, siis miehet ja naiset, hyviä ja huonoja, kuulumisia ja kuultuja asioita, kaikenmoista, mutta en ikinä ole ollut semmoisissa illan istujaisissa, missä tosiaan jauhettaisiin yhdestä parisuhteesta. Ei voisi vähempää kiinnostaa enkä tosiaankaan kauaa niissä illoissa viihtyisi: miten tylsä ja kuiva elämä täytyy ihmisillä olla, että ne jaksaisi hauskanpitonsa ja iltansa jankata joidenkin toisten suhteesta?! Täytyy sanoa, että teillä on todella tylsiä kavereita, tylsä piiri ja kuivia ihmisiä, joiden älykkyyskään ei varmaan päätä huimaa. Muut keksisivät kyllä muutakin puhuttavaa. Yleistietoa tai kiinnostusta maailmaa kohtaan ei juuri vissiin löydy. No, ei sitä kaikilta löydy, kun on vaan niin mielenkiintoisia parisuhteita siinä ihan vieressä ;D
No, ei voi mitään, varmaan te sitten olette asia kaikkien mielessä, kaikki haluavat juuri teidän parisuhteestanne tietää, ja ilmeisesti heillä ei ole omia suhteita: ihmiset kun ovat kaikkein kiinnostuneimpia yleensä omista asioistaan ja suhteistaan. Varmaan teidän kaverit, tutut ja sukulaisetkin pitää teitä sitten julkkiksina ja niin mielenkiintoisina että kerrasta toiseen teistä vaan puhutaan: olette keskipiste silloinkin kun ette ole paikalla.
No, se pitää sitten vaan kestää, onhan se julkisuus varmaan aika raskasta ja kun kaikki jakaa niin herkeämättömän mielenkiinnon teitä kohtaan, mutta joillain on se taakka.
Tai sitten voisi miettiä onko omaan napaan tuijottelu ja narsismi ihan suhteessa nyt enää, koska fakta on se, että te olette ihan samantekevä pariskunta suurimmalle osalle. Että ei niitä oikeasti vaan kiinnosta ja että te nyt vaan ette olekaan julkkiksia. Teistä puhutaan ohimennen ja kyllä jokaikinen mielenkiintoinen uutinen ajaa teistä ohi. Mutta voittehan te aina hakea bb-taloon tai reväytellä auki erinäisiä paikkoja julkisuuden toivossa, ehkä teistä oikeasti kiinnostuu joku.
Jos oma elämä on muuten mielenkiintoista, niin ei ehdi aina edes välittää siitä, välittääkö joku muu, siis joku turha. Ehkä siis voisi harkita myös sitä, että oikeasti tekisi omassa elämässään mielenkiintoisia asioita ja alkaisi itse ajattelemaan.
Saattaa tosiaan olla, ettei muilla kavereilla tosiaankaan ole tuota ongelmaa. Mutta johtuuko se kaupungista... Niin, se on toinen juttu.
Toivotan kuitenkin onnea tuon ongelman ratkaisemisessa. Ehkä muutto suurempaan kaupunkiin auttaisi: siellä teistä ei ole tosiaan kiinnostunut enää kukaan.
No se nyt vain on fakta, että meille tulee jatkuvasti noita puheluita, että se on sanonut sitä ja näin. Useampi ihminen sanonut samaa. Ei kaikki varmaan meistä jaksakaan koko ajan jutella, mutta jotkut vaan jaksaa. Ei ole minun vikani jos muilla ei ole elämää.. Itse en ole sellaiseen halunnut, mutta olen joutunut. Minkä minä sille voin, jos kumppanini on kaupungin mielenkiintoisin ja itse olen nyt siinä mukana.
Nimenomaan, ei Helsingissä samoja ongelmia ole :D
Mutta se nyt taisi tulla selväksi että kohtalontovereita ei ole ja vaihtoehdot on joko kestää se tai sitten jättää mieheni. Ja miksi jättäisin kun häntä kerran rakastan. Ehkä nyt joku veti herneen nenään siitä, kun käytin sanaa "julkkis", tottakai nyt tajuan että siitä ei ole kyse, mutta tämä on ihan oikea ongelma mulle, joka on tottunut elämään yksityistä elämää. Olen lisäksi pahoittanut mieleni monta kertaa siitä, mitä juoruja olen kuullut itsestäni ja parisuhteestani, mutta eiköhän nekin ajan myötä lopu kunhan ihmiset tottuvat siihen ajatukseen, että minä nyt vain olen tullut pysyäkseni.
"Minkä minä sille voin, jos kumppanini on kaupungin mielenkiintoisin ja itse olen nyt siinä mukana."
Taidat oikein olla ylpeä tuosta :D Että juuh, niin niitä puheluista vaan tulee, kun ollaan niin tosi erikoisia :)
Tosiaan, olette ihan ainoita. Miten noin kauhean mielenkiintoisia ihmisiä voikin olla? On se kyllä, ihmeellistä! Kun ei lähelläkään kaikki ole edes oikeista julkkiksista kiinnostuneita! Taidatte olla vaan niin kauheen karismaattisia vai? Kumppanisi on siis supermegakiinnostava, tottakai on, ja sinä uhrina tässä mukana, mutta hei, semmoista elämä vaan on joskus. Kestä se tosi urheasti, niin Niina Mikkonenkin kestää!
PS. Emmä kuule usko, että kukaan veti "hernettä nenään", katos tää on ihan vaan anonyymi keskustelupalsta, tää on viihdettä, etkä sä ole täällä "kukaan" mistä ottaa mitään herneitä nenään. Mä ennemminkin luulen, että nauratti.
Yritä kestää, hei, symppikset ja emppikset sinne :D
PPS. Missä se kaupunki on, missä vaan yhdelle pariskunnalle soitellaan ihan koko ajan, missä kellään muulla ei ole elämää ja illanistujaisetkin vietetään pohdiskellen yhden pariskunnan elämää koska toinen niistä on "tullut jäädäkseen" (oh, the drama!) ja toinen on kaupungin mielenkiintoisin (OMG!!!). Ois vaan kiva sillee tietää, niin voitas tulla kauempaakin kattoon miten jänskiä te oikein ootte ;)
Se oli ihan vitsi vaan.
No sulla ei näköjään ole elämää, kun jaksat jollain keskustelupalstoilla kirjotella noin pitkiä viestejä ihmiselle joka ei ole "kukaan" :D: D
Aloittajalle tiedoksi että ainakin pikkupaikkakunnilla voi se ns.sisäpiiri joka on kiinnostunut enemmän muiden asioista tai niiden oma elämä sen verran tylsää ni täytyy alkaa sekaantua toisten elämään just tuolla mainitsemallasi tavalla. Eli et ole ainoa joka kokenut sitä samaa joidenkin taholta. Teidän suhdetta koitetaan sitten vain sabotoida kun ei muka muutakaan 'tekemistä' tunnu olevan. Ehkä joku muu vaan niin kiinnostunut ja reagoi juoruamalla, ja haluaa vesittää tein välejä minkä kerkee. Tiedän miten törkeeltä tuntuu kun ihan vieraat koittaa sotkee jonkun seurustelua, kun mitä se niille yhtään kuuluu. Kateushan se on tän kansan pahin vitsaus, onhan se jo nähty monta kertaa. Jaksamista sinulle..!
Kiitos vastauksesta :) Sehän siinä, kun itse ei ole moiseen tottunut, ja se oli yllättävää ja loukkaavaa, että jotkut jaksaa jutella toisten asioista. Tai no ainahan niistä ehkä jonkun verran puhutaan, mutta että oikein niin, että samat jutut kiertää monissa eri yhteyksissä ja sitten lopulta päätyvät meidän korviimme. Oikeastihan tietenkin pahanilmanlintuna on vain ihan muutama ihminen (esim exät tai muut jostain syystä suhteestamme katkerat ihmiset) joiden juttuihin muut joutuvat varmaan myöskin ihan "tahtomattaan" mukaan. Tuskinpa kukaan nyt kokonaista iltaa meistä jaksaa puhua, mutta siis aihe on ollut esillä ja jälkikäteen kantautunut meidän korviimme. Tarkemmin ajatellen ehkä se nyt ei kuitenkaan niin tavatonta ole. Tuntuu vaan niin "teinimeiningiltä". Nimenomaan tuollaista sisäpiirijuttua ja kai aina jos joku ulkopuolinen siihen tulee, niin se sekoittaa pakkaa.
Ja olen tosiaan varma siitä, että kyllä noi puheet vähenee kun ihmiset tottuu ajatukseen että asiat on muuttuneet nyt kun mies on minun kanssa ja että olemme vakavissamme.