Mistä johtuu että painonnostajat nostavat aivan hirvittäviä määriä jopa yli 300kilon mennään ni äijät ei näytä silleen treenatuilta ovat vaan paksuniskaisia ja isomahaisia köriläitä! Sitten kehonrakentajat jotka nostavat vaatimattomampia määriä ni nauttivat unelma kropasta on rasvaton keho ja lihakset pullistelee jokapaikasta! Onko näin että näkyvät lihakset tulee ainoastaan steroideilla ja hormooneilla mutta naturaalina saat nostaa vaikka 500kg ni silti näytät vaan isolta paksulta mieheltä ilman upeaa kroppaa?
Mikä on oikeaa voimaa?
polttava kysymys
8144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voimanostossa/painonnostossa ei ole väliä sillä miltä näytät, vaan sillä paljon nousee kerralla
Oikea voima on yhdistelmä raakaa voimaa, kordinaatiota ja nopeutta. Siihen kun ynnää vielä kestävyyden, niin aletaan puhumaan urheilusta ;)
"naturaalina saat nostaa vaikka 500kg ni silti näytät vaan isolta paksulta mieheltä ilman upeaa kroppaa?"
Miksi juuri naturaali söisi itsensä pullukaksi
Kun voimanostaja dieettaa itsensä sinne
Aloittaja puhui painonnostajista. Tiäksää, työntö tempaus. Jättiläskit joiden liikkuvuus ja voima satakertainen useimpiin bodareihin verrattuna. Yhteistä vaan lääkkeet.. :-)
se kaveri joka painonnostossa ottaa yli 300 kiloa. Aloittajalla on painonnosto ja voimannosto sekaisin.
" Onko näin että näkyvät lihakset tulee ainoastaan steroideilla ja hormooneilla mutta naturaalina saat nostaa vaikka 500kg ni silti näytät vaan isolta paksulta mieheltä ilman upeaa kroppaa? "
-Ei ole noin. Pidä mielessä, että kehonrakennus ja painonnosto ovat 2 TÄYSIN eri lajia joissa painotetaan täysin eri asioita. Eihän voi esim verrata 100m juoksijaa maratoonaariin, vaikka kumpikin juoksee?! ;)
Ja myös on hyvä pitää mielessä, että lihaksen koko ei ole 1:1 voiman kanssa. Eli se suurin hauis ei ole välttämättä se vahvin.
Mitä tulee roinaamiseen, ni kummassakin lajissa (oikeastaan tämä pätee lähes joka lajiin) huipulla tuskin on "puhtaat eväät". ;)
Tietenkin se nostaa enemmän rautaa, joka keskittyy nostamaan enemmän rautaa ja sillä on isommat lihakset, joka keskittyy isojen lihaksien hankkimiseen. Ei se ole pelkästään lihaksen koosta kiinni paljonko sitä voimaa saa kropasta irti. Tarvitaan tekniikkaa ja räjähtävyyttä lihakselta.
Kehonrakentajat esimerkiksi pyrkivät pitämään vyötärön kapeana, koska se näyttää hyvältä. Voimannostajilla taas pitää olla vahva keskivartalo, jotta pystyvät tekemään raskaita nostoja.