Terve, itse ajattelin aloittaa jousiammunnan ja ehkä käydä metsälläkin sen jälkeen kun nuoli alkaa lentämään suht tarkasti. Eli siis, ensinnäkin: Olen oikeakätinen, joka tarkoittaisi sitä että vedän jännettä oikealla kädellä, se on selvä se. Mutta kun kolme vuotta sitten kokeilin yhdessä tapahtumassa, tuntui luontevammalta ampua "vasenkätisenä", eli jänteen veto tapahtui vasemmalla kädellä. Siispä kysynkin, että tehdäänkä vasenkätisiä jousia niin paljon kuin oikeakätisiä? Hirveästi en ole muita nähnyt netistä. Ja kun vielä ajattelin vastakaari jousen hankkia. 40 paunan vetolujuutta mietin. Löytyyköhän sellaisia mistään? Ja kun mitä olen saanut selville, niin vasenkätiset loppuisivat 60 paunaan, ja oikeakätisiä olisi vieläkin suurempia. Auttakaa miestä hädässä.
Olen miettinyt tällaista http://www.eratukku.fi/metsastys/aseet/jousiaseet/40-lbs-vastakaarijousi-p-3696.html
Huono puoli on se ettei siinä kerrota kumman puolen se on!
Voisitteko auttaa kokeneemmat jousiampujat ? Kiitti.
1
363
Vastaukset
- Vaistomies
Käypä katsomassa www.jousimetsastys.fi niin saat asiantuntevaa tietoa asiasta. Vasureillekin löytyy toki jousia ja mitä itse hankintaan tulee niin jousesi tulee olla yli 40 paunaa sinun omalla vetopituudellasi jotta voit sillä metsästää. Erätukun jouset eivät ole laadultaan hyviä ja siellä mainostettu ns. Metsästys vastakaari ei täytä metsästys paunoja, eli yli 40 paunaa muutoin kuin yli 29 tuuman vedolla joka vaatii että olet pitkäkätinen mies..suosittelisin kirjautumaan tosiaa Suomen jousimetsästäjäin liiton foorumille ja kyselemään sieltä...niin ja näet sieltä myös lähimmät paikallis seurasi joista voit myös kysellä neuvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843192
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1691204Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825- 95817