Tintin pikku salaisuus

Tintti..

Aloitin paaston tänään. Jatkan kolme-neljä viikkoa. Enkä kerro kellekkään. Hähä, siinähän ihmettelee :).

4

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helloaloha

      Tsemppiä sitten vaan! Ootko ennen paastoillut? Ja minkä mittaisia paastoja?
      Päivitätkö tänne miten menee? Ekat päivät on aina vaikeimpia, varmasti tiedätkin sen :)

      • ap

        Oon paastonnut vedellä noin viikon pari kertaa aiemmin. Nytkin olen ainaki alottanu vedellä, mutta meen huomenna ehkä hakemaan sitruunoita ja vaahterapalmusiirappia. Jotta sitruunamehupaastolle kai siirryn.

        Aika fiilispohjasella menulla meen. Mua yleensä paaston toisena päivänä alkaa pyörryttää paljonkin ja en saa unta. Jos tulee tällanen fiilis, niin otan ehkä pienen laisn vaikka karpalomehua ennen nukkumaanmenoa.

        Yleensä oon myös suunnitellut paastoa etukäteen ja valmistautunut siihen kunnolla henkisesti ja fyysisestikin pienentämällä annoskokoja jne. Nyt yhtäkkiä vaan aloitin, joten avoimin mielin katson miten menee.

        Lähdetkö mukaan paastoamaan? :)


    • helloaloha

      Hyvältä kuulostaa :)
      Harmi vaan, en voi nyt lähteä mukaan kun on kaikenlaista menoa, mutta syyspaaston olen suunnitellut pitäväni sitruunapaastolla elokuun puolivälissä.
      Pitääkin ruveta seuraamaan tätä ketjua että miten sinulla paasto etenee, ehkä se auttaa minua valmistautumaan henkisesti tulevaan paastoon :) Itse oon paastonnut vasta 2 kertaa, molemmat sitruunamehupaastolla, ja muulle paastolle en enää ryhtyisikään.

      • ap

        Äh, jotenkin jäänyt ne sitruunamahupaaston ainekset ostamatta. Vaihdan jossain vaiheessa siihen, siitä olen varma. Vedellä, vishyllä ja pienellä määrällä mehua olen tähän asti mennyt.

        Lähtöpaino on peräti 94kg. Päätin, etten punnitse ollenkaan ennen kun paaston lopussa. Petyn vaan turhaan jos en olekaan pudottanut painoa viikossa sen vertaa mitä olen kuvitellut.

        Kaikenkaikkiaan hyvä fiilis. Kasvoissa jo näkyy ero, kun ei ole mässännyt suolaista :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe