olimme isäni kanssa pelaamassa sunnuntai iltana golffia ja kenttällä oli melko paljon väkeä niin että meidän piti odottaa joka väylällä. Meidän perässä tuli kaksi vanhaa golffari nainen ja mies, jotka eivät odottaneet lähes lainkaan. Eräällä väylällä sitten isäni ensimmäinen avaus epäonnistui ja meni noin 10 metriä eteenpäin (osui päälle) ja silloin hän löi uuden josta tuli samanlainen ja kolmas sitten onnistui. (olimme siis vain pelailemassa emme laskemassa tasoitusta vaan pitämässa kivaa ja ulkoilemassa) no olimme melkein päässeet palloillemme kun takaa tulevan ryhmän mies rupeaa huutamaan ja valittamaan meille siitä että isäni avasi kolme kertaa.(välillämme oli sellaiset 120 metriä ) No sitten kun olin odottamassa että meidän edellä oleva ryhmä lähtee viheriöltä pois niin että pääsen lyömään lyö tämä mies noin kolmen metrin päähän minusta eikä kuulu sanaa fore. No jatkamme ja sitten kun olemme pelanneet pari väylää eteenpäin tämä mies rupeaa taas valittamaan että ei saa avata kuin yhdellä pallolla ja hän voi tehdä valituksen hallitukselle ja pälä pälä pälä. No nyt kysyn teidän mielipidettänne oliko tuo kolmen pallon lyöminen niin vakavaa ja eihän sitä säännöissä kielletä. Meillä on ollut muutenkin tapana että jos lyönti epäonnistuu sen voi lyödä uusiksi siis silloin kun ei tasoitusta olla laskemassa.
mielipiteitä
5
342
Vastaukset
- bncnvbnv
Toki säännöissä puhutaan vain yhdestä pallosta, mutta kyllä normaalilla klubikierroksella voi useita palloja pelata, tai ainakin avata pariin kertaan.
Tietysti jos kenttä on tukossa, niin kyllähän sitä jokaisen pitäisi omalta kohdaltaan edesauttaa, että hidasta pelaamista ei syntyisi eli yhtä palloa kuppiin jne.
Aika tiukkapipoinen herrasmies sieltä takaa tuli, kun valittamaan alkoi, kun kerran kenttä oli jo muutenkin tukossa.
Kyllä minuakin on joskus harmittanut edessä hitaileva ryhmä, mutta pidän kyllä mölyt mahassa ja kiroan korkeintaan vain oman ryhmäni kuullen.
Sellainen ärsyttää suunnatomasti, kun edellä oleva ryhmä odottelee esim griinin tyhjenemistä jossa 200 metrin paikkeilla... Ei uskalla löydä lähestymistä, kun greenillä vielä porukkaa. Sitten kun greeni viimein on tyhjä, niin löydään se 200 metrin lähestyminen... Yleensä se lentää n. 50 metriä.
Ei montaa klubipelaajaa ole, joka väylältä 200 lähestymisen greenille lyö, mutta ukso on joillakin kova- pitkällä kokemuksell
Ruuhka aikaan ei ole suotavaa avata avata monella pallolla, sillä se voi hidastaa menoa, mutta tuossahan oli mahdollisesti jopa fiksua lyödä uusi pallo jos koska ensimmäin ei varmaankaan ollut yhtä helpossa paikassa jatkon kannalta kuin teeltä tikun nokasta.. Ainahan kannataa yrittää kertoa takana tulijalle mitä oikeasti tapahtui, eikä kummankaan osapuolen kannata vetää herneitä nenään välittömästi.
Jos kenttä on ihan tukossa, niin ei se haittaa jos jossain kohtaa jää vaikka väylä eteen tyhjäksi jos se on tilapäistä.
Kyllä se griini on odotettava tyhjäksi jos on edes jonkinlainen mahdollisuus ulottua griinille, eihän sitä kukaan etukäteen tiedä mikä lyönti onnistuu ja mikä ei.
Yhteenvetona voi todeta, että mitä enemmän uusia harrastajia, niin sitä enemmän toimitaan väärin ja kokeneiden pelaajien pitäsi ymmärtää, että jokainen on ollut aloittelija joskus ja samat virheet on tullut tehtyä. Virheistä voi huomauttaa ihan asiallisesttikin ja se yleensä toimii parhaite. - sulle älykääpiö
ja tälle ihmiselle joka narisee niille ketkä odottavat 200 metrissä, että griini vapautuu. Olis kiva olla pelaamassa sun ryhmän takana ja paukuttaa lähestymisiä 200 metristä hyprillä tai väylä 3. Siinä oot ihmeissään kun pallo nasahtaa pääkoppaan tai jalkaan. 170 metrin lyönti yltää griinille jos matkaa 200 metriä.
ja aika moni nykyään lyö 200 metristä griinille. Tietenkin riippuu kuka lyö ja missä pelaa. Eikä kellään kaikki lyönnit onnistu niinkun haluaa. Joten on hyvä odottaa, että griini on tyhjä.
- Rennosti golfaten
Mun mielipide on se ettei kentällä tarvi muille mitään valitella ja jokainen saa pelata toisen avauksen jos vain haluaa. Siitähän lähtee sitten jo kolmas, mikään sääntö ei estä tätä tekemstä. Ja itse olen kerran tehnyt sen kun takana tuleva porukka lyö jaloille iman huutamatta, että löin surutta tämän kyseisen pelaajan pallon mehtään. Aina pitäisi odottaa sen verran, että jonkun 320 metrin väylällä edellä oleva porukka on jo puttaamassa ennen kun aloittaa tai jo poistunut griiniltä. Kerran yksi mies soitti klubitalolle, että joutuu meitä odottamaan kun me odotettiin edessä olevaa porukkaa, käskettii cadin kertoa miehelle terveisiä, että kannattaisi katso mitä seuraavan ryhmän edessä menee ja sitten vasta valittaa. Kävimme kyllä tälle miehelle sanomassa, että jos on niin kiire pelata ettei kerkiä yhtään odottaa voisi hän lähtiä kiertämään joko aamu 7 tai ilta 8 jälkeen. Pahimmat narisiat kentällä ovat huonossa suhteessa elävät tai just eronneet miehet. Sääliksi käyvät. Jos edessä menee 4 hengen ryhmä niin se on yksinkertaisesti hitaampi kun 3,2,1 yhden hengen porukka ja jos vielä heidän edessä menee koko ajan 4 hengen ryhmää niin turha siinä on lähtiä toisia ohittamaan tai saatikka valittamaan. '
Jos kentälle lähtee niin ei kierros voi mennä siitä pilalle, että joutuu odottamaan vaikkapa joka väylällä 5 minuuttia... varaa siis hyvällä säällä aikaa ainakin se 4 ja puoli tuntia koska sielä on varmasti porukkaa edessä.
Ja jos joku lyö palloa jaloille ilman huutamatta tai tahallaan niin OTTAKAA yksinkertaisesti heidän pallo taskuun. Herrasmies/nais laji tämä pitäisi olla eikä narisioiden tai äkäiliöiden. - 22
Bättrefolk ei odota, mitä köyhä kansa menee sinne parempiosaisten jalkoihin !!!!!????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2084840Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html183980Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2193696Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1253034Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573005Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis592927Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152541Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642502Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien822305En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132115