eli minkä pitkuset hölkkälenkit hyviä aloittelijalle? en jaksa hölkätä kerralla kovin pitkää matkaa. oisko esim. piktä lenkki matalalla temmolla hyvä? =)
miten pitkiä lenkkejä aloittelijalle?
6
569
Vastaukset
- åGe
Aloita kevyellä hölkällä-juokse vain vaikka 20 min. Ja lisää määrää joka viikko.
- sebbö<3
Niin tarkoitat varmaan, että lisää määrää joka viikko esim. 10 min, ja lopulta jaksaaki varmasti juosta hurjia määriä.:)
- eka kertoja
Lisää ensin kertoja ja vasta sitten matkaa.
Tämä siksi, että totut lähtemään lenkille
ja että
lihakset, nivelet ja kudokset tottuvat juuri hölkkäämiseen.
Kävele ensin lämpöä muutama minuutti ja nosta hölkkä. Hölkän sekaan reipasta ävelyä, kun voimat ehtyy. Ja taas hölkäksi. Lopuksi kannattaa myös kävellä muutama minuutti.
Täällä on tosi hyviä juoksuohjelmia ja vinkkejä http://kuntoplus.fi/aihe/juoksu
http://kuntoplus.fi/aihe/juoksu - Ap-
Kiitos kovasti! =)
- Rauhassa vaan
Edellisen kanssa samaa mieltä. Juoksua aloittelevalle into on usein niin suuri, että tulee treenattua liikaakin. Seurauksena jalkavaivoja, joista seuraa pakollinen tauko, jolloin into usein lopahtaa.
Vaikka tuntuisi että jaksaisi juosta enemmän kuin jonkun ohjelman ekat treenit ovat, niin on parempi juosta aluksi niitä kevyitä lenkkejä. Moni aloittaa jostain keskeltä ohjelmaa, puskee väkisin kuukauden ja kärsii seuraavan kuukauden penikkataudista, kipeästä polvesta tms.
Nivelet ym. tosiaan kehittyvät hitaammin mitä kunto antaisi aluksi periksi.
- vastapainoa
Itsellä on ylipainoa hieman, joten välillä uintia, kuntosalia, kuntopiiriä, lähinnä ettei nivelet rasitu liikaa. Juosu sujuu paremmin kun ei jalat hajoile kun on jotain muuta vastapainoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794