Itse uin rintaa niin, että potku ja käsien veto taakse menee samaan aikaan vaikka se ilmeisesti on väärin? Haittaako?
Vastaukset 4
Kisatekniikant & pää pystyssä kuntouintitekniikat ovat vähän eri juttu, mutta periaatteessa mikä tahansa rytmitys, missä kädet menevät taakse on tehoton. Perustelu: Käsien palauttaminen takaa eteen jarruttaa uintia.
Karkeasti yksinkertaistaen:
(1) Rintauintivedossa lähtöasennossa vartalo on suorana, kädet kurotettuna eteen.
(2) Veto avautuu hieman (hartioiden leveydellä tai ehkä vähän leveämmälle, mutta ihan turha sitä vettä on sivulle siirtää) ja kääntyy taaksepäin.
(3) Hartioiden / rintakehän etupuolella aletaan painaa kyynärvarsia yhteen, jolloin kyynärpäiden pyyhkäisy alaspäin nostaa hieman vartaloa ylös helpompaan sisäänhengitykseen.
(4) Heti kun kädet ovat nipussa (vastus pienimmillään) palautetaan kädet eteen.
(5) Nyt kun vartalo on palautunut sukkulamaiseen liukuasentoon, tapahtuu potku. Uloshengitys potkun / liu'un aikana veteen.
Tavoitteena on myös minimoida aika, jolloin vartalo on pystyssä ja rintakehällä työnnetään vettä eteenpäin. Tämä tapahtuu siten, että liu'un aikana puhalletaan keuhkot niin tyhjäksi veteen kuin vain pystyy ja "puristusvaiheessa" käsiveto ei pysähdy vartalon eteen/alle.- - - -
Ja suomennos kiitos???
Yksinkertaistaen: "Yritä pysyä mahdollisimman virtaviivaisena ja vältä työntämästä vettä minnekään muualle, paitsi tulosuuntaasi."
Matti Enqvistin kotisivulla on eri tekniikoista animaatioita. Tässä linkki rintauintisivulle:
http://www.enqvist.com/ru.htm...tosin kun luin linkittämältäni sivulta selityksen, niin itse en kyllä vetäisi kyynerpäitä kylkiin saakka, koska mitä lyhyempi veto, sitä helpompi tuossa on päästä hengittämään.
Tietysti, mikäli kasvoja ei halua laittaa veteen, niin sitten tuon voi unohtaa. Vetoa ei silti kannata viedä kovinkaan pitkälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???311192- 106963
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha614916- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666