Rintauinnin uiminen väärin?

prosiesdsds

Itse uin rintaa niin, että potku ja käsien veto taakse menee samaan aikaan vaikka se ilmeisesti on väärin? Haittaako?

4

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kisatekniikant & pää pystyssä kuntouintitekniikat ovat vähän eri juttu, mutta periaatteessa mikä tahansa rytmitys, missä kädet menevät taakse on tehoton. Perustelu: Käsien palauttaminen takaa eteen jarruttaa uintia.

      Karkeasti yksinkertaistaen:
      (1) Rintauintivedossa lähtöasennossa vartalo on suorana, kädet kurotettuna eteen.
      (2) Veto avautuu hieman (hartioiden leveydellä tai ehkä vähän leveämmälle, mutta ihan turha sitä vettä on sivulle siirtää) ja kääntyy taaksepäin.
      (3) Hartioiden / rintakehän etupuolella aletaan painaa kyynärvarsia yhteen, jolloin kyynärpäiden pyyhkäisy alaspäin nostaa hieman vartaloa ylös helpompaan sisäänhengitykseen.
      (4) Heti kun kädet ovat nipussa (vastus pienimmillään) palautetaan kädet eteen.
      (5) Nyt kun vartalo on palautunut sukkulamaiseen liukuasentoon, tapahtuu potku. Uloshengitys potkun / liu'un aikana veteen.

      Tavoitteena on myös minimoida aika, jolloin vartalo on pystyssä ja rintakehällä työnnetään vettä eteenpäin. Tämä tapahtuu siten, että liu'un aikana puhalletaan keuhkot niin tyhjäksi veteen kuin vain pystyy ja "puristusvaiheessa" käsiveto ei pysähdy vartalon eteen/alle.

      • - - -

        Ja suomennos kiitos???


    • Yksinkertaistaen: "Yritä pysyä mahdollisimman virtaviivaisena ja vältä työntämästä vettä minnekään muualle, paitsi tulosuuntaasi."

      Matti Enqvistin kotisivulla on eri tekniikoista animaatioita. Tässä linkki rintauintisivulle:

      http://www.enqvist.com/ru.htm

      • ...tosin kun luin linkittämältäni sivulta selityksen, niin itse en kyllä vetäisi kyynerpäitä kylkiin saakka, koska mitä lyhyempi veto, sitä helpompi tuossa on päästä hengittämään.

        Tietysti, mikäli kasvoja ei halua laittaa veteen, niin sitten tuon voi unohtaa. Vetoa ei silti kannata viedä kovinkaan pitkälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      50
      4157
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      67
      3817
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3338
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3250
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      95
      2243
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2158
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2019
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2009
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      1989
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1894
    Aihe