Moikka ! Nyt on ruettu käymään salilla ja ihan vaan sitä olisin kysellyt, että voisko joku laittaa ruokavalio esimerkkejä. Eli mitä syödä päivän aikana aamusta iltaan. Kiitos etukäteen !
Massankasvatuksesta.
felder
4150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, aamuni alkaa tällä:(olen aktiivinen liikkuja, salikertoja 3/vko muu liikunta)
Lautasellinen lese-kaurapuuroa, 1rkl Olivado-öljyä, pari-kolme rkl:sta raejuustoa, Valion sokeritonta mehukeittoa. Tänään myös pieni banaani kuului aamiaiseeni.
Ruisleipää pari viipaletta päivässä, vaihtoehtoisesti karppileipää. Päälle juustoa,margariinia &leikkelettä. Eväsrasiaan töihin myös reilusti kasvista, ehkä myös pieni hedelmä. Vihreää teetä.
Välipalaksi maustamatonta rahkaa sellaisenaan, tänään hieman herkuttelin ja söin ennen salitreeniä välkkäriksi töissä Elovena tumma suklaa-välipalakeksin ja rasvattoman Perinteisen jogurtin. Jaksoin salilla hyvin.
Palkkariksi Protein&Recovery-juoma salin jälkeen, salilla urheilujuomaa koska yöuneni jäivät olympialaisten tuijotuksen vuoksi onnettoman vähälle...
Iltaruoka: "Mössöä" broilerin maustamattomista suikuista, aurinkokasviksista(pakaste,reilusti),parista sipulista ruokakermasta, juustoraasteesta,jämät eräästä peruna-sipulisekoitus-pussista.
Omena, rasvatonta maitoa 2,5dl.
Illemmalla vielä hieman Cocovi Trail mix-sekoitusta.
Siinäpä se, mutta se oli vain tämän päivän menu, syön todella vaihtelevasti ja paljon kasvista,naudanpaistijauhelihaa,kalaa, broileria, rahkaa, rasvatonta maitoa,.
Herkkuhimoon muutama pala tummaa suklaata viikonloppuisin.
Vähähiilihydraattisuutta olen kokeillut, mutta en oikein sen tuntenut sopivan minulle. Siksi syön päivittäin ruisleipää, puuroannoksen, joskus myös(kohtuullisesti) tummaa pastaa/riisiä pääaterialla. Joskus tekee mieli lisäkkeeksi vain kasvista,jokin lämmin kasvislisäke tai suuri salaatti. Ihan riippuu päivästä.:)
Moi!
aamusalille mennessä
herätessä aamupala= kaurapuuro, kahvi, pala tummaa leipää päällyksineen.
siit tunnin sisälle salille, palkkarina treenin aikana Fastin vihreästä pussista kaakao 2 rkl litra vettä. Salin jälkeen kahden tunnin päästä kunnon ruokaa esim jauheliha-makaronipata, kasviksia runsaasti, maitoa, tummaa leipää. Päiväkahvilla kahvi, fastin kaakao (1 rkl vettä) iltaruoka lasi maitoa jälkkäriks Fastin kaakao. Iltapalalla esim teetä tummaa leipää juustolla ja kinkulla, raejuustoa/rahkaa ja kaakao.
Syömiset suunnilleen ajalla 9:00, 10.-11:00, 12:00, 14:00, 18:00, 21:00. Ja palautumispäivinä sama ajoitus kaakaon suhteen. Palautuspäivinä lenkit/pyöräily kuvioon. Niin ja kasvikset, marjat ja hedelmät kuuluu kans ohjelmaan. Hiilihydraatit on polttoainetta proteiineille!
Maltoako sinä ehdotat treenin aikana vai proteiinia? Miksi?
En ole maltodekstriiniin tutustunut. Hera on tutumpaa. Imeytyy hyvin, ei kerry kamalasti lisäkiloja, paitsi et vihreessä pussissa on aikapaljon sokeria. Kaikkein paras proteiininlähde huonoimmasta parempaan on 1. kasvisproteiini 2. lihasta saatava proteiini 3. heraproteiini. Ja hera on kuitenkin eläinkunnan tuote. Ei ole siis kyse synteettisestä aineesta. Puhtaus on puoli ruokaa :D