Seuraa kahvilasta

.HappeeNy.

Voiko kahvilasta löytää seuraa ? Tätä asiaa olen joskus miettinyt... luultavasti kyllä !! Ilman muuta voi !! Minä ainakin annan oman panokseni esim. mukavaksi juttuseuraksi :)

Niin... miksi ei kahvilasta voisi, vaikkapa tavata jonkun uuden ihmisenkin. Ihmisiä pitäisi kannustaa huomattavasti, enemmän käymään kahviloissa ( seuranhaku tarkoituksessa ). Kahvista ei tule krapulaa ja ihmisetkin, ovat enemmän omia itseään- selvinpäin.

Mutta... kukapa sitä kahvia viitsisi litrakaupalla ryystää. Ehkäpä sitä voi välillä muutaman lasin hörppästä, vaikkapa mehua tai vettäkin. Tavallisestihan kahvihetki kestää ainakin itselläni noin 15- 20 min. Jonkun lehdenkin voin lukea ja omenapiirakkaakin syödä. Siinä ajassa harvemmin kerkeää keneenkään tutustua. Tarkoitan siis jos paikalla ei sattunutkaan, olemaan ketään mielenkiintoista ihmistä.

Kahvilassa täytyisi hieman istuskella... tosiaan, ihan kirjaimellisesti. Vaikka tunnin verran. Tässä ajassa ulko- ovesta voisi hyvinkin astua sisään, vetävän näköinen vastakkaisen sukupuolen edustaja.

Mitäs sitten ? Onko paikallisten normien mukaista ryhtyä iskemään kahvilaan tullutta naista ? Hän on esim. tullut sinne rauhoittumaan kiireisen työpäivän jälkeen. Vastaanpa itse tähän omaan kysymykseeni: Ilman muuta häntä voi yrittää iskeä. Mutta täytyy myös osata tunnistaa jos asialle ei löydykkään ns. " nostetta ".

3

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helokki

      Aina voi tarjota santsikierroksen ja hyvää juttuseuraa. Pitääkö päällimmäisenä ajatuksena olla nimenomaan pöksyihin pääsy? Musta on mukava tutustua uusiin ihmisiin kahvilassa istuskellessa mutta eipä ole koskaan kukaan muu tullut halaistua sanaa sanomaan kun muslimipojat.
      Ja juu, itse olen kyllä tehnyt aloitteita ihmisiin tutustumisessa.

      Eli periaatteessa parin löytäminen ei katso aikaa taikka paikkaa vaikka täällä Suomessa onkin otettu sotilaallisen jyrkkä mentaliteetti että sutinaa harjoitetaan vaan baarissa ja työpaikalla, mutta työpaikalla siitä pitää tuntea syylisyyttä.

      • näinkö on

        mutta kuuluuko tämä normaali kotimaiseen kansanluonteeseemme?perusjurotus ja hiljaaolo perussuomalaista?!


    • päiväkahvit

      Minä en ainakaan viitsi vieraille höpistä ilman tositarkoitusta, eli pöksyihin pääsyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe