Onko vinkkejä tai harjoituksia, joilla kompassin kanssa suunnassa pysymistä voisi parantaa?
Ongelma on, että iltarasteilla jos lähden hakemaan kompassisuunnalla, yleensä sitä huomaa jo 200-300 metrin päässä olevansa aika paljon sivusuunnassa (eilen taisi sivuvirhe olla 100 metrin luokkaa tuolla matkalla..)
Perusteet kompassin käytöstä luulen osaavani, mahdollisuuksien mukaan yritän löytää kiintopisteet joista taas otan suunnan uudestaan, teen nämä kompassiin tukeutuvat siirtymät kävelyvauhdilla, jne. Sen olen huomannut, että suunnon peruskompassin kanssa pitää olla todella tarkka, että kompassi on oikeasti vaakatasossa, eikä yhtään kallellaan mihinkään suuntaan, mutta kyllä luulen hommassa olevan silti osaamisvikaa enemmän kuin laitevikaa..
vinkkejä kompassin kanssa suunnassa pysymiseen?
3
635
Vastaukset
- sipi
Kun otat suunnan katso mahdollisimman kaukaa paikka mihin suuntaan kompassi näyttää, esim. tietty puu tai kivi tms.Kannattaa aluksi rastivälillä ottaa usein suunnantarkistus. Itse olen erittäin tarkka suunnassa menijä,mut vauhti on hidasta. Älä ota uutta suuntaa rastinvälillä vaan jatka samalla suunnanotolla koko rastinväli.
- kilpasuunnistaja
Ota suunta tarkkaan ja älä rupea pyörimään päistikkaa vaan katso suunta rauhassa.. Ota kiintopisteitä tai ns. kirkontorneja eli isoja kohteita.
- kuntoharhailija
Tuossapa hyviä vinkkejä jo tulikin, ehkä joukkoon voi lisätä "pysy poissa vihreältä" eli ne kaikkein tiheimmät pusikot ja ryteiköt kannattaa monessa tapauksessa kiertää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954