16V - 120KG ! APUA

APUAAAA:!

Joo tossa syksyllä painoin noin 87kg, terveydenhoitaja ja minä olimme iloisia laihdutuksesta, keväällä painoin 96 terveydenhoitaja sanoi että kyllä se siitä kun jätä herkut ja muut.. kesälomalla aattelin laihduttaa takaisin 80kg mutta päinvastoin kävi, melkein joka päivä söin jotain herkkuja karkkia tai sipsi mökillä tai kotona... nyt painan sen järkyttävät 120kg ja näytän suoraan sanottuna rumalta läskiltä... t-paidalla en viitsi lähteä kaupungille kun manboobsit pukkaa näkymään... ja diabeteskin alkaa pelottaa :/

koulutkin alkavat ja joudun taas kestämään kiusaamista :/ _

-Laihdunko jos syön näin päivässä

aamu : 1 lautanen muroja maidon kanssa
koulu : 1-2 viipalettä leipää ja vettä
kotona 15:00 - jogurtti ja välipala patukka?
17:00 ruoka - tavallista kotiruokaa
19:00 viipale leipää ja maitolasi
21:00 lautanen muroja

ja kaikki herkut jättäisin pois ruokavaliosta, mitä luulette laihdunko? kiloja on kuitenkin tosi paljon joten pitäisi olla helppoa karistaa alussa.

MITAT : 180 - 120kg

9

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytö tervettä järkeä

      Korvaa herkut hedelmillä, tee smoothieita vaikka.

      Juo paljon vettä, vältä limppareita.

      Syö päivän aikana monta kertaa, ettei nälkä pääse yllättämään. Tällä tarkoitan kevyitä välipaloja, vaikka kolme kertaa päivässä.

      Syö ruokalautasen mukaan, paljon salaattia. Äläkä syö ähkyyn tai satsaile. Tiedän ihmisiä jotka ovat olleet hieman lihavia ja he ovat jättäneet pelkästään herkut pois ja laihtuneet jopa 10kg.

      Kuitenkin kannattaa myös liikkua. Aloita kevyellä kävelyllä. Mielestäni on suuri virhe alkaa himorääkkän itseään, silloin ei kyllä varmasti ole intoa tehdä mitään. Jos suonkin mahdollista, mene kouluun pyörällä tai kävellen, jätä mopot, autot yms vähemmälle. Älä missään nimessä ala dieetille. Itsekuri sulla täytyy sit olla hyvä. Melko paljon olet sipsejä sun muita vetänyt ja ollut liikkumatta jos noin paljon olet lihonut?!

    • 456234tff

      Totta, liikkumatta olen paljon, sain mopokortin juuri ja päivät vietän muutenkin kotona koneella tai telkkaria kattellessa jollei kavereitten kanssa tehdä jotain...

    • juusto

      Muroissa on sokeria ja paljon samoin välipalapatukatkin ovat kaloripommeja jotka ei vie pois nälkää nostaa vaan nopeesti verensokerin,
      tässä esimerkki

      aamulla 2 ruisleipäviipaletta, vähän margariinia, saalaattia, kurkkua ja kevyt kinkkua tai kalkkunaa

      Jos lounas on vasta 12 ja tulit kouluun jo 8 syö välitunilla vaikka porkkana tai omena

      normaali kouluruoka, täytä puolet lautasesta salaatilla tai keitetyillä vihanneksilla, ja ota saman verran lämmintä ruokaa.

      välipalaksi voit syödä myös samallaisen ruisleivän kun aamulla ja helmän tai maitorahkaa marjoilla.

      päivälliseksi normaalia kotiruokaa ja taas puolet lautasesta kasviksia.

      välipalaksi voit syödä vaikka joutain vihaneksia pala kurkkua, tai kirsikkatomaatteja porkkanaa tai vastaavaa

      illalla voit syödä taas ruisleipä viipaleen kasviksilla ja kevyellä leikkeleellä

      Jos asut kotona pyydä että kaupasta ostetaan hedelmiä ja vihanneksia ja jos mahdollista murot jää kokonaan kauppaan ne ei sovi kenellekkään säännölliseksi aamiaseksi. Korkeintaan sunnuntai aamiaiseksi.

    • grannen

      laske kaloreita edes pikkaisen ! murot eivät ole terveellisiä, korvaa vaikka täysjyväpuurolla. syö koulussa sen mukaan mitä on tarjolla, ett jaksa leipäpalasilla verensokeri laskee ja sit ahmit. voithan vaikka ottaa mukaan hedelmiä kouluun jotta söisit vähemmän.
      korvaa jukurtti kevytrahkalla voit maustaa sen pienellä määrällä fun light mehulla, on hyvää ja vähäkalorista.
      syö paljon kevyttä lihaa joka pitää nälän poissa ja sisältää paljon proteiinia.
      myynnissä on paljon välipalatuotteita laihduttajille voitha nostaa semmosiikin kouluun.
      varmaan laihdut ja joutuin kun vain jaksat taistella sen ensimmäisen kuukauden joka voi olla vaikeaa.
      itse taistelen saadakseni pois kesäloma kilot. elän vihanneksilla eri muodossa, kalalla ja enimmäkseen kanalla. välttelen punaista lihaa jossa on paljon kolestrolia. sinulla jos ei ole niitä ongelmia niin kananmuna pitää nälän poissa ja on hyvä välipala vaikka piimän kanssa.
      lykkyä tykö !

    • 16vvvvvvvv

      Kiitos kaikille! :)

    • 66ano

      Se on helppoa neuvoa mitä sinun pitäisi syödä, mutta ainoa mihin voit oikeastaan vaikuttaa on se kuinka paljon ja mitä laitat lautaselle kotona ja koulussa.

      Asut luultavasti vielä kotona niin se on vanhempien päätettävissä mitä kaupasta ostetaan, miten ruokaa tehdään ja mikä tärkeintä, kuinka paljon vanhempia kiinnostaa panostaa sinun terveyteen ja osaavatko he auttaa laihduttamaan. Jos vanhemmat ei ole koskaan laihduttaneet niin he eivät tiedä miten siinä voi auttaa.

      Aloita ensin siitä että jätät kaikki sokeria ja vaaleaa viljaa sisältävät tuotteet pois. Pyydä että kotio ostetaan vain täysjyvä vilja tuotteita, vähärasvaisia jogurtteja, paljon kasviksia mitä voi napostella ja että kotio ei tuotaisi mitään herkkuja. Pidä herkku päivä vain kerran viikossa ja silloinkin valitse sokerittomia limuja ja makeisia kohtuudella.

      Yksi tärkeä asia olisi että sinulla olisi joku kaveri joka on samassa tilanteessa, voisit jonkun kanssa jutella ja tsemppaisitte toisianne. Se voi olla perheen jäsen tai jos tiedät kenen vaan tutun yrittävän pudottaa painoa niin kysy jos saisit neuvoja.

    • ainakin illan vikat murot voisit jättää pois :P

    • Mäinevaan

      Välipalapatukkan tilalle vaikka omenaaa....

    • viisi+kahdeksan

      Minulla auttoi selkärangan kasvatus! Söin ennen todella paljon makeaa ja sipsiä, ja se olikin kuin huumetta minulle. Ymmärsin vain ettei kukaan niitä karkkeja ja sipsejä minulta vie eikä niitä tarvitse syödä ruuan korvikkeena. Laihtumaan auttaa myös se kun syö hitaammin. On tutkittu että ne jotka syö n. 15-20 min per annos, laihtuvat nopeammin,koska täyttyvät nopeammin ;) koita vinkkejä ja onnea matkaan !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      7107
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3829
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      261
      3118
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      1869
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1337
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1202
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1067
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      101
      1013
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      962
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      941
    Aihe