Onko Suomessa semmoisia tennisturnauksia joihin osallistuminen ei vaadi seuraan kuulumista? Eli turnauksia ihan harrastelijoille... Olen hyvä pelaaja ja kiinnostaisi pelata enemmänkin kuin vain perusvääntöjä pelikavereiden kanssa. Kalliisiin kermaperseitten tennisseuroihin liittyminen ei kuitenkaan innosta
Harrasteturnauksia??
3
261
Vastaukset
- muuantietäjä
no jäsen maksu on yleensä sen 40e vuodessa.. että ei se nyt minusta niin kallista oo.. ja pääsee samalla seuran pelitapahtumiin ja niihin turnauksiin..
- omenad
Ja joissakin ainakin pienempiin seuroihin liittyminen saattaa olla jopa ilmaista. Tosin isojen seurojen jäsenetuihin yleensä kuuluu alennuksia oman seuran kilpailumaksuista ja kentän tuntihintakin on halvempi.
- Kermaperse
Täytyy olla aikamoinen lahjakkuus jos oppii pelaamaan sujuvasti tennistä menemättä valmennusryhmään. Suomalaiset miehet yleensä ovat "superlahjakkaita" ainakin omasta mielestään. Sitten ihmetellään että oho tuli välilevytyrä mistähän se oikein tuli. Tai on se kumma ettei maitopurkkia enää saa nostettua pöydältä käsi on niin kipee.
Kerran sellainen neljän "superlahjakkaan" pelaajan sakki öykkäröi viereisellä kentällä
porukka vänkäsi niin että kaikilla kentilä korvat soi. V alkuisia sanoja lenteli ilmassa. Jos ei V sana tullut mieleen niin sitten vängättiin. Toi oli sisällä eipäs ollut olipas älä ny ala voi V se oli sisällä osta silmälasit. Öykkäriporukan katseet kääntyi, viereisellä kentällä alkoi kuulumaan tasainen mäiske siellä ne 13 - 15 vuotiaat kermaperseet löi palloa kuin vierasta sikaa. Öykkäröinti loppui ja tuli kumman hiljaista. Joku näistä "lahjakkaista" totesi että noi pelaa kyl aika hyvi.
Monille peruslyöntien oppiminen riittää siihen että sanoo itseään hyväksi pelaajaksi.
Sen näkee heti yhden pallottelun jälkeen osaako edes pelata vai ei. Jos ei tiedä mistä sen näkee ei opi koskaan pelaamaan.
Tennis on oma maailmansa jossa esim. erilaisia lyöntejä on uskomaton määrä.
Mitä enemmän tenniksestä tietää sitä kiinnostavampaa se on.
Jos miettii sitä että pelaa esim. 20 -30 vuotta alaselkä paskana sellaista oman ohjekirjan mukaista tennistä tai on 3 vuotta valmennusryhmässä ja pelaa 17 vuotta sujuvaa tennistä niin Suomi on tosiaan vapaa maa ja jos ei halua olla kermaperse niin ei ole pakko olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen343169Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,632602Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään542409Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621338Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3031263- 411006
- 42987
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh100982- 79958
Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup95886