Moi kaikki!
Minulla on ollut käytössä hyvät K2-luistimet, (Moto 90), ja ne on ollut erittäin hyviä.
Nyt pitäisi vaihtaa renkaat ja olen löytänyt suhteellisen edullisen paketin jossa mukana renkaat ja laakerit.
K2:n pyörien laakerit ovat malliltaan ABEC-7.
Uusien pyörien laakerit ovat kuitenkin SG9.
Tiedän kyllä, että ABEC-7 on paljon parempi kuin esim. ABEC-3, mutta SG9-malleista ei ole minkäänlaista tietoa.
Onko ne parempia vai huonompia kuin ABEC-7?
Intersportissa on taas myynnissä K2 90mm 85A pyörät, joissa ILQ-9 laakerit...
Onko ne sitten parempia kuin SG9, ABEC-7 vai kuinka??
Kiitoksia vastauksestanne!
ABEC-7, SG9 vai ILQ-9 ?? Mikä on paras vaihtoehto?
4
4596
Vastaukset 4
- freud
lucky luciano agent ooooooo hasta ravista pam!!!!!!!!!
- EK:
SG9 näyttäisi olevan Rollerbladen oma laakeritoleranssi,mikäli oikeen ymmärsin on kumitiivisteellä joka saattaa olla vaikea pois-otettava eli ns.kestovoidellut laakeripesät ja siten mahdollisesti aika hidas vierintäominaisuuksiltaan.
ABEC-luokitus ei vaikuta tavalliseen kuntoilijaan kovinkaan paljon,mutta jos haluaa "tiukan" toleranssin niin eihän siinä mitään.
ILQ9 on K2 käyttämä ja lienee verrattavissa ABEC7 tai 9,markkinointi on hoidettu jo vuosia tavallaan laakereiden ehdoilla jolla ei ole mitään oleellista tekemistä itse luistimen kanssa.
Ei kannata liikaa keskittyä laakereihin vaan itse kenkään miten mikin jalkaan sattuu,se on tärkein juttu tässäkin kohtaa.
ABEC3-5-7-9,näistä voi valita sen mikä itsestään tuntuu "hyvältä": - SKF & FAG
ABEC luokka kertoo siis toleranssin. Huomaa, että väljempi laakeri kantaa aksiaalista kuormaa paremmin kuin tiukka. Luistimessa tiukka laakeri antaa vähän tarkemman ohjaustuntuman varsinkin rullatessa kovaa alamäkeä. Aina siis kompromissi.
Rullausvastuksessa ei eroa ole eri toleranssiluokkien välillä.
ILQ laakerissa on yksi kuula vähemmän ja toisaalta kuulat ovat vähän isompia. ILQ laakerin kantavuusluvut (staattinen ja dynaaminen) ovat hivenen suurempia.
Isolle luistelijalle (>90 kg) kaikki laakerit ovat hieman alamittaisia staattisen kantavuusluvun suhteen eli käytännössä iskujen suhteen (kanttariylitykset, kuopat). Dynaaminen kantavuusluku ei ole ongelma.
On ihan sama, minkä laakerin otat ABEC 5:sta tiukempaan suuntaan. Eroa et huomaa. ABEC 3 tuntuu hieman huteralta rullatessa kovaa alamäkeä. Huomaa, että vakavuuden kannalta olisi mielenkiintosta laittaa takimmaiseen pyörään vaikka ABEC 7, koska takapyörä määrää pitkälti vakavuuden alamäkirullauksessa.
Kaikissa laakereissa on sama 608-laakerien päämitoitus eli ne ovat kaikki vaihtokelpoisia keskenään.
Jos selvästi paremman laakerin haluaa, niin sitten keraamiset kuulat mutta satsi maksaa sitten luokkaa 250...300 euroa.- SKF & FAG
Täsmennys ... tarkoitin tuolla mielenkiintoisella vaihtoehdolla sitä, että takimmaisiin laitettaisiin ABEC7 tai 9 ja kolme ekaa fillaria olisivat ABEC 3:ia. Täytyy kokeilla tuo teoria joskus. Tuossa on monta sarjaa laakereita pöydällä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1571448Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️1031193Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551033Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞42856On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75837- 55797
- 71733
- 47695
- 43671
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.175664Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä37650Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199628Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104565- 201544
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59533- 106518
- 35511
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91478