Suomessa on monta saman nimistä järveä, saarta, kukkulaa ja katua. On mahdollista tehdä ohjelmisto joka antaa koodit/numerot niille paikoille jotta niitä koodeja voi käyttää rinnakkain nimien kanssa sekaannusten välttämiseksi. Missä tiedostomuodoissa sitä standardia voi levittää ja miten ihmeessä siitä saadaan standardi jota kaikki käyttää niissä tapauksissa joissa pitävät sitä tarpeellisena?
Kukkulan määritelmä on vähän sumea ja siinä tarvitsee jotain tiettyä algoritmia päättämään tarvitseeko tietylle maastonmuodolle koodin vai ei. Sama asia lahtien, salmien ja niemien kanssa.
Pitäisikö numeroinnin edetä lännestä itään ja idästä länteen riveissä niin järjestelmällisesti kuin on mahdollista, vai satunnaisesti ja hieman pidemmillä koodeilla kuin tarvitaan jotta kaksi paikkaa ei varmasti sekoitu? Pitäisikö olla järvi numero yksi jne. vai vakiopituinen numero/koodi? Entä merkitykselliset luvut, pitäisikö niiden yli vain hyppiä?
Miten varaudutaan uusiin keinotekoisiin saariin ym. ja uusiin teihin?
Numerot järville, saarille ja kukkuloille?
Järviäkki
2
204
Vastaukset
Jos jossain Suomen järvessä on yli kaksi saarta, on joku niistä Lammassaari. Koskaan ei se ole ketään paikallista hämännyt eikä se ulkopuolisille kuulukaan.
- keksi pyörä uusiksi
Mitä vikaa on perinteellisissä maantieteellisissä koordinaateissa, pituudessa ja leveydessä? Kulmaminuutin tarkkuus yleensä riittänee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3689780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat916161Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3765801SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1464221Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33542Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien803126Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal783070Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62856Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72788- 1142768