Taiteen kauneus

Kautta historian monet taiteilijat ovat pyrkineet esittämään kauneutta taiteessa, koska juuri kauneus kiinnostaa taideteoksissa eniten myös muita ihmisiä. Taide on aina kuulunut kaikkien kansojen kulttuuriin. Taiteella pyritään vaikuttamaan henkisesti tunteisiin ja ajatteluun. Samassa yhteydessä meidän mieleen tulee helposti taiteen tehtävä ja moraalikysymykset. Rakkauden ja Rauhan Puolueessa moraalilla voimme ymmärtää hyvää ja oikeaa elämää, jolloin myös taiteen tehtävä on vapauttaa meidät pahuudesta ja tyhmyydestä. Kun Rakkauden ja Rauhan Puolue on taloudellisesti luokaton ja rahaton yhteiskunta, taide on silloin demokraattistakin.
7134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
Aloittaja

Taideteoksia on paljon erilaisia, niinpä ne jaetaan henkisesti vaikkapa seuraaviin taidelajeihin: musiikki, kirjallisuus, teatteri, kuvataide, elokuva, kuvanveisto, tanssi ja rakennustaide. Taidelajien henkiset erot johtuvat niiden mediaominaisuuksista: ääni, liike ja kirjallisuuden sana. Esimerkiksi runoudessa käytetään sanoja, musiikissa on kaunis ääni, mutta elokuvassa on nämä kaikki mediaominaisuudet. Sitten meidän on hyvä huomata, että mediaominaisuudet vaikuttaa ennen kaikkea näkö- ja kuuloaistiin. Terveen ihmisen tajunta on myös sielu. Tajunta muodostuu järjestä ja aisteista, joten kaksijakoinen sielunlaki jakaa ihmiskunnan tajunnan kahtia prosentuaalisesti 75 ja 25. Esimerkiksi minä kuulun tuohon vähemmistöön.

Äänestä
Aloittaja

Ja aiemmin olen keksinyt sielunlain ja sen muutostekijän. Kaunis ja demokraattinen taide voi perustua vain sielunlakiin ja sen muutostekijään. Koska kaunis ja kansanvaltainen taideteos pitää olla jopa kolmiulotteinen, meidän on henkisesti tunnettava sielunlaki ja sielunlain muutostekijä. Toisin sanoen kuulo- ja näköaisti ei saa olla ristiriidassa mediaominaisuuksien kanssa. Väri on jumalan sekundaariominaisuus, mutta määrä ja muoto ovat taideteoksen primaariominaisuuksia. Muotoilu on oleellisen tärkeää muun muassa rakennustaiteessa ja kuvanveistossa. Sen sijaan määrälliset kysymykset on merkittäviä musiikissa, kirjallisuudessa ja tanssissa.

Äänestä
Aloittaja

Jos ajattelemme sitten kolmiulotteisuutta eri taideteoksissa, käytännön lähtökohdaksi on viisasta ottaa taideteoksen todellisuus ja epätodellisuus. Kaksijakoisen sielunlain takia hyvässä ja kauniissa taideteoksessa pitää olla 75% todellisuutta ja 25% epätodellista. Näin ollen muassa kirjojen kolmiulotteisuutta voimme ymmärtää seuraavasti. Näköaistin pitää löytää sanojen ja kuvien määrässä 75% todellisuutta ja 25% epätodellista. Sen lisäksi demokraattisissa kirjoissa pitää olla jumalan syvyyttä ja elävyyttä. Eikä demokraattinen arvostelukyky ole mahdollinen ilman sielun
tuntemista.

Äänestä
Aloittaja

Puhuttaessa kauniista ja hyvästä musiikista tärkeää on huomata taideteoksen sävel ja sanat. Musiikin tärkein mediaominaisuus on ääni, joka vaikuttaa kuuloaistiin. Harjoittelemalla melkein jokainen ihminen voi oppia laulamaan kauniisti, jolloin taiteen todellisuus on äänessä. Todellinen ääni on erilaisissa soittimissakin. Koska hyvässä musiikissa pitää olla 25% epätodellisuutta, se voi kuulua vaikkapa laulun sanoissa, satuina, vertauskuvina tms. Mutta tietysti myös musiikissa pitää olla sopiva määrä elävyyttä tai syvyyttä. Jumalan luonnollista syvyyttä voimme nähdä muun muassa suuren joen horisontissa, kun joen leveys teoriassa pienenee horisonttiin katsottaessa.

Äänestä
Aloittaja

Kaunista taidetta voimme esittää elokuvissa ja teatterissakin. Niiden mediaominaisuudet ovat suuret, joten taideteoksen kolmiulotteisuus on niissä yleensä helppo esittää. Siitä huolimatta porvarillinen väkivalta- ja pornoviihde ei ole mitään kaunista taidetta. Jos tutkimme nykyistä taidetta maapallolla, melkein kaikki taideteokset ovat lähinnä keskeneräistä roskaa. Pariisin Louvressa tunnetaan Mona-Lisa (La Joconde), mutta jopa se taulu on vähän keskeneräinen. Naisen muodossa ja takana olevassa luonnossa on jo 75% todellisutta, mutta siitä taulusta puuttuu syvyys ja epätodellisuus. Värit on jumalan sekundaariominaisuuksia. Ja sitten New Yorkiin.

Äänestä
Aloittaja

New Yorkin rannalla voimme nähdä Vapauden patsaan, jolla ei ole mitään tekemistä sinänsä demokraattisen vapauden eikä hyvän taiteen kanssa. Vaikka siinä patsaassa on 75% todellisuutta, patsaasta puuttuu syvyys ja epätodellisuus. Patsaassa on 47 metriä korkea jalusta. Jos ajattelemme sitten taiteen kolmiulotteisuutta, minun mielestä Vapauden patsas pitää maalata epätodellisilla väreillä, jolloin taideteos on myös syvällinen horisonttiin päin katsottaessa. Toisin sanoen jalustan väriksi sopisi vaaleanvihreä, ja patsaan väri pitäisi olla
vaaleansininen, jotta New Yorkin rannalla oleva Vapauden patsas voisi olla kaunista ja demokraattista taidetta. Mutta kyllä kaunista taidetta voidaan esittää Rakkauden ja Rauhan Puoluessa myös laservalo hologrammeilla.

Äänestä
Aloittaja

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9517575 kirjoitti:

Kautta historian monet taiteilijat ovat pyrkineet esittämään kauneutta taiteessa, koska juuri kauneus kiinnostaa taideteoksissa eniten myös muita ihmisiä. Taide on aina kuulunut kaikkien kansojen kulttuuriin. Taiteella pyritään vaikuttamaan henkisesti tunteisiin ja ajatteluun. Samassa yhteydessä meidän mieleen tulee helposti taiteen tehtävä ja moraalikysymykset. Rakkauden ja Rauhan Puolueessa moraalilla voimme ymmärtää hyvää ja oikeaa elämää, jolloin myös taiteen tehtävä on vapauttaa meidät pahuudesta ja tyhmyydestä. Kun Rakkauden ja Rauhan Puolue on taloudellisesti luokaton ja rahaton yhteiskunta, taide on silloin demokraattistakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu