Jäin yllättäen työttömäksi juuri ennen kuin olin jäämässä hoitovapaalle vuodeksi. Kuinka ollakaan työttömyystuki on n.1000€/kk suurempi kuin hoitoraha joten tietenkin toivoisin voivani pitää työttömän statuksen. Kuinka siis työn välttely parhaiten onnistuu?
Kuinka vältellä työtä ja koulutusta.
työhaluton
15696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Teeskentele "hullua" ja jää eläkkeelle. Sossutädit kyllä järkkäävät paperit kuntoon, jos olet vakuuttava. Valitettavasti en voi kertoa yksityiskohtia. Kaveri onnistui tässä kymmenisen vuotta sitten. On sittemmin elänyt ihan normaalia elämää, asustelee perinnöksi saamassaan omakotitalossa, matkustelee jne. Ehtiessään harrastaa kuumien hoitsujen, lentoemäntien ja sensellaisten iskemistä.
Keinot on monet. Laita cv-nettiin mahdollisimman aneeminen ilmoitus (ilman yhteystietoja tietty). Monella muuten näkee niissäkin kirjoitusvirheitä (tahallisia). Jos pitää hakea töihin johonkin, laita hieman myöhässä hakemus. Työhakemus mahdollisimman huono, kirjoitusvirheet ja katso mitä työnantaja etsii ja ole juuri sille vastakohta. Palkkatoiveet yläkanttiin, mutta ei kuitenkaan niin yläkanttiin, että olisit suoranaisesti hinnoitellut heti itsesi ulos tai saisit karenssia. Korosta olevasi ammattiliitonnaisia/miehiä ja todellinen ammattiaktivisti. Jos haastatteluun pääset niin puhu epäselvästi, katsele lattiaan, mumise epäselvästi vastauksia, älä vastaa kunnolla kysymykseen, vastaa kysymyksiin niin juuri kuin ei pitäisi. Jos laitat hakemukseen kuvan mukaan, niin mahdollisimman huono/asiaton/epäsiisti jne. Pidä tyylisi hieman homssuisena, epäsiistinä tai laita vaikka tekomaha kireän topin alle (jos olet nainen), että olet paksuna jne. Kysele heti ensimmäisenä palkasta ja työsuhde-eduista, luo mielikuva, että olet vain rahasta kiinnostunut, et niinkään työtehtävistä. Teeskentele vähä-älyistä, lukihäiriöistä ja sosiaalisesti kyvytyntä tyyppiä. Käyttäydy mahdolllisimman löysästi, istu ja kävele löysästi, huono ryhti ja suupielet ehdottomasti alaspäin. Haastattelussa tee sellaisia ilmeitä ja liikkeitä, mitkä eivät ole ns. terveen ihmisen tapaisia. Ota vaikkapa joku pakko-oire mukaan, suun nykiminen, käsien heiluttele sopimattomassa kohdassa jne. Kerro, että sinulla on aivan kamalasti harrastuksia laidasta laitaan. Virallisesti et tarvitse välttämättä mitään hullun papereita.
Oletko siis mies vai olitko jo töissä lapsen syntymän jälkeen??
VAI NIIN
Eikös tilanne ole sitten fifty-fitty, työnantaja halusi päästä sinusta (työnvälttelijästä) eroon ja itse voit olla lapsen kanssa, kun olit niin halunnut.
Käy välillä työvoimakoulutuksissa ja valehtele työkkärissä etsiväsi töitä aktiivisesti. Näin minä olen vältellyt töitä jo yli 10 vuotta.
Ikää 37 ja palkkatyötä takana yhteensä pari vuotta elämäni aikana.
Kirjoituksestasi huokuu, että olet tilanteen herra. Olet väärässä, sillä ei sinua kukaan edes ottaisi töihin, vaikka haluaisitkin.
En todellakaan halua töihin. Maailmassa on mielekkäämpääkin tekemistä.
Tarkoitin "tilanteen herralla" sitä, että kuvittelet pompottavasi työkkärin tätejä. Asia on ihan päinvastoin, kyllä he tietävät tasan tarkkaan kaltaisesi luuseri-pinnarit... he pompottavat sinua mielin määrin ehdottelemalla sinulle tympeimpiä työllisyyskursseja ja työpaikkoja jota maa päällä kantaa. Näille he sitten nauravat kahvitauoilla.
Bullshittia. Ei ne ole enää vuosiin ehdotelleet mitään, viimeisin työhönosoitus tuli muistaakseni 2003. Haen silloin tällöin työvoimakoulutukseen, ja joskus jopa sinne pääsenkin. 4 ammattitutkintoa suoritettuna. Töihin ei ole tarkoituskaan joutua. Riittää kun käy palkattomassa työharjoittelussa työvoimakoulutuksen aikana. Sen jälkeen aina muistaa pitkään ettei työ ole minua varten.
eN TiEdä
"näin onnistuu" vastasi hyvin.
Lisäisin vielä, että kun tarjotaan haastattelua, niin ilmoitat meneväsi tietysti. Päivää aikaisemmin haet sairaslomaa ja etkä voikaan tulla haastatteluun.
Koulutuspaikkaan jos hyväksytään niin taas päivää ennen kurssin alkua olet sairaslomalla.
Tämän kun teet muutaman kerran niin taatusti saat olla rauhassa.
Hyviä hoitovapaita!
Tänne taas joku feikki-porvari laatinut älykkäitä vastauksia. En käsitä miten juuri tänne kirjoittelee milloin työnantajat ja porvarit.....
Saanee joku luuseri kiksjä kun kuvittelee olevansa millon porvari tai työnantaja....
tai lääkitys pahasti pielessä !!
Vastailithan itsekin, vaikka ilmeisesti et ole yhtä onnellinen työttömyystilanteesta, kuten aloittaja jne.
Kiitos vastauksista. Varmaankin näillä eväillä työnvälttely onnistuu ja tonnilla kuussa käyn mielelläni jonkin koulutuksenkin. Oikein mukavaa olla välillä poissa työelämästä.