Tästä se alkaa. Cryosphere Today (CT) ilmoitti uuden minimiarvon: 2,877 milj km2. Viimevuotinen ennätys 2,905 milj km2 rikkoontui.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.area.arctic.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.arctic.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/arctic.sea.ice.interactive.html
Muut käyrät tulevat perässä. Tämä 2,877 milj km2 tuskin jää CT:n tämän vuoden minimiksi. Alle 2,8 milj km2 mennään lähipäivinä.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.area.arctic.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.arctic.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/arctic.sea.ice.interactive.html
Muut käyrät tulevat perässä. Tämä 2,877 milj km2 tuskin jää CT:n tämän vuoden minimiksi. Alle 2,8 milj km2 mennään lähipäivinä.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Miksiköhän Sea Ice Anomaly-käppyrä näyttää, että ei vielä oltaisi vuoden 2007 lukemissa.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.anomaly.arctic.png
Se anomaly-maksimi saavutettiin vasta syys-lokakuussa 2007, jolloin jäätyminen oli hidasta.
Mikä ihmeeeeeen minimi? Eikös sen pohjoisnavan pitänyt olla jo sula tänä vuonna. Kai taas pitää ootella jotain luotettavampaa lähdettä.
Eikö tuo anomaly-käppyrä kuvaakaan merijään määrää suhteessa vuosien 1979-2008 keskiarvoon.
Olen ymmärtänyt sen niin, että mitä alhaisempaa lukemaa se näyttää, niin sitä vähemmän on merijäätä.
Olenko väärässä?
Se kuvaa päivittäisen jääalan poikkeman saman päivän keskimääräiseen arvoon. Se ei siis kerro jään absoluuttista määrää, vaan poikkeaman keskimääräisestä. Jääminimin aikaan vuonna 2007 poikkema oli vain 2,1 milj km2 (eli pienempi kuin nyt). Poikkeama kasvoi kuitenkin syys- ja lokakuussa, koska jäätyminen oli hitaampaa kuin normaalisti. Tuo vuoden 2007 poikkeamaennätys tullaan rikkomaan tänä syksynä, jos jäätyminen on normaalia hitaampaa. Toisaalta voidaan se rikkoa elo-/syyskuussakin, jos minimi äityy 2,5 milj km2 tasolle.
Kiitokset tarkennuksesta.
NOAA on aiheesta eti mieltä.
Nuohan alarmistikäppyrät löyhkäävät väärennökseltä tänne asti.
Liekö sitten kyseessä viimeinen ilmastotaisto, saa näkee.
http://stevengoddard.wordpress.com/2012/08/20/this-insane-obsession-with-arctic-ice/
Ei tuossa ollut Noaan kantaa laisinkaan, vaan Steven Goddardin oma "tulkinta" jostain kuvasta. Toki sitä voisi joku kysyä Noaa:n edustalta että mikä heidän mielestään vallitseva jäätilanne on verrattuma viime vuosiin. SG ei sitä ainakaan kysy.
Lukeeko siinä gafissa NOAA vai ei.
http://stevengoddard.files.wordpress.com/2012/08/cursnow_alaska.gif?w=640
Norjalainen Arctic Roosin area saavutti myös uuden minimin
http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/observation_images/ssmi1_ice_area.png
Keväällä käyrää käytettiin useasti todistamaan, että jäät olivat keskimääräiset. Joten uusi minimiarvo on varmasti yleisesti hyväksytty.
Nyt kun pohjoinen väylä Aasiaan aukeaa kunnolla alkaa isot rahat pyörimään alueella... Mutta suomalaiset vain ihmettelevät. Ja tieteenpelkääjät änkyttävät väärennöksistä... Surkuhupaisaa.
http://ajw.asahi.com/article/economy/business/AJ201208210040
Jos tuo pohjoinen väylä on auki kaksi kuukautta vuodessa niin ei siihen kovin isoja satsauksia kannata tehdä.
Ei kannata ei... Antaahan muiden vaan korjata nekin työt ja rahat. Eihän meillä mikään kannata, pieleen menee kuitenkin ja ties vaikka nekkereitä sieltä alkaa virrata ja ne vievät meidän naiset...
Näyttää siltä, että myös DMI on rikkonut vuoden 2007 minimin.
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
Siis molemmat skeptikkojejn suosikkikäyrät - Arctic Roos ja DMI - ovat jo tehneet uuden minimin. Hyvin valitut suosikit !
Tarkoittanet kaiketi lyhyen mittaushistorian minimissä!
Eelis ei valehtele! Taas kerran Eelis on otsa veressä hankkinut pitävät todisteet siitä että hörhö todella pieree verta! Veriotsa - Eelis on sankarimme!
Nehän kaikki käyrät ovat joko WWF:n, Greenpeacen, Illuminatin, Animalian tai jonkun muun tahon masinoimia, Taalasta unohtamatta. Luultavimmin IJIS, nsidc sekä Arctic Roos:in 15% extent käyrät tipahtavat kanssa pohjalukemiin.
Mutta täällä olevat suuret satelliittiasiantuntijat osaavat kertoa, että SMIS tai windsat ei kelpaa jääalueen mittaamiseen. Kun tietävät asiat paremmin kuin esimerkiksi Nasa, Dmi, nsidc, IJIS ym ym...
Ja salaliittoteorioita tietenkin unohtamatta :) Se kyllä kummastuttaa, että mikä motiivi vaikkapa WWF:llä olisi vääristellä tietoja? Edesauttaako se muka luonnonsuojelua? Eikö se ole luonnonsuojelussakin lähtokohta, että faktoilla pelataan niin tiedetään paremmin, mikä on ympäristön kannalta parempi ja mikä ei...
NSIDC eilinen lukema oli 4,33 milj km2. Vuoden 2007 ennätysminini oli 4,17 milj km2. Ollaan vain 160 000 km2:n päässä. Viimepäivien vauhdilla se veisi kaksi päivää, mutta voihan se viedä viikonkin. Lopullinen minimi tulee menemään alle 4 milj km2:n.
Ei vaan jäät ovat kaiikien aikojen minimissä. Miljoonaan - kahteen miljoonaan vuoteen. Näin luin jostain sanomalehdestä.
Siitä milloin pohjoinen jäämeri on viimeksi ollut sula on erilaisia näkemyksiä ja hyvinkin suurella haarukalla. Joissain puhutaan 14 miljoonasta vuodesta, on väitetty, että 700 000 vuoteen ei olisi ollut sula. Lähinnä nykypäivää oleva oletus on, että kahden viimeisimmän jääkauden välisenä aikana eli Eemian-interglasiaanina pohjoinen jäämeri olisi voinut olla jäätön pohjoisen jäämeren merenpohjasta tuolta ajalta olevista sedimenteistä löytyneiden subpolaarisissa vesissä eläneiden fossiilien perusteella. Eli silloin vuoden lämpimimmän kuukauden lämpötilan on täytynyt ylittää 10 C astetta. Ja tästä on vedetty johtopäätelmä, että pohjoinen jäämeri lienee ollut jäätön tuona aikana.
Ei taida tarvita mennä niinkään pitkälle. Viime jääkauden jälkeisenä lämpökautena noin 8000 vuotta sitten ilmasto oli reilusti nykyistä lämpimämpää ja meretkin olivat joitakin metrejä korkeammalla. Silloin jäämeren piti olemans sula.
Eipä näytä ilmasto olleen paljoakaan nykyistä lämpimämpi viime jääkauden jälkeisenä lämpökautena, ajoittain noin 1 asteen ja vain pari kertaa hetkellisesti 2 astetta lämpimämpi:
http://www.brighton73.freeserve.co.uk/gw/paleo/20000yrfig.htm
Eikä näytä merenpintakaan olleen silloin yhtään nykyistä korkeammalla:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holocene_Sea_Level.png
Tuo lämpotilakuvaaja on saatu Etelänapamantereella olevasta Vostok-järven jäästä. Se ei kuvaa pohjoisen arktiksen lämpätiloja, jotka nykyäänkin ovat aivan eri lukemissa kuin antarktiksella.
Tänään climate progress esittää lukemat, runsain tieteellisin referenssein.
Valitettavasti Romm on eksynyt ratkaisumallissaan ns "uusiutuvan" energian puolestapuhujaksi. Tästä näemme, että pätevätkin henkilöt saattavat hautoa lapsellisia ideoita.
Monbiot, Brook ja Hansen onneksemme oivaltavat, että IFR on ainoa ratkaisu tuotantopuolella.
Emme saa unohtaa että WWF/FMI taalas todisti Saksalaisen ilmaston saapuvan suomeen,
sekä lumettomine ja jäättömine talvineen, vaikka on tulossa 5. perättäinen lumitalvi.
Lämmin näyttää luuhanneen koko kesän Taimyrin seudulla Siperiassa.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Sama kuva on näyttänyt koko kesän punaista Etelämantereella.
Sen seurauksena lienee siellä luntakin pyryttänyt.
Siitäpä loihtimaan, että lunta tulee ja on pakkanen. Jäätikkö paksuuntuu.
Ei haluta nähdä selviä lämpenemisen seurauksia.
NSIDC ja Jaxa taitavat rikkoa vuoden 2007 minimin jo tällä viikolla. Tässä Bremenin kahden viime päivän animaatio.
http://imghost.me/images/zwM4Q.gif
Pitkästä aikaa merivirratkin näyttävät olevan suosiolliset jäiden sulamiselle (eli jäät työntyvät päin Atlantia). Sellaista lähes 100 000 km2 pudotusta on odotettavissa käyriin tänään. Sitten ollaankin jo todella lähellä vuoden 2007 minimiä.
Minkäslainen paniikki oli vuonna 1974, kun sitä jäätä oli todella vähän?
Tuliko mailmanloppu vai mikä?
Tuota seuraavaa läsyä ei vamaan alarmistikaan kiellä?
http://www.ipcc.ch/ipccreports/far/wg_I/ipcc_far_wg_I_full_report.pdf
Sivulla 224 on seuraava kuva.
http://stevengoddard.files.wordpress.com/2012/06/screenhunter_1565-jun-02-18-32.jpg?w=640
Vuonna 1974 oli pohjoisella merialueella hiukan vähemmän jäätä, mutta alarmisti on koittanut poimia kirsikkaa käyttämällä "kaikki ajankohdat kattavaa tilastoa" aloittamalla ennätysvuodesta 1979.
Tussahan sitä on, aina 50-luvulta lähtien:
http://nsidc.org/cryosphere/sotc/images/mean_anomaly_1953-2011.png
Goddardista, tosiaan yhdistin sea ice extent anomalia tiedon ipcc 90 vs. Norsex sea ice extent. Goddardin huomiot mukana:
http://aijaa.com/003019696235
Ja vs. cryosphere:
http://aijaa.com/002339674523
Nythän nuo anomaliat ovat -2.7 mil. km^2 kun vertailujaksona on 1979-2008
Lähteet:
http://www.real-science.com/arctic-time-began-1979
http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/total-icearea-from-1978-2007
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.anomaly.arctic.png
Ja toisto lienee se, millä mennään niin: Ei tuo mitään tiedettä ole, mutta mielestäni kertoo kokonaisuudesta paremmin kuin tuo "real"(lol)"science"(rofl).com
-2.27 milj km^2 on anomalia juuri nyt vs. 1979.2008( CT / Cryosphere Today ).
nsidc:n ilmoittama anomalia vs.1979.2000: ~3 milj. km^2( 15% extent )
"Jään nopea sulaminen johtuu sekä ilman että veden lämpenemisestä.
Toisaalta sulaminen vaikuttaa arvaamattomalla tavalla maapallon ilmastoon, sillä jääkansi heijastaa valoa ja pitää näin Maan viileänä."
http://www.hs.fi/ulkomaat/Pohjoisen napa-alueen jäät sulavat vauhdilla/a1305594586061
Euroopassa on ollut vaarallista säätä, syytä kuunnella viranomaisten ohjeita.
Päivän Hesarin sivulla B 1.
Samaisessa lehden kartassa oli eiliselle varoitus epätavallisesta säästä,
jonka kehittymistä oli syytä seurata, Tornio-Rovaniemi alueella.
http://www.meteoalarm.info/
Todettua lämpöä:
http://yle.fi/uutiset/euroopassa_mitattu_ennatyshelteita_-_ranskassa_yli_42_astetta/6261551
Lainaus allaolevasta: "Myös nykyinen jäätiköiden hupenemien on normaalia eikä siis "ilmastomuutoksen" aiheuttamaa."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10863629
Ilmastonmuutos-sanaa pelätään kuin karhua:
mesikämmen sen kaiken teki.
Voisitko kertoa minkälaiset tapahtumat todistaisivat että ihmisen aiheuttama ilmaston lämpeneminen on väärä teoria?
Siis kuinka ilmastonlämpenemisteorian voi todistaa vääräksi?
Ja nyt ollaan menty alle 2.8 milj km^2. Kait se pohja tulee kohta vastaan, mutta menoa se vaan on nyt, nääs.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/seaice.recent.arctic.png
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.php
Käyrät sukeltavat, varsinkin skeptikkojen suosikkikäyrät.
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/observation_images/ssmi1_ice_area.png
Ollaan jo todella lähellä JAXA:n vuoden 2007 minimiä. Matkaa on enää 80 000 km2. Voi mennä jo huomenna.
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
Vuoden 2007 Arktisen merijään minimijääennätys tehtiin 25. päivänä syyskuuta. Ennätys silloin oli 4'254'531 neliökilometriä. Jos huomenna tehdään uusi minimiennätys, niin olemme yli kuukauden etuajassa!
Kaikkien aikojen jääminimi arktiksella miljooniin vuosiin! Hörhö pieree verta!
DMI:n käyrä se ei näytä lopettavan syöksyään
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
Näyttää siltä, että vuodesta 2012 tulee samanlainen romahdus kuin oli vuosi 2007.
JAXA näyttää myös tehneen uuden minimin
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
Sen arvot ovat tosin vasta alustavat. Ne tarkentuvat huomiseen mennessä. Ero vuoden 2007 minimiin on kuitenkin niin iso, että uskon uuden minimin syntyneen, vaikka tulisikin tarkistusta ylöspäin.
Enää on jäljellä NSIDC ja Arctic Roos extent. Nekin tekevät uuden minimin aivan lähipäivinä. Sitten kaikki käyrät ovat pulkassa.
Onkohan tuosta veikkausta missään vedonlyöntifirmassa? Sen verran jyrkkää on pudotus nyt, ettei se ihan heti oikene. Voisin veikata jopa alle 3 milj km3, syyskuun loppuun mennessä.
Minä en usko, että mennään alle 3 milj km2 JAXA:n arvoilla. Mutta uskon sellaiseen 3,6 milj km2:iin. Seuraavaksi viideksi päiväksi on luvassa voimakasta virtausta päin Atlantia, joten jään laajuus tulee jatkaan laskuaan.
http://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/navo/arcticicespddrf/nowcast/icespddrf2012082318_2012082400_035_arcticicespddrf.001.gif