Atamonin käyttö - saisiko ohjeita?

Hei! Olen ensimmäistä kertaa säilömispuuhissa ja yrtit tuottavat ongelmaa. Tuli laitettua hieman liikaakin kasvamaan ja nyt kaikkea yrttiä niin mahdottomasti. Suuren osan ajattelin kuivata jka säilöä lasisissa hillopurkeissa. Kuumennan purkit (tai pesen asiaankuuluvalla desifointiaineella). Kunnon huuhtelu vedellä ja mites sitten? Pussillisesta Atamonia saa muistaakseni litran huuhteluainetta hometta vastaan. Huuhtelenko tuolla Atamonivedellä ja annan kuivua?
Mitenhän mahtaa käydä jos osa esim. persiljioista ei olekaan aivan kuivia ja laittaa purkkiin kuivien kanssa? Kiitos etukäteen.
310753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Googlaamallahan sitä tietoa löytyy:

http://www.haugen-gruppen.fi/tuotteet/985/19723/19894/19535/atamon-sailontaaine-25g.aspx

Meidän emäntä desinfioi lasipurkit ensin pesemällä ja sitten riittävän pitkän aikaa uunissa kuumentamalla. Kannet ja tiivisteet taitaa desinfioida pitämällä sata-asteisessa vedessä. Ymmärtääkseni hän ei käytä desinfiointiin mitään aineita ja silti säilykkeet säilyvät pilaantumattomina useammankin vuoden - tosin tuossa kuumadesinfioinnissa pitää olla Hyvin Huolellinen!

Äänestä

Huuhdon muovi ämpärit ja kannet atamon liuoksella,laitan puolukkasurvoksen ämpäriin.Ei kovin hienoksi survottua.Sitten kastelen elmukelmun atamon liuoksessa ja laitan tiiviisti marjojen päälle.Sitten kylmään kellariin tai parvekkeelle,kun alkaa olla tarpeeksi viileä.Näin olen tehnyt jo 10.vuotta ainakin ja hometta ei ole tullut vuoden aikana lainkaan.

Äänestä

No ei tarvitse käyttää Atamonia, eikä muutakaan jos on tarkoitus säilöä kuivattuja yrttejä tai esim. kuivattuja sieniä. Peset vain purkit hyvin ja katsot, että sekä purkit, kannet että kuivatut eväät ovat oikeasti kuivia ennen kuin laitat ne purkkiin. Parhaita olis tummat lasipurkit, mutta yhtälailla käy kirkkaat, mutta ne kannattaa säilyttää kaapissa (pimeässä siis). Kuivatut yrtit ja sienet säilyvät vuosia, kun ovat rapsakan kuivia säilöön laittaessa.
Atamonilla voi huuhtoa hyvin pestyt lasipurkit ennen kuin laittaa niihin kuuman hillon tai muun keitetyn säilykkeen. Tai vaikka mehun. Jotkut laittavat Atamonia säilykkeen sekaan ennen purkitusta (mutta ei keitetä enää Atamonin lisäämisen jälkeen). Pussissa on hyvät, selkeät ohjeet. Itse huuhtaisen purkit vain Atamon-liuoksella ja hyvin ovat hillot, hyytelöt ja marmeladit säilyneet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AtamonNewbie kirjoitti:

Hei! Olen ensimmäistä kertaa säilömispuuhissa ja yrtit tuottavat ongelmaa. Tuli laitettua hieman liikaakin kasvamaan ja nyt kaikkea yrttiä niin mahdottomasti. Suuren osan ajattelin kuivata jka säilöä lasisissa hillopurkeissa. Kuumennan purkit (tai pesen asiaankuuluvalla desifointiaineella). Kunnon huuhtelu vedellä ja mites sitten? Pussillisesta Atamonia saa muistaakseni litran huuhteluainetta hometta vastaan. Huuhtelenko tuolla Atamonivedellä ja annan kuivua?
Mitenhän mahtaa käydä jos osa esim. persiljioista ei olekaan aivan kuivia ja laittaa purkkiin kuivien kanssa? Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu