Nyt on mainio tilaisuus täällä Pääkaupunkiseudulla tarkastaa pyörien matkamittarit.
Tuon citymaratonin jäljiltä on sinne reitille jäänyt teihin kilometrimerkit.
Kun sellaisen merkin yli ajaa, niin ei kun matkamittarin numerot muistiin ja sitten kilometrin päässä, kun uusi viiva tulee, niin pitäisi olla kilometri mennyt myös pyörän mittarissa.
Jos mittarin kilometri täyttyy ennemmin, niin silloin matkamittari näyttää liikaa ja todennäköisesti myös nopeusmittarikin.
Korjaus on helppo tehdä. Valitset vain mittarin asetteluista seuraavaksi pienemmän vannekoon. Ja sitten uudelleen kokeilemaan.
Uskoisin aika monen hämästyvän.
Tuon citymaratonin jäljiltä on sinne reitille jäänyt teihin kilometrimerkit.
Kun sellaisen merkin yli ajaa, niin ei kun matkamittarin numerot muistiin ja sitten kilometrin päässä, kun uusi viiva tulee, niin pitäisi olla kilometri mennyt myös pyörän mittarissa.
Jos mittarin kilometri täyttyy ennemmin, niin silloin matkamittari näyttää liikaa ja todennäköisesti myös nopeusmittarikin.
Korjaus on helppo tehdä. Valitset vain mittarin asetteluista seuraavaksi pienemmän vannekoon. Ja sitten uudelleen kokeilemaan.
Uskoisin aika monen hämästyvän.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jep, suurimmalla osalla mittari näyttää varmaankin liikaa, koska kumin kasaanpainumista ei oteta huomioon jos mittariin syöttää vain renkaan ympärysmitan/halkaisijan. Paras tapa mitata ympärys olisi esim. ajaa 5 renkaan kierrosta täydellä painolla, mitata menty matka tarkkaan ja jakaa 5:llä.
"Jep, suurimmalla osalla mittari näyttää varmaankin liikaa, koska kumin kasaanpainumista ei oteta huomioon"
Kasaan painuminen ei sinällään vielä muuta renkaan kehää lainkaan. Koko renkaan ulkokehä kulkee sen yhden kerran ympäri joka kohdaltaan jokaisen pyörähdyksen aikana. Tämän voi jokainen havainnolistaa esim. laittamalla kumilenkin pyödälle ensin pyöreään muotoon. SItten painaa yhtä reunaa hieman sisäänpäin. Muuttuiko kumilenkin pituus? Ei, vain muoto. Samoin kasaan painuneen renkaan ulkokehä on edelleen yhtä pitkä.
Pieni ero kehän pituudessa kuitenkin syntyy sitä kautta että kasaan painuessaan kumi myös venyy hieman. Venymän suuruus riippuu renkaan päälle tulevasta painosta, ei painumasta sinänsä.
Itse olen käyttänyt autonavigaattoria kalibrointiin.
Peruslenkkini on 2 x 24,7 km, eli kotoa 24,7 km päähän, liikenteenjakaja ympäri ja takaisin kotiini.
WS1-arvo 28", 28 mm renkailla olevalle omalle hybridille on 2105 mm,
WS2-arvo 28", 23 mm renkailla olevalle omalle maantiepyörälle 2085 mm.
Riippuu rengaspaineesta tuo 20 mm ero. Nyt molemmat pyörät näyttävät lenkin jälkeen lukemaksi 49,4 km. Verrantoa käyttämällä lasketaan uusi, tarkka WS-arvo [wheel size]. Maantiepyörä än suositellaan kovempaa rengaspainetta.
!!!! Aina, kun pyöräilee samaa reittiä ja toteaa mittarilla lenkin pituuden KASVANEEN (esim. 49,6 km), niin tietää ottaa esiin pyöränpumpun ja täyttää renkaat lisäilmalla!!
Silloin, kun vielä ajoin enemmän, tein seuraavalla tavalla (koska pidin matkamittaria tärkeimpänä mittarina). Aina, kun laitoin etukiekkoon uuden kumin, mittasin kehän pituuden millimetrin tarkasti niin, että siinä oli normaalit paineet ja paino päällä. Renkaaseen merkki ja tasaista alustaa pitkin työntämällä mittasin sen pyörän kehän. Kun rengas vanheni, niin se venyi ja mittauksen kannatti tehdä uudestaan. Mittarini näytti matkan kymmenen metrin tarkkuudella ja vakiolenkillä sen tarkkuden havaitsi. Tarkkaa matkamittaria tarvitsi esimerkiksi kilpareitillä, joka oli outo. Lähtöpaikalla katsoi kartasta milloin pitää kääntyä ja mihin suuntaan ja milloin on mikäkin kääntöpaikka. Ja sitten ajaessa seurasi matkan etenemistä siitä matkamittarista. Nykyisin niillä lienee kaikki navigaattorit ja kompuutterit eikä mittareita enää tarvita(?)
...asiasta toiseen: tarpeettomimpana mittarina pidän kampikierrosmittaria. Sillä, nimittäin tuotanoin; jos ajaa fillarilla vaikkapa 10-20 tuhatta kilometriä vuosittain kymmeniä vuosia, ja pyörittää 80-100-120 kierrosta minuutissa, niin eiköpähän se ikäänkuin "tartu" selkärankaan se pyöritysnopeuden arviointi(?)
Tuosta kadenssianturista samaa mieltä, kasailin täksi kaudeksi uuden fillarin ja paiskasin ensimmäistä kertaa mokoman anturin paikalleen. Mittariin ehti tulla parituhatta km kun "nokkelana" hoksasin yhden lenkin aikana vilkuilla kadenssia, totesin tuon saman että perstuntumalla osaan arvioida kadenssin paikalleen...
Yksi mittausvirheen aiheuttaja on tietysti myös se, että mittaavana pyöränä on useimmiten se ohjaava etupyörä.
Yhdelläkään ajajalla pyörä ei kulje viivasuoraan, ja varsinkin etupyörä kiemurtelee kiertässään tien vikoja tai kiviä jne. Toisilla enmmän toisilla vähemmän, mutta matkaa mittariin kertyy enemmän, kuin aivan suoraan ajaen.
Onhan se vähän niinkin...
Onko sillä oikeasti väliä onko pyörälenkki ollut 35130 metriä vai 35160 metriä? Tuon verran tulee eroa jos renkaan ympärysmitta on millin pielessä. Paljonko eroa tulee mitattaessa etu- ja takarenkaasta sama matka?
Pyörien mittarit ovat hyviä suuntaa-antavissa mittauksissa. Spekuloiminen renkaan halkaisijan tarkasta millimitasta on aika turhaa, samoin siitä meneekö eturengas pidemmän kautta kuin takarengas. Joka metri on kuitenkin pitänyt itse vääntää.
Joku luku siihen mittariin on kuitenkin laitettava; miksi lattaa väärä luku, kun voi laittaa oikeankin.
Useat laittavat mittariin sen rengaskoon tuumaluvun, joka renkaan kyljessä lukee.
Jos mittarin valmistaja on käyttänyt mittana esim. maastopyörän rengasta, jonka ulkohalkaisija on tuntuvasti suurempi, kuin esim. maantiepyörän tai hybridin, niin virhe saattaa olla jopa 10%.
Jos mittarin virityksen on tehnyt pelkän rengaskoon mukaan, niin tuollainen valmiiksi mitatun oikean matkan ajaminen saataa kannatta.
Ostaa GPS käyttöinen matkamittari, ei jää spekulointia siitä, onko mutkitellut matkalla enemmän tai vähemmänn. Garmin Edge 500 tai 800 !
Nimimerkki tyytyväinen Garmin käyttäjä !
Oletkos yhtään miettinyt kuinka paljon mutkiasi jää gps:ltä mittaamatta?
Sen havaintotiheys on samaa luokkaa tai harvempi kuin tavallisen pyörämittarin, siis noin kerran viidessä sekunnissa. Pyörässä mittari sentään laskee joka renkaankierroksen, gps ottaa vain pistemäisen sijainnin.
"Oletkos yhtään miettinyt kuinka paljon mutkiasi jää gps:ltä mittaamatta? "
Kysymys on oikeastaan filosofinen. Siis mikä on todella se matka jonka olemme kulkeneet, tarkka mutkiteltu matka vai se matka jonka olemme menneet eteenpäin pisteiden a ja b välillä? Maratonkin on juostu vasta kun olemme edenneeet sen järjestäjän mittaaman reilut 42 kilometriä, ei silloin kun olemme itse mutkitelen menneet sen matkan.
GPS siis antaa tarkimmin todellisuudessa edetyn matkan, matkamittari pyörän renkaan kulkeman matkan joka ei etene koskaan täysin suoraan ja lyhintä reittiä eteenpäin.
Kumpi nyt sitten ketäkin kiinnostaa, määrää sen mikä on se tarkka tulos.
Juuri sitähän mä kysyin.
Mikä on se "tarkka" tulos, jonka mittari antaa?
Haluatko oikeasti tietää kuinka pitkästi olet kulkenut? Haluatko todellisen tiedon siitä, kuinka pitkän matkan pyörän rengas on kulkenut? Riittäisikö oikeasti tieto lenkin pituudesta tunneissa ja minuuteissa?
Tällaisena omaksi huvikseen pyöräilijänä en jaksa arvostaa millilleen mitattua matkaa kun minulle todelliset arvot ovat omassa kunnossa ja maisemanautinnoissa. Minä tulen hyvin toimeen kilometrikisatasoisella tiedolla: täydet kilometrit ja monenako päivänä vuodessa olen pyöräillyt.