Pystyykö?

annassd

Olen 65kg painava tyttö, tavoitteena olisi laihtua joulukuun loppuun mennessä 5kg.
Harrastan joogaa, pilatesta, ohjattua liikuntaa kerran viikossa, pyöräilen työmatkani (yht 14km) 5 pv viikosta ja salilla käyn satunnaisesti.. yritän syödä mahd terveellisesti yms.. aloitin nyt vasta "kuntoilun" niin kuulostaako 5kg realistiselta tavoitteelta joukukuun loppuun mennessä?

4

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flask

      Pystyy.
      Silti: miksi 65 kiloisen pitää laihduttaa. Se on eri asia jos on verenpainetta tai kakkostyypin diabetis tms. silloin laihtuminen vie terveyttä ja vointia eteenpäin.
      Kuntoilulla on itseisarvo, ei kannata sekottaa siihen mitään laihdutuskuureja. Se voi viedä vain motivaatiota liikkumisesta, jos huomaa ettei liikunta laihduttanutkaan.

    • järkeistä ruoat

      Olennaisempaa on kiinnittää terveellisyyteen siten huomiota, että kakkostyypin diabetesta ehkäistää päivittäin 30 minuutin liikunnalla. Lisäliikunta sinänsä ei tuo lisähyötyjä diabeteksen ehkäisyn suhteen päivässä, mutta päivittäisyys on tärkeää.

      Kun huolehtii siitä, että syö päivittäisen kasvisannoksensa, n. puoli kiloa, marjoja ja hedelmiä, juo riittävästi vettä, maitoa (naisille tärkeää, luut ei enää vahvistu, keskimäärin alkaa haurastumaan 25 vuodesta eteenpäin, ja kalsium hidastuttaa vaurioita) ja saa vitamiinit terveesti ruoasta, ruisleivästä ja puurosta kuitua, jotta suolisto toimii hyvin, syö yhden tai kaksi lämmintä ateriaa päivässä, niin herkut jäävät automaattisesti pois, kun niitä ei jaksa syödä, eikä tee tasaisen verensokerin vuoksi mielikään. Suositeltavaa olisi syödä kohtuullisen kokoisia annoksia, mutta tiheästi, ei herkkuja tee silloin mielikään. erityisiin herkkumielitekohin voi itse kehitellä smoothieohjeita rahkasta, hedelmistä, marjoista jne tai sitten vihanneksista.
      Ainut realistinen tavoite on järkevöittää ja tasapainoittaa syömistä oikein. Keho varastoi ja automaattisesti käyttää sitten tarpeellisen määrän. Liikunnan määräkin tuossa on jo melko iso, joten energiaa pitää myös saada tarpeeksi. Olennaisempaa on, että aineenvaihdunta toimii kunnolla, saat tarpeelliset hivenaineet ja vitamiinit ja ihannepaino on se, missä keho toimii parhaiten, ei joku tietty eksakti kilomäärä. Olet varmasti lihaksikaskin, kun urheilet noin paljon.

      • Famme

        Puhuitpa viisaita


    • totuus.

      Laihtuminen tapahtuu ruokavaliolla ja liikunnalla. Parasta liikuntaa on pitkäkestoinen aerobinen ja lyhyet korkeasykkeiset intervallit.

      Tottakai muutakin liikuntaa voi harrastaa, jos sen kokee mielekkääksi, tai haluaa muokata kehoaan muutenkin kuin polttamalla rasvaa. Esimerkiksi kyykyt muovaavat pehvaa ja vatsaliikkeet vatsaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      143
      10911
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      266
      4763
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      178
      4079
    4. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      59
      3739
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      186
      3574
    6. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3533
    7. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      98
      3428
    8. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      86
      3217
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1884
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      205
      1814
    Aihe