Minkälaisessa maaperässä? Miten löytää? Onko syvällä maassa?
Mistä löytää rautamalmia?
7
2066
Vastaukset
- teräsmies haatana!
Rautaa on maaperässä paljon, mutta yleensä niin pieninä pitoisuuksina että sen rikastaminen ei ole taloudellisesti kannattavaa raudan maailmanmarkkinahintoja ajatellen.
Rauta ei ole erikoisen arvokasta eikä sitä alkuaineen reaktiivisuus huomioiden löytäne puhtaana. Paitsi riittävän suurta pitoisuutta sitä pitäisi olla myös riittäviä määriä että kaivostoiminta kannattaisi aloittaa.
Magneettisista kartoista voi saada osviittaa missä löytymisen mahikset ovat parhaimmillaan. Jos pomminvarma menetelmä olisi olemassa niin kaikki olisi jo löydetty. - rautaa vedessä
Helpoiten voisit ehkä löytää pienen määrän rautamalmia joesta tai muusta vesistöstä.
- Pillurunkkari
Kalliosta
- Palaeo
On sitä syvällä maassa ja PALJON.
Maapallon ydinosa ovat pelkkää nikkelirautaa, joten sitä kyllä riittää. Kiirunasta ja Jällivaarasta.
- Aurajuust0
Isolla magneetilla voi poimia pihalta/ sorakuopasta/ hiekkarannalta tms. Itse löysin sepelikasasta mustan 2cm leveän kiven, joka tarttui magneettiin helposti. Sen sai myös sulatettua melko helposti. Mikä lienee kivilaji?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856