Onko kukaan käyttäny steviaa esim. pullataikinassa? Jostain luin että 1ml vastaa kahta desiä sokeria. Uskaltaisko kokeilla pullataikinaa stevialla?
Vastaukset 3
- Alehandro...
Olen käyttänyt kakkutaikinassa steviajauhetta ja karppisokeria yhdessä, ei ihan sokerin makuista mutta lähellä. Pelkkänä makeuttajana stevia sopii lähinnä maustamattomaan jogurtiin esim mustikoiden kanssa. Pelkällä stevialla maustettu pullataikina ei ole hyvää.
- Aake
Tossa valmiina toi mix - testasin ja toimii mainiosti:
http://yesdeli.fi/tuotteet/vahahiilihydraattinen-leivonta/yesdeli-special-import-erytritol-440.html - Toimiikosteviatipat
http://www.ravinnetukku.fi/tuotteet.html?id=26/1328
Toimiiko nuo tipat oikeasti? Onko makeus tarpeeksi voimakas? Entä ovatko nuo maut "luonnollisia" ja sellaisia, että ne oikeasti riittävät antamaan hyvän ja täyteläisen maun makeutettavaan ainekseen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2801117Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "249920Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49900- 98841
- 99789
- 73778
- 107659
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2541Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11440